Eric Cantona: „Każdego dnia zbliżamy się do wojny światowej”. Potężny wywiad legendarnego francuskiego gwiazdora Manchesteru United

OPRAC.:
Jacek Kmiecik
Jacek Kmiecik
Eric Cantona wziął udział w "Match des Legendes" na stadionie Allianz Riviera w Nicei na południu Francji, 26 września 2022 roku
Eric Cantona wziął udział w "Match des Legendes" na stadionie Allianz Riviera w Nicei na południu Francji, 26 września 2022 roku AFP/EASTNEWS
Legendarny piłkarz Manchesteru United Eric Cantona udzielił obszernego wywiadu The Athletic. Rozmowa z 56-letnim bohaterem dzieciństwa milionów chłopców odbiła się szerokim echem - Francuz oczywiście mówił nie tylko o piłce nożnej.

Anglia uratowała Erica. Czuł się pominięty

Cantona przybył na podbój Anglii w 1991 roku - i ta decyzja stała się jedną z najważniejszych w jego życiu. Eric nie krył, że ​​we Francji nie mógł znaleźć dla siebie miejsca:

„Nie chciałem już grać we Francji. Więc odszedł z futbolu na dwa miesiące. Pomyślałem, że Anglia może być dla mnie dobrym krajem. Potrzebowałem tego rodzaju energii. W takiej piłce. Swego czasu futbolem w Anglii byli Kevin Keegan i George Best. To były gwiazdy rock and rolla.

W Anglii znalazłem to coś. Zdałem sobie sprawę, że od ludzi wymagałem zbyt wiele. Myślałem, że kocham tych ludzi i chciałem, żeby oni mnie kochali. Ale potem zdałem sobie sprawę, że stałem się więźniem tego pomysłu i próbowałem znaleźć rozwiązanie. Znalazłem go. Bardzo mi to pomogło jako zawodnikowi i jako człowiekowi”.

Eric Cantona: „Każdego dnia zbliżamy się do wojny światowej”. Potężny wywiad legendarnego francuskiego gwiazdora Manchesteru United
wikimedia commons

Ale głównym czynnikiem adaptacji był właśnie fakt, że na Wyspach nikt nie naciskał na Erica.

„Przed wyjazdem z Francji myślałem, że coś jest ze mną nie tak. Jestem trochę emocjonalny. Pomyślałem sobie: »Dlaczego on tak na to nie patrzy? Dlaczego tego nie mówi?«. Z biegiem czasu nie obchodziło mnie to.

Życie w hotelu było czymś w rodzaju tranzytu. Dało mi swobodę wypowiedzi. Gdybym pozostał z taką samą mentalnością jak wcześniej, nie sądzę, żebym odniósł sukces w Anglii. W United dobrze to zrozumieli, ponieważ powiedzieli mi: »Jeśli Eric chce odejść, może odejść«.

Kontrowersyjne stwierdzenie. Ale jeśli mi to powiesz, to zostanę, bo wtedy czuję się wolny. Jeśli mówisz, że musisz zostać do czasu wygaśnięcia kontraktu, zostanę zakładnikiem. Wszędzie, gdzie czuję się ciasno. będę się czuł źle. Najważniejsza jest wolność. Ferguson jest świetnym psychologiem, ponieważ zawsze miał właściwe priorytety”.

Cantona chciał zostać dyrektorem sportowym Manchesteru United – Woodward odmówił

Pod koniec 2021 roku dyrektor generalny „Czerwonych Diabłów”, Ed Woodward opuścił United, który przybył na Old Trafford z amerykańskimi właścicielami klubu Glazerami. Przed odejściem Woodward, Cantona spotkał się z nim - i zaproponował mu zmiany w strukturze klubu.

„Woodward jest świetnym marketingowcem, ale nie jest tak dobry w piłce nożnej. Zespół powinien mieć osobę, która będzie odpowiedzialna za decyzje piłkarskie. Zaproponowałem swoją kandydaturę na to stanowisko i kilkakrotnie spotkałem się z Woodwardem. Moja oferta nie została przyjęta.

Czy to mnie, czy kogoś innego, United pilnie potrzebuje lidera, który rozumie futbol. Kogoś, kto rozumie ten klub i wszystkie jego wewnętrzne zasady.

Eric Cantona: „Każdego dnia zbliżamy się do wojny światowej”. Potężny wywiad legendarnego francuskiego gwiazdora Manchesteru United
wikimedia commons

Po odejściu Fergusona Manchester United podwoił swoje dochody - i nie zdobył ani jednego dużego trofeum. Wyobraź sobie, że jeśli odniesiesz sukces na boisku, a masz też specjalistę od marketingu, to zamiast podwójnych dochodów otrzymasz potrójne. W ogóle tego nie rozumieją”.

Jeśli Old Trafford zmieni nazwę, przestanie kibicować Manchesterowi United

Cantona wierzy, że sponsorzy czasami zmieniają futbol na gorszy.

„Wyjazdy na stadion to pasja do piłki nożnej i zrozumienie historii danego klubu. Zrozumiesz, jak odbierany jest futbol. Wcześniej rozmawialiśmy o moich ulubionych stadionach piłkarskich – teraz wszystkie stadiony nazywają się »Emirates« lub »Allianz«. Te stadiony straciły duszę i historię klubów, jak w przypadku Arsenalu i West Hamu.

Grałem na takich starych stadionach jak Highbury i Upton Park. Rozmawiałem z niektórymi fanami Arsenalu - nienawidzą nowych stadionów. Ci kibice stracili duszę swoich klubów. Dobrze, że Old Trafford i Anfield wciąż są sobą.

Old Trafford, zwany Teatrem Marzeń - stadion Manchesteru United
Old Trafford, zwany Teatrem Marzeń - stadion Manchesteru United wikimedia commons

Ale czy możesz sobie wyobrazić Old Trafford jako nowy stadion nazwany na cześć marki? Jeśli pewnego dnia to zrobią, bardzo mi przykro, ale nie będę już dłużej kibicował Manchesterowi United i zrezygnuję z futbolu na zawsze. Proszę nie nazywać tego stadionu »Nestle« lub »Amazon«. Proszę".

Cantona nigdy nie chciał być przykładem

„Jeśli poprosisz mnie, abym został kapitanem, to ja będę kapitanem. Nie powiem sobie, że jestem przykładem tylko dlatego, że jestem kapitanem. Zrobię co w mojej mocy, ale nie będę czerpał z tego satysfakcji. To jak bycie owcą. Czasami reagowałem na pewne rzeczy w sposób, który ludziom się nie podobał – i mogą mieć rację.

Popełnili błąd, że chccieli, abym był przykładem dla innych. Moim jedynym obowiązkiem zawsze była ciężka praca, aby wygrywać. Jeśli uważasz się za przykład, to tylko wznosisz się ponad resztę. Nie mogę tego zrobić.

Przez większość czasu jestem bardzo pokorny. Żartuję z siebie i nie obchodzi mnie to. Wiem, że żyjemy w cyrku. Gram klauna. Jak wszyscy. Także jestem człowiekiem, jak wszyscy inni. Czasami bardziej kruchym. Jeśli chcesz, żebym był przykładem, nie lubię tego. Nie podoba mi się pomysł, że gracze, politycy, piosenkarze i inni sławni ludzie muszą być wzorami do naśladowania.

Eric Cantona: „Każdego dnia zbliżamy się do wojny światowej”. Potężny wywiad legendarnego francuskiego gwiazdora Manchesteru United
wikimedia commons

Zachowuję się tak, jak chcę - i nikt mi nie powie, jak mam się zachowywać. Czasami naprawdę robimy źle. Czy uważasz, że wszyscy postępują właściwie? Myślisz, że masz sekret doskonałej edukacji? Możesz mieć troje dzieci. Rodzice są tacy sami, ale dzieci są inne. Mówimy coś - i dwóch z nich słyszy. Trzeci jest w pokoju, ale nie słucha. I to jest dobre. Kocham niepewność.

Nie jesteśmy jak roboty. Nie jestem robotem. Jestem po prostu człowiekiem. Potrafię być kruchy".

Eric nalega - zawsze bądź prawdziwy

Cantonę irytuje, że kontrakty zmuszają gwiazdy sportu do nie wyrażania osobistych opinii.

„Przez dekady związany jestem kontraktem i mówią mi, że istnieje klauzula, w której nie mogę wyrazić swojego stanowiska politycznego. Zapomnij o tym punkcie. Chcesz ze mną pracować? Czemu? Z mojego powodu. Wszyscy wiedzą, kim jestem i chcesz, żebym był kimś innym? Nie, to tak nie działa.

Większość ludzi akceptuje zasady, ponieważ chcą być przykładem dla innych. Mały i tani przykład.

Eric Cantona: „Każdego dnia zbliżamy się do wojny światowej”. Potężny wywiad legendarnego francuskiego gwiazdora Manchesteru United
wikimedia commons

Słyszałem opinię, że piłkarze powinni być zaangażowani w społeczeństwo i aktywnie wyrażać swoje stanowisko, jak artyści. Co, proszę? Około 90 procent artystów robi proste rzeczy i nie podejmuje ryzyka. Nic nie zaryzykują. Tacy ludzie, to tanie owce. Po prostu robią interesy i mówią, że są przeciw temu czy temu, ale zawsze łatwo jest rozmawiać.

Dziś jest to temat klimatu. Czy uważasz, że ktoś jest naprawdę zagrożony, gdy krytykuje polityków za psucie go?

Nie myśl, że we wszystkich dziedzinach są odważni ludzie. Zrobiliśmy kilka filmów dokumentalnych o buntownikach piłkarskich, ale kiedy o nich mówię, nie mam na myśli facetów z tatuażami i żelem we włosach. To fałszywe. Mam na myśli tych, którzy narażają swoje życie i walczą o demokrację. Carlos Casselli z Chile sprzeciwiał się dyktaturze Pinocheta. Zabrali mu matkę i ją torturowali”.

„Krok po kroku stajemy się coraz bardziej nacjonalistyczni”

Sytuacja polityczna również doskwiera Ericowi.

„Od ponad 10 lat Francja stała się bardziej nacjonalistyczna. Nie tylko Francja - wiele krajów, od Wielkiej Brytanii po Hiszpanię. Niebezpieczeństwo polega na tym, że w 1929 nastąpił kryzys, a w 1933 wybory wygrał Adolf Hitler. Potem wybuchła wojna światowa.

Eric Cantona: „Każdego dnia zbliżamy się do wojny światowej”. Potężny wywiad legendarnego francuskiego gwiazdora Manchesteru United
wikimedia commons

Krok po kroku stajemy się coraz bardziej nacjonalistyczni, myśląc, że za wszystkiemu winni są obcokrajowcy i imigranci. Wynika to z faktu, że nikt nie bierze odpowiedzialności. Winni zawsze są imigranci. Kiedy jakiś kraj jest w porządku, mówimy, że to zasługa każdego jego mieszkańca. Dawno, dawno temu nadeszły złe czasy - i zawsze winni byli imigranci.

Potem była wojna światowa. Dziś wydaje się, że wielkie kraje są zainteresowane wojną światową. Zamiast uczyć się z przeszłości, w pełni odtwarzamy to, co już się wydarzyło. Mam nadzieję, że nie będzie wojny światowej. Mam nadzieję. Ale każdego dnia zbliżamy się do niej”.

Cantona bojkotuje mundial w Katarze i beszta Beckhama za promowanie turnieju

„Chodzi tylko o pieniądze. Teraz piłka nożna to biznes. Myślałem, że to jedyne miejsce, w którym każdy ma szansę.

Sposób, w jaki traktowali ludzi, którzy budowali stadiony, jest okropny. Zginęły tysiące ludzi. Czy wszyscy będziemy świętować te mistrzostwa świata? Osobiście nie zamierzam tego oglądać. Lepiej jeździć motocyklem po Ameryce Południowej lub spędzać czas z małymi dziećmi z ubogich zakątków świata - po prostu pokopać z nimi piłkę”.

Szczególnie mocno Eric odniósł się do dawnego paretnera z zespołu Davida Beckhama, który promuje mundial w Katarze.

David Beckham i Eric Cantona - legendarne gwiazdy Manchesteru United w latach świetności
David Beckham i Eric Cantona - legendarne gwiazdy Manchesteru United w latach świetności Panoramic

„W ogóle bym tego nie zrobił. Ja robię odwrotnie. W styczniu 2022 zacząłem o tym wszystkim mówić. Może byłem pierwszy. Mam do tego pełne prawo. Może nie wiedzą, co się tam dzieje. Jeśli wiedzą, to się mylą. Myślę, że popełnili duży błąd i będą tego żałować.

Nie można być rozczarowanym zawodnikami, którzy nie chcą bojkotować mistrzostw świata, bo na szczycie zasiadają politycy, prezydenci, federacje, ministerowie. To oni powinni opowiadać się za bojkotem turnieju. To ważne.

Ale piłka nożna to wciąż biznes”.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Pudzian i Chalidov zdradzają tajemnice. Jest już nowy Fight Raport

Materiał oryginalny: Eric Cantona: „Każdego dnia zbliżamy się do wojny światowej”. Potężny wywiad legendarnego francuskiego gwiazdora Manchesteru United - Sportowy24

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski
Dodaj ogłoszenie