Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Etaty w Unii

Bruksela
- Nie chcemy likwidować Urzędu Komitetu Integracji Europejskiej, ale nie wykluczamy jego reorganizacji - powiedziała wczoraj "Dziennikowi" w Brukseli minister ds. europejskich Danuta Hübner.

Danuta Hübner mogłaby zajmować się handlem w Komisji Europejskiej

   Minister potwierdziła, że rząd zastanawia się nad tym, jakie formalne zmiany powinny nastąpić w UKIE po 1 maja, bo premier Leszek Miller, który stoi na czele Komitetu Integracji Europejskiej, chciałby "blisko współpracować z nowym szefem urzędu". - Ważny jest bezpośredni nadzór i bliskość premiera z osobą kierującą - uważa minister Hübner.
   W pewnym sensie przyszłość tej instytucji będzie zależała też od tego, jak na egzaminach na eurourzędników wypadli pracownicy UKIE, z których znaczna część przystąpiła do walki o unijne etaty. - Trudno przewidzieć, jak duża część urzędników z polskiej administracji, nie tylko z UKIE, zakończy pomyślnie - z ich punktu widzenia - egzaminy - przyznała Danuta Hübner. - Wiemy, że nie poszło im źle. Wyniki zostaną ogłoszone jeszcze w tym miesiącu.
   Także w lutym okaże się, jaką dziedziną będzie się zajmować w Komisji Europejskiej Danuta Hübner. To właśnie od spotkania z nią szef komisji Romano Prodi rozpoczął konsultacje z dziesiątką kandydatów na komisarzy z nowych krajów UE.
   Spotkanie było owiane tajemnicą, jak dowiedział się "Dziennik", minister była zaskoczona tym, że wiedzą o nim polscy korespondenci w Brukseli.
   Dodała, że nie rozmawiała z Romano Prodim o tym, czym miałaby się zajmować w KE w okresie przejściowym - od maja do października, czyli do czasu wyłonienia nowego składu Komisji Europejskiej.
   W kuluarach w Brukseli mówi się najczęściej, że Hübner ma trafić do resortu handlu, kierowanego przez Francuza Pascala Lamy, choć niektórzy spekulują, że może też zająć się sprawami rynku wewnętrznego, ceł i podatków.
   - Ja nie ukrywam, że jestem profesorem ekonomii, ale bliskie są mi też inne sprawy - mówiła minister, pytana o to, z którym z komisarzy chciałaby współpracować.
   Wszystko ma się rozstrzygnąć w najbliższych tygodniach, bo w marcu przewodniczący Komisji Europejskiej chce się spotkać w Brukseli z wszystkimi komisarzami z nowych krajów członkowskich UE i porozmawiać już konkretnie o zakresie ich obowiązków.
   W połowie kwietnia kandydaci na komisarzy z krajów przystępujących do UE zostaną poddani procedurze przesłuchań w Parlamencie Europejskim, a od maja dołączą do obecnego składu Komisji Europejskiej.
   Dopiero po czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego, gdy poznamy nazwisko następcy Romano Prodiego, okaże się też, jaki będzie podział obowiązków w liczącej już nie 20, ale 25 członków nowej Komisji Europejskiej.
RAFAŁ RUDNICKI (Bruksela)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski