Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Etykieta, niestety, nie powie nam wszystkiego

(MK)
Jakość materiałów. Kupując przed remontem materiały budowlane na ogół starannie czytamy etykiety. Zawierają one najważniejsze, ale jedynie podstawowe informacje o produkcie.

Zasadniczym celem etykiety jest odróżnienie określonego towaru od innych. Dlatego też na samej etykiecie znajdują się tylko informacje podstawowe. Jest to rodzaj towaru, nazwa, rozmiar. W przypadku towarów masowych takich jak cegły, pustaki, kostka brukowa, ale też glazura, panele podłogowe itp. etykieta znajduje się nie na każdej pojedynczej sztuce wyrobu, ale na opakowaniu zbiorczym. Tym, czego powinniśmy szukać na etykietach ze szczególną uwagą, jest oznaczenie CE. Oznacza ono zgodność z normą europejską.

Zobowiązanie producenta
Deklaracja właściwości użytkowych (Declaration of Performance w skrócie DoP) jest dokumentem, który sporządza producent dla wyrobów budowlanych objętych normą zharmonizowaną (standardy obowiązujące dla poszczególnych produktów), opracowaną w ramach Europejskiego Komitetu Normalizacyjnego (CEN) i obowiązującą na obszarze Unii Europejskiej lub tych krajów, które otrzymały europejską ocenę techniczną.

Taka deklaracja jest dla producenta wiążąca. – Producent przez sporządzenie deklaracji przyjmuje na siebie odpowiedzialność za zgodność wyrobu z deklarowanym_i właściwościami użytkowymi – wyjaśnia Marek Królikowski, ekspert Stowarzyszenia Białe murowanie. _– Informacje zawarte w deklaracji właściwości użytkowych w połączeniu z etykietą umożliwiają jednoznaczną i kompletną identyfikację wyrobu, jego typ, klasę oraz partię produkcyjną. Jest to bardzo istotne, szczególnie w przypadku rozpatrywania reklamacji – podkreśla ekspert.

Na papierze lub w sieci
Przepisy mówią, że producent ma obowiązek dostarczyć kopię deklaracji właściwości użytkowych w formie papierowej lub elektronicznej. – Wśród producentów standardem staje się automatyzowanie i upraszczanie czynności udostępniania deklaracji za pomocą internetu, tak aby klient mógł sam pobrać właściwą deklarację do __konkretnego wyrobu – mówi Marek Królikowski.

Aby technicznie powiązać deklarację z kupionym towarem, stosuje się różnego rodzaju kody – numeryczne czy graficzne, które klient wprowadza pobierając z sieci deklarację.

Deklaracja właściwości użytkowych wyrobów budowlanych zawiera informacje formalne i użytkowe. Informacje formalne to m.in. określenie typu wyrobu (niepowtarzalny kod identyfikacyjny), podanie systemu oceny i weryfikacji stałych właściwości, wpisanie numeru referencyjnego i daty wydania normy zharmonizowanej lub europejskiej oceny technicznej, nazwa i dane adresowe producenta, oświadczenie producenta o zgodności wyrobu z deklarowanymi właściwościami.

Informacje użytkowe to m.in. informacja o zastosowaniu produktu, wykaz zasadniczych charakterystyk, tabela z ich wartościami i poziomami. Treść tego zestawienia jest adekwatna do konkretnego produktu. I tak np. w przypadku materiałów silikatowych, przeznaczonych do stawiania ścian, są to takie informacje jak wymiary i odchyłki wymiarów, kształt i budowa, wytrzymałość na ściskanie czy reakcja na ogień.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski