EtnoKraków/Rozstaje 2018 - piątkowy wieczorny koncert na...

EtnoKraków/Rozstaje 2018 - piątkowy wieczorny koncert na placu Wolnica

Marian Satała

Gazeta Krakowska

Gazeta Krakowska

EtnoKraków/Rozstaje 2018 - piątkowy wieczorny koncert na placu Wolnica
1/29
przejdź do galerii

©Marian Satała

Trwa EtnoKraków - XX EtnoKraków/Rozstaje 2018. W piątek wieczór sporo ludzi zebrało się na placu Wolnica na wieczornych koncertach. Było zimno, ale deszcz nie padał. Ludzie bawili się znakomicie, tym bardziej, że występowały świetne zespoły.
Zobacz galerię
Widownię bardzo wciągnął do zabawy Marko Marković Brass Band z Serbii. Zgodnie z rodzinną tradycją, lider zespołu Marko Marković zaczął grać na trąbce już przed ukończeniem piątego roku życia i od tego czasu z pasją koncentruje się na tym instrumencie. Marko Marković współpracował z wieloma słynnymi artystami, takimi jak Emir Kusturica, Goran Bregovic, DJ Shantel, Ivo Papasov, Esma Redzepova.

W 2006 roku wystąpił w filmie. Zagrał rolę Romea w musicalu „Gucza! Pojedynek na trąbki” swobodnie opartym na motywach „Romea i Julii”. Podkreślić trzeba, że fabułę filmu umieszczono w realiach słynnego festiwalu trębaczy odbywającego się w mieście Guča, na którym Marko wielokrotnie występował wraz ze swym ojcem. „Mój syn jest teraz lepszym muzykiem niż ja” miał stwierdzić Boban w 2010 roku.

Marko Marković sformował swój autorski Brass Band w maju 2016 r. Jego nagrania oraz koncerty nie pozostawiają wątpliwości, że lider jest dziś jedną z największych gwiazd muzyki z południa Europy. Tradycja dętych orkiestr bałkańskich, bez których trudno wyobrazić sobie tamtejszą kulturę, od dawna ma wielu wielbicieli w całym świecie. Tamtejsza romska muzyka o wyjątkowo szybkim tempie i niewiarygodnie mocnej energii stała się jednym ze znaków rozpoznawczych europejskiej sceny world music.

Po muzyce z Bałkanów na scenę wyszli żywiołowi Chilijczycy. Zespół Chico Trujillo to ogień i muzyczny dynamit. Chilijska formacja Chico Trujillo, uważana jest dziś za jednego z najlepszych ambasadorów nowocześnie rozumianej południowoamerykańskiej cumbii. To grupa, o której napisano, że jest najlepszym pretekstem dla wielbicieli rocka, aby pokochać cumbię i muzykę latynoską.

Zespół powstał w 1999 roku w Villa Alemana w Chile. Założył go wokalista Aldo Enrique Asenjo Cubillos, znany jako „Macha”. Po dekadzie funkcjonowania w muzycznym undergroundzie Santiago ich gwiazda rozbłysła pełnym blaskiem – stali się jednym z najważniejszych zespołów w Chile. Traktowani są ponoć niemal jako narodowy skarb. Zespół występował m.in. na koncertach w ramach kampanii na rzecz praw rdzennych Indian Mapuche. Wystąpił także w programie festiwalu muzycznego Lollapalooza w Santiago i Chicago. Zyskuje także coraz większą popularność w Europie, w szczególności w Niemczech.

ZOBACZ KONIECZNIE:WIDEO: Magnes. Kultura Gazura

Źródło: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo