Euro 2016 w piłce ręcznej: Polska - Norwegia. Biało-czerwoni ulegli Norwegom [ZDJĘCIA, WIDEO]

Po trzech wygranych z rzędu Polska przegrała mecz z Norwegią 28:30 (15:16) w pierwszym meczu rundy głównej. Norwegowie z sześcioma punktami dzięki wygranej objęli prowadzenie w grupie.

Obie drużyny do drugiej fazy awansowały z 4 punktami. Za faworytów uchodzili Polacy, którzy przecież pokonali m.in. mistrzów świata Francuzów. Na Norwegach nie zrobiło to jednak wrażenia, od początku grali w swoim stylu, sprawiając „biało-czerwonym” dużo problemów.

Źródło: Agencja TVN/x-news

Goście byli niezwykle skuteczni. Nasi szczypiorniści w obronie grali poniżej oczekiwań. W I połowie polscy bramkarze – Sławomir Szmal i Piotr Wyszomirski - obronili po jedynym rzucie (Szmal skuteczną interwencję miał dopiero w 28 min). Golkiper Norwegów też nie miał się czym pochwalić do przerwy (trzy obrony).

Początek należał do Polaków (7:5 w 13 min), ale wkrótce było 12:15 (26 min). Tuż przed przerwą z drugiej linii trafił Krzysztof Lijewski, zmniejszając stratę do bramki.

Pozostawało liczyć, że po przerwie obraz gry się zmieni, ale Polacy ani razu nie doprowadzili do remisu, choć kilkakrotnie było tego blisko. Norwegowie odskakiwali na 3 gole, Polacy się zbliżyli na jedną bramkę. Zawsze brakowało nam jednak jeszcze jednego trafienia. Dwoił się i troił Karol Bielecki, wspomagany w zdobywaniu bramek przez Michała Jureckiego, a w końcówce także przez rezerwowego Michał Szybę (rywale niemal zupełnie wyłączyli z gry w ataku obrotowego Kamila Syprzaka).

Po celnym rzucie Szyby na niespełna 2 minuty przed końcem było 28:29. Skuteczny w kluczowym momencie Kent Robin Tonnesen (zdobył 3 z ostatnich 6 goli Norwegów) po karnym przywrócił 2-bramkową przewagę i Polacy nie mieli już prawa do błędu. Michał Jurecki jednak spudłował i stało się jasne, że tego meczu nie wygramy. W całym spotkaniu polscy bramkarze obronili tylko 5 z 35 strzałów (14 procent).

MVP meczu został wybrany Espen Lie Hansen.

W tabeli prowadzą Francuzi – 6 pkt, przed Norwegią (6), Polską (4) i Chorwacją (4), bez punktu są Macedonia i Białoruś (Francja i Chorwacją mają o jeden więcej rozegrany mecz).

Polacy w poniedziałek zmierzą się z Białorusią. Aby myśleć o awansie do półfinału, muszą to spotkanie wygrać.

Polska – Norwegia 28:30 (15:16)