Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Eryk Czarkowski, pilot: Lot balonem pozwala oderwać się na chwilę od szarej rzeczywistości

Ewa Wacławowicz
Ewa Wacławowicz
Eryk Czarkowski
Bycie pilotem balonu wymaga wielu szkoleń i solidnego przygotowania m.in. z zakresu reagowania w sytuacjach trudnych, jak np. burza w czasie lotu. Eryk Czarkowski pilot załogi Kraków Baloon Team tłumaczy, że najważniejsze to nie panikować. Pobudki przed wschodem słońca, wynagradzają zaś piękne widoki i możliwość oderwania się od trudów codzienności.

Co trzeba zrobić, żeby zostać pilotem balonu?
Trzeba odbyć szereg szkoleń teoretycznych i praktycznych, które kończy zdanie egzaminu państwowego. To jest dłuższy proces, na który składa się wylatanie minimalnej ilości godzin, egzaminy teoretyczne z nawigacji, meteorologii, budowy balonu, wydolności organizmu. Ważne są również szkolenia praktyczne, w ramach których uczymy się startu, lądowania i utrzymania lotu poziomego czy zachowania się w sytuacjach niebezpiecznych.

Pilot nie działa jednak sam. Kto wchodzi jeszcze w skład załogi balonu?
Kierowca, od którego wymaga się prawa jazdy kategorii B, posiadanych uprawnień na przyczepę czy umiejętności poruszania się w trudnym terenie. Reszta osób z załogi pomaga w ustawieniu balonu- od kosza, przez montaż butli, sprawdzenie szczelności gazu i montaż palnika aż po postawienie balonu. W procesie stawiania balonu bardzo ważna jest osoba, która pilnuje przy koronie, by w trakcie stawiania balon się nie rozbujał czy z czymś nie zderzył, jak również osoby trzymające liny powłoki w czasie napełniania balonu, które pilnują by ogień z palnika, nie uszkodził powłoki.

Ciężka i odpowiedzialna praca.
Ciężka, ale bardziej pod kątem fizycznym, bo balon sporo waży. Sama powłoka waży między 90 a 120 kilogramów, kosz to kolejne kilkadziesiąt kilogramów. Nie czyni to jednak z lotów balonem, sportu wyłącznie dla mężczyzn. Wręcz przeciwnie, Panie również osiągają duże sukcesy na zawodach, więc chętnie z nimi współpracujemy. Mobilizują nas do pracy.

Przed nami 2 edycja Festiwalu Balonowego „Odlotowa Małopolska”, który startuje jutro w Białce Tatrzańskiej*. Jak wyglądają Wasze przygotowania do startu?
Najpierw jest odprawa naziemna. Dyrektor Sportowy przekazuje nam informacje nt. poszczególnych konkurencji, sytuacji meteorologicznej itp. Na miejscu startu wypuszczamy balonik testowy z helem, którym sprawdzamy kierunki wiatru. Później ustawiamy balon i montujemy sprzęt typu GPS czy urządzenie pokazujące jak szybko się wznosimy i opadamy. Ustalamy też strategię jak dolecieć do celu. Wznosimy się, podgrzewając powietrze, lądujemy ostudzając je bądź też używając specjalnej klapy spadochronowej, która jest na szczycie balonu.

Pogoda zmienną jednak jest, a zwłaszcza w górach. Co robicie w sytuacji, gdy w powietrzu złapie Was np. burza czy silny wiatr?
Przeczekujemy, albo czym prędzej szukamy bezpiecznego miejsca do lądowania – podwórko, łąka, granica lasu, droga. Na pewno nie można panikować.

Co mimo to sprawia, że loty balonem są tak wyjątkowe i czy da się to uczucie porównać z lotem innym statkiem powietrznym?
Baloniarstwo jest unikatowe, bo to jedyny statek powietrzny bez kierownicy. Paralotnią, szybowcem itp. możemy sterować, a balon zrobi, co będzie chciał. Poza tym można oderwać się na chwilę od przyziemnych problemów, a na wysokości siedmiuset czy tysiąca metrów nie jest to takie trudne.

*Piloci walczyć będą m.in. o Puchar Marszałka Województwa Małopolskiego, Puchar Prezesa Małopolskiej Organizacji Turystycznej oraz Puchar Burmistrza Nowego Targu. Organizatorami wydarzenia jest MOT, Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego, Aeroklub Nowy Targ oraz Kraków Balloon Team. Szczegóły na temat imprezy znajdziecie m.in. na facebookowej stronie Festiwalu.
Patronat medialny nad wydarzeniem objęła Gazeta Krakowska.

Sezon rowerowy już niedługo! Jaki rower wybrać?

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Eryk Czarkowski, pilot: Lot balonem pozwala oderwać się na chwilę od szarej rzeczywistości - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski