MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Euro na Pustynię Błędowską

SYP
KLUCZE. Unikatowa Pustynia Błędowska zostanie oczyszczona z niewypałów i krzewów dzięki unijnej dotacji.

Będą unijne pieniadze na odkrzewienie Pustyni Błędowskiej.fot. Jacek Sypień

Przed rokiem władze gminy Klucze oraz powiatu złożyły wniosek o dotację z unijnego programu "Life +" na ochronę siedlisk przyrodniczych o znaczeniu priorytetowym występujących na Pustyni Błędowskiej. - Mamy potwierdzenie, że nasz wniosek przeszedł i dostaniemy prawie 10 mln zł bezpośrednio z budżetu Unii na ochronę Pustyni - mówi Małgorzata Węgrzyn, wójt gminy Klucze.

Unijna dotacja ma pokryć połowę kosztów zadania, 45 proc. ma pochodzić z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska, a 5 proc. samorząd.

Projekt dotyczy 1964 ha terenu Pustyni, który został objęty programem Natura 2000. Warto przypomnieć, że pozostały teren pustyni, a dokładnie 12 tys. 842 ha znajduje sie na terenie Parku Krajobrazowego Orlich Gniazd, a 684 ha stanowi tzw. użytek ekologiczny.

Prace będą obejmować przygotowanie terenu i zapewnienie bezpieczeństwa, czyli sprawdzenie zagrożenia niewybuchami i ewentualnie odminowanie. Następnie wycinkę drzew i krzewów zarastających Pustynię. Z część terenu pustyni ma zostać usunięta trawa, czyli wydmuchrzyca piaskowej.

Przewidziany na lata 2007-2013 program "Life +" dotyczy ochrony środowiska oraz edukacji środowiskowej. Na komponent "Przyroda i różnorodność biologiczna", do którego zalicza się projekt dotyczący Pustyni Błędowskiej zaplanowano 1 mld 700 mln euro. Największym problemem będzie oczyszczenie pustyni z niewybuchów. Pustynia Błędowska, już w okresie międzywojennym pełniła rolę poligonu wojskowego. Obecnie jej północna część jest teren zrzutów wojsk powietrzno - desantowych. W 1994 roku saperzy sprawdzili i oczyścili z niewypałów na głębokość 15-20 cm obszar pustyni o łącznej powierzchni 1860 ha. Niestety, co jakiś czas na pustyni znajduje się niewypały. (SYP)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski