Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Eugeniusz Batko: Jeśli posłowie będą potrzebowali wsparcia fachowców lub ekspertów, otrzymają je

(DMA)
Eugeniusz Batko: – Chodzi o to, aby działać
Eugeniusz Batko: – Chodzi o to, aby działać fot. Anna Kaczmarz
Prawo i gospodarka. Najpilniejsze sprawy do ustawowego załatwienia przedstawili parlamentarzystom liderzy i członkowie Małopolskiego Związku Pracodawców Lewiatan oraz Stowarzyszenia Budowniczych Domów i Mieszkań.

_– Chodzi nie o __to, by dużo mówić, ale działać – _podkreśla Eugeniusz Batko, wiceprezes Małopolskiego Związku Pracodawców, a także pomysłodawca cyklicznych spotkań z posłami.

Rewitalizacja blokowisk
Do najważniejszych z omawianych spraw należała rewitalizacja budynków z wielkiej płyty.

– To olbrzymi problem. Na szczęście mamy trochę czasu, aby odpowiednio przygotować się do jego rozwiązania – _stwierdził Marek Bolek, prezes zarządu Stowarzyszenia Budowniczych Domów i Mieszkań, podczas spotkania w Krakowie. _– Bez odpowiedniej i szybkiej reakcji degradacja bloków będzie jednak postępowała. A to przecież nie tylko problem techniczny, ale także społeczny.

_– Jeśli nie załatwimy go szybko, to w __jednym czasie trzeba będzie zapewnić mieszkania dla bardzo dużej grupy osób _– przypomina Marek Bolek. I dodaje, że oprócz termomodernizacji w tej sprawie nic się nie wydarzyło od 30 lat, a w takich blokach mieszka ponad 10 milionów Polaków.

Żywotność budynków z wielkiej płyty szacowano pierwotnie na 60, 70 lat. W Krakowie pierwsze powstały już w latach 50. XX wieku. _– Trzeba więc być przygotowanym na zagrożenia, które mogą pojawić się w niedalekiej przyszłości – _przekonywał prezes Bolek. W Niemczech czy Francji ten problem już rozwiązano.

Co na to ekonomiści i politycy? _– To bardzo poważna sprawa, wręcz fundamentalna. Wymaga przemyślenia. Dobrze by było stworzyć wieloletni, może 20-letni, program rządowy, który zająłby się rewitalizacją budynków z __wielkiej płyty – _zaproponował prof. Jerzy Hausner z Katedry Gospodarki i Administracji Publicznej Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, były minister i wicepremier, a obecnie członek Rady Polityki Pieniężnej.

Czy jest jednak szansa na rządowy program rewitalizacji blokowisk? Od dość dawna walczą o to m.in. krakowscy posłowie z Sejmowej Komisji Infrastruktury: Józef Lassota z Platformy Obywatelskiej i Andrzej Adamczyk z Prawa i Sprawiedliwości. Za takim programem jest również Jarosław Gowin ze Zjednoczonej Prawicy.

Potrzeba zmian
_– Opłata za zmianę sposobu użytkowania terenu, będącego w wieczystej dzierżawie, w każdym mieście jest inna. W Krakowie wynosi 25 proc. wartości działki i jest najwyższa w Polsce – _mówi prezes Stowarzyszenia Budowniczych Domów i Mieszkań. _– Chcemy, aby tym problemem również zajęli się parlamentarzyści – _dodaje.

Stowarzyszenie będzie lobbować także za zmianą przepisów „małej nowelizacji ustawy o zagospodarowaniu przestrzennym”, bowiem doprowadzą do likwidacji warunków zabudowy, a to ma spowodować „kolosalne perturbacje na rynku mieszkań” oraz „likwidację małych firm deweloperskich”.

Z kolei Rada Podatkowa Małopolskiego Związku Pracodawców Lewiatan zwraca uwagę na koszty pracy, prawo zamówień publicznych, a także niepokojące zmiany dokonane ostatnio w ordynacji podatkowej.

– Rządowe zapisy wydają nam się niekorzystne – stwierdzają przedsiębiorcy. I proponują, aby ordynacja doprowadziła do takiego stanu, w którym będzie zachowana równowaga między interesem podatnika a publicznym.

_– Wprowadzenie zasady in dubio pro tributario – wątpliwości na __korzyść podatnika – znacząco ułatwiłoby prowadzenie działalności gospodarczej – _twierdzą pracodawcy z Lewiatana.

Posłowie zobowiązali się również zwracać szczególną uwagę na to, co się dzieje z inwestycjami drogowymi i kolejowymi. Do najważniejszych zaliczono: drogę ekspresową S7 (od Krakowa do granicy z województwem świętokrzyskim, od Lubnia do Rabki i rozbudowę zakopianki z Krakowa do Myślenic), drogi z Brzeska do Nowego Sącza i z Rabki do Nowego Targu, a w Krakowie trasy Zwierzyniecko-Pychowickiej i Łagiewnickiej, stanowiących część III obwodnicy. Mowa była też o Szybkiej Kolei Aglomeracyjnej i nowej linii kolejowej Podłęże – Szczyrzyc – Tymbark / Mszana Dolna.

– Jeśli posłowie będą potrzebowali w tych sprawach wsparcia fachowców lub ekspertów, otrzymają je _– zapewnia prezes Eugeniusz Batko. _– Po kilku miesiącach zapytamy ich jednak, co udało się zmienić, w __jakim miejscu jesteśmy – zapowiada.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski