Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Euro 2012 przegraliśmy przez stadion?

Redakcja
- To będzie perła, poczekajmy na końcowy efekt. Wnętrze stadionu Wisły to będzie teatr- uważa Wojciech Obtułowicz, projektant stadionu Fot. Anna Kaczmarz

ARCHITEKTURA. Grzegorz Mielcarski: - UEFA wybrała obiekty na miarę XXI wieku

- Podczas Euro 2004 w Portugalii widziałem wszystkie 10 stadionów i każdy z nich był bardziej funkcjonalny i piękniejszy niż obiekt, który na Euro 2012 buduje Kraków - uważa Grzegorz Mielcarski, były reprezentant Polski w piłce nożnej, zawodnik m.in. portugalskiego FC Porto, w latach 2004 - 2006 dyrektor sportowy Wisły Kraków, obecnie komentator sportowy.
- Na lepszych obiektach niż w Krakowie grał Michel Platini. UEFA do stadionów przywiązywała dużą wagę, odrzuciła Kraków i wybrała rozwiązania na miarę XXI wieku. Chodziło o wygląd i funkcjonalność. Najmniejsza z dopuszczalnych pojemność trybun nie miała takiego znaczenia - dodaje Grzegorz Mielcarski. - W takim mieście jak Kraków stadion powinien być perłą architektoniczną. Nie ma co oczekiwać, że archaiczna bryła zaciekawi turystów tak, aby chcieli zwiedzić stadion.
Wojciech Obtułowicz, projektant stadionu przekonuje: - To będzie perła. Poczekajmy na końcowy efekt. Wnętrze stadionu Wisły to będzie teatr. Pokażemy, co można zrobić przez kolorystykę, rozmieszczenie lamp.
Projektant zaznacza, że w takim otoczeniu jak park Jordana, Błonia, wzgórze św. Bronisławy stadion nie może odgrywać kulminacyjnej roli w krajobrazie: - Do takiego miejsca pasuje subtelność, delikatność. Gdybyśmy projektowali na osiedlu, to można by postawić monstrualny wieżowiec o wysokości 50 metrów.
Grzegorz Mielcarski wylicza minusy krakowskiej areny: - To stadion, na którym, aby przejść z jednej trybuny na drugą, trzeba będzie wyjść z obiektu. Kraków nie zorganizował konkursu projektów, żeby dopuścić firmy zachodnie z ich ofertami. Powierzył prace panu Obtułowiczowi, który zapomniał zaplanować drugą szatnię pod trybuną D. Do dziś nie wiadomo, w którym miejscu będzie restauracja dla kibiców. Nie mówiąc już o pawilonie dla mediów, który tam nie pasuje. Zajmuje dużo miejsca, ale brakuje w nim wystarczająco miejsc dla dziennikarzy, jeżeli chodzi o mistrzostwa Europy.
Zdaniem Grzegorza Mielcarskiego obecnie trzeba projektować obiekty, które się z zewnątrz czymś wyróżniają. Jako przykład podaje fasadę Allianz Areny w Monachium, zaprojektowanej w trzech kolorach, by była wizytówką miasta i Bawarii. Obiekt szczególny efekt ma, kiedy jest podświetlony. Podobnie będzie w przypadku stadionów w Warszawie, Gdańsku i Wrocławiu. Taka ma być również fasada stadionu Cracovii od strony al. Focha. Międzynarodowy konkurs na jego projekt wygrała hiszpańska firma Estudio Lamela. Koncepcja hali widowiskowo-sportowej w Czyżynach zakłada, że na jej fasadzie i dachu będzie można wyświetlać obrazy, a nawet telewizyjne transmisje.
Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski chciał, aby w mieście powstał jeden, nowoczesny, budowany od podstaw stadion na 50 tysięcy widzów. Nie zgodzili się na to radni miasta, którzy woleli, aby postawić osobne obiekty dla Wisły i Cracovii.
Grzegorz Mielcarski widzi także plus stadionu Wisły: - Prezentuje się efektownie, kiedy trybuny wypełniają się barwnym tłumem kibiców.
(TYM)
[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski