Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ergonomia przy biurku

Redakcja
Pokój dla ucznia

   W pomieszczeniach użytkowanych przez dzieci i młodzież uczęszczającą do szkoły, obok regałów, szafek, podręcznych półek, łóżka i garderoby, najważniejszą rolę odgrywa właściwie urządzone miejsce do nauki. Wydzielenie odpowiednio zorganizowanej przestrzeni do pracy umysłowej dziecka jest niezbędne już w pierwszych dniach jego obowiązków w szkole - ułatwia koncentrację, pozwala łatwiej wdrożyć się do nowych, niełatwych zadań.
   Stolik lub biurko, dostosowane wysokością blatu do wzrostu dziecka, najlepiej zlokalizować w pobliżu okna, dbając o właściwe naturalne oświetlenie. Dla dzieci praworęcznych najwłaściwsze jest usytuowanie miejsca nauki w taki sposób, aby światło słoneczne padało z lewej strony. Oświetlenie prawostronne lub padające z tyłu powoduje, że cień osoby siedzącej zasłania płaszczyznę pracy. Dla zapewnienia komfortu, higieny i bezpieczeństwa, stanowisko do nauki musi być oświetlone także światłem sztucznym. Źródło światła, usytuowane lewostronnie lub naprzeciwko osoby siedzącej, musi być odpowiednio osłonięte w celu uniknięcia szkodliwego dla oczu efektu olśnienia.
   Blat roboczy przeznaczony dla jednej osoby powinien mieć minimum 80 cm długości i 60 cm szerokości. Jeśli miejsce nauki planujemy wyposażyć w komputer, należy przewidzieć dodatkową płaszczyznę dla monitora, klawiatury i innych elementów, dostosowując wielkość blatu do planowanego zestawu.
   Wysokości biurka lub stołu do nauki i krzesła, muszą być odpowiednio dopasowane do wzrostu ucznia. Właściwa pozycja przy pisaniu, czytaniu, rysowaniu, a także podczas pracy przy komputerze - to taka, która umożliwia swobodne opieranie stóp o podłogę, ułożenie i wygodne oparcie łokci na blacie, zachowanie wyprostowanej pozycji tułowia i odległości oczu od płaszczyzny pracy wzrokowej - ok. 30 cm.
   Instytut Wzornictwa Przemysłowego zaleca następujące wysokości blatów odpowiednio dostosowane do wzrostu młodych użytkowników (wartości podane w centymetrach):
Wzrost Wysokość
ucznia blatu
105 - 115 47
116 - 125 51
126 - 135 55
136 - 145 60
146 - 155 64
156 - 165 69
166 i więcej 73
   Wszelkie błędy w doborze wysokości mebli są niekorzystne. Zbyt wysokie krzesło powoduje, że dziecko garbi się, nie oddycha swobodnie. Krzesło za niskie sprawia, iż odległość oczu od blatu jest niewystarczająca, co w konsekwencji może prowadzić do wady wzroku, a jednocześnie oparte na zbyt wysokim blacie łokcie powodują niewygodę i szybkie męczenie się przy pisaniu i pracach manualnych.
   Urządzając pokój i strefę pracy dla uczących się domowników, należy przewidzieć stałe miejsca przechowywania niezbędnych pomocy szkolnych. Wybierając odpowiednie pojemniki, szafki, regały, półki itp. należy przewidzieć ich usytuowanie w pobliżu stanowiska nauki. W wielu nietypowych wnętrzach najlepsze rezultaty przynosi zaprojektowanie indywidualnych pojemników i mebelków do przechowywania niezbędnych przedmiotów, dostosowanie formy szafek do własnych wymagań, stylu wnętrza, a także zainteresowań młodego użytkownika. W każdym wypadku dobrze zorganizowane miejsce nauki sprzyja skupieniu, kształtuje nawyk utrzymania ładu i porządku, a także ułatwia osiąganie dobrych wyników w nauce.
KINGA ŚLIWA
Architekt wnętrz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski