Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ernest Niemiec: nieznany żołnierz krakowskiej konspiracji

Paweł Stachnik
Wczorajsze uroczystości Dni Pamięci Ofiar Gestapo
Wczorajsze uroczystości Dni Pamięci Ofiar Gestapo Fot. Andrzej Wojnar
Historia. Trwają siódme już Dni Pamięci Ofiar Gestapo organizowane przez Muzeum Historyczne Miasta Krakowa. Każda edycja ma swojego patrona. Tym razem został nim Ernest Niemiec, adiutant dowódcy III Odcinka Komendy Obwodu Kraków – Miasto Armii Krajowej

W Krakowie trwają zorganizowane przez Muzeum Historyczne Miasta Krakowa obchody Dni Pamięci Ofiar Gestapo. W tym roku poświęcono je krakowskim cywilnym strukturom Polskiego Państwa Podziemnego. To już siódma edycja tego wydarzenia. Zgodnie z tradycją, każde Dni Pamięci mają swojego patrona.

Tym razem został nim Ernest Niemiec (1912–1997), adiutant dowódcy III Odcinka Komendy Obwodu Kraków – Miasto Armii Krajowej.

Ernest Niemiec był jednym z wielu Polaków więzionych przez okupantów w siedzibie gestapo przy ul. Pomorskiej. Na ścianie celi do __dziś zachowało się wydrapane przez niego nazwisko – mówi Tomasz Owoc z Oddziału Muzeum Historycznego Miasta Krakowa Ulica Pomorska, organizator Dni Pamięci.

Niemiec był też żołnierzem Września, aktywnym członkiem konspiracji i działaczem Polskiego Państwa Podziemnego w Krakowie.

Z tego właśnie powodu zdecydowaliśmy się na poświęcenie mu tegorocznej edycji Dni Pamięci. Staramy się, aby wszystkie osoby wybierane na patronów były w jakiś sposób związane z ul. Pomorską i było potwierdzone, że kiedyś tu były. Tak właśnie jest z __Ernestem Niemcem – dodaje Tomasz Owoc.

Ze Śląska do Krakowa
Ernest Niemiec urodził się 15 kwietnia 1912 r. w Nowej Wsi koło Rudy Śląskiej. Przed wybuchem wojny ukończył szkołę podchorążych w Brześciu nad Bugiem.

Jako podchorąży rezerwy był instruktorem Przysposobienia Wojskowego i Wychowania Fizycznego w katowickich szkołach średnich. Był także członkiem Obrony Narodowej w Katowicach.

We wrześniu 1939 r. został zmobilizowany i skierowany do Brześcia nad Bugiem. Był tam żołnierzem Samodzielnej Grupy Operacyjnej „Polesie” dowodzonej przez gen. Franciszka Kleeberga. Razem z nią wziął udział w walkach z nadciągającymi od wschodu Sowietami, a później – po przejściu Grupy na zachodni brzeg Bugu – Niemcami. Szlak bojowy zgrupowanie gen. Kleeberga zakończyło chlubnie 6 października 1939 r. bitwą pod Kockiem – ostatnim starciem kampanii wrześniowej.

Po kapitulacji Ernest Niemiec trafił do niewoli. Uciekł z niej w 1940 r. Przedostał się do Krakowa, gdzie mieszkał przy ul. Retoryka 6.

W Krakowie rozpoczął działalność w konspiracji, początkowo w ramach Związku Walki Zbrojnej, a następnie jako żołnierz Armii Krajowej w stopniu plutonowego podchorążego. Należał do grupy sabotażowej „Piorun” oraz pełnił funkcję adiutanta dowódcy III Odcinka „Granit” Stanisława Wańtucha.

11 listopada 1943 r. Niemiec został aresztowany w okolicach ul. Wielopole (najprawdopodobniej w wyniku zdrady). Potem, do przełomu lipca i sierpnia 1944 był przetrzymywany w więzieniu przy ul. Montelupich.

Wielokrotnie przesłuchiwano go w siedzibie gestapo przy ul. Pomorskiej 2, gdzie w celi aresztu podręcznego pozostawił na ścianie swój podpis. W połowie 1944 r. wywieziono go do obozu pracy AL Fünfteichen na Dolnym Śląsku.

W styczniu 1945 r. został przeniesiony do obozu koncentracyjnego Gross Rosen. Po ewakuacji obozu więziono go kolejno w: KL Mauthausen, Ebensee, Amstetten i Melk. Doczekał tam wyzwolenia w dniu 6 maja 1945 r. Po wyzwoleniu Ernest Niemiec wrócił do Polski i na Śląsk. Zamieszkał w Rudzie Śląskiej i zmarł tam w 1997 r.

– _Nie znamy zbyt obszernieżyciorysu Ernesta Niemca. Z jakiegoś powodu historycy dotąd nie zajmowali się nim bliżej. Udało nam się dotrzeć do drobnych szczegółów dotyczących Niemca, zawartych w relacjach innych uczestników konspiracji. Np. takich, że w jego krakowskim mieszkaniu spotykali się łącznicy roznoszący podziemną prasę, albo że jego aresztowanie nastąpiło w wyniku wsypy. Tuż przed Dniami Pamięci dotarliśmy do jego krewnej i __będziemy próbowali uzyskać więcej informacji _– wyjaśnia Tomasz Owoc.

Inskrypcje na ścianach
Program trwających od wczoraj tegorocznych Dni Pamięci obejmuje m.in. spotkania, wykłady, warsztaty, grę miejską i konferencję naukową.

Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą w kościele św. Szczepana sprawowaną w intencji ofiar gestapo, po niej zaś przy ul. Pomorskiej 2 odbył się uroczysty apel z udziałem żołnierzy Wojska Polskiego.

Muzealnicy, historycy i kombatanci spotkali się na konferencji naukowej zatytułowanej „Między pomnikiem a człowiekiem – Pamięć o Polskim Państwie Podziemnym”.

Dzisiaj natomiast o godzinie 10, 14 i 16 będzie można zwiedzić z przewodnikiem wystawę stałą „Krakowianie wobec terroru 1939–1945–1956” oraz dawne cele aresztu podręcznego gestapo (konieczna wcześniejsza rezerwacja: [email protected] lub www.bilety.mhk.pl).

Wystawa poświęcona jest niemieckiemu i stalinowskiemu terrorowi, jaki dotknął mieszkańców Krakowa w latach 1939–1945.

Eksponowane są m.in. kartoteki więźniów, rzeczy wykonane przez nich w celach, fotografie, informacje o procesie szesnastu itp.

O godz. 12 będzie można wziąć udział w kuratorskim zwiedzaniu wystawy „Kim byli? Opowieść o ofiarach terroru w latach 1939–1945–1956” przy ul. Pomorskiej 2.

Ekspozycja prezentuje osoby, które zostały poddane represjom przez hitlerowców w okresie okupacji oraz przez komunistyczne władze po 1945 r. –_ Staramy się stworzyć bazę wszystkich osób, które były ofiarami terroru hitlerowskiego i komunistycznego w Krakowie w latach 1939–1956. Dotychczasowe dane są dostępne na stronie krakowianie 1939-56.mhk.pl. Są wśród nich także osoby, które umieściły swoje nazwiska na ścianach cel aresztu gestapo przy ul. Pomorskiej. Inskrypcje te to bardzo cenna pamiątka tamtych tragicznych czasów. Są szczególnie chronione i poddawane konserwacji _– wyjaśnia Tomasz Owoc.

Głównym punktem sobotniego programu będzie oprowadzanie po terenie miejsca pamięci Glinnik w Przegorzałach.

Podczas okupacji hitlerowcy przeprowadzali tam egzekucje więźniów z więzienia św. Michała. Krakowski IPN prowadził w tej sprawie śledztwo. Oprowadzać będzie dr Krzysztof Tunia z Instytutu Archeologii i Etnologii PAN, który opowie o historii tego miejsca oraz badaniach archeologicznych.

Na wyjazd obowiązuje wcześniejsza rezerwacja miejsc w Centrum Obsługi Zwiedzających MHK w Sukiennicach.

Z kolei o godz. 17.30 również na pl. Inwalidów odbędzie się zakończenie 24-godzinnej gry miejskiej „Kryptonim Ubezpieczalnia”.

Zadaniem uczestników gry było wcielenie się w żołnierzy konspiracji w realiach 1942 r.

W sobotę i niedzielę wystawę stałą „Krakowianie wobec terroru 1939–1945–1956” oraz dawne cele gestapo przy ul. Pomorskiej 2 będzie można zwiedzać od godz. 10 do 19 (wstęp wolny).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski