Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Euro na pustynię

SYP
KLUCZE. Rozpoczęła się realizacja unijnego projektu obejmującego Pustynię Błędowską.

Gdzie ta Pustynia - pytają turyści, którzy spoglądają na Pustynię Błędowską ze wzgórza Czubatka w Kluczach. Fot. Jacek Sypień

Złożony przez władze gminy projekt "Czynna ochrona kompleksu priorytetowych siedlisk napiaskowych w obszarze Natura 2000 na Pustyni Błędowskiej" otrzymał dofinansowanie z unijnego programu "Life +". Szacuje się, że całkowity koszt projektu wyniesie 2 mln 594 tys. euro, z czego 50 proc. kosztów pokryje unijna dotacja z programu "Life+", 45 proc. kosztów pokryje Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie, a 5 proc. kosztów będzie stanowił wkład finansowy gminy Klucze. Realizacja projektu formalnie rozpoczęła się w styczniu br. Ostatnio wybrano konsultanta naukowego projektu, którym został dr Wojciech Mróz z Krakowa, a wizytę w Kluczach złożyła dr Edyta Owadowska - Cornil, członek Zespołu Monitorującego, sprawującego nadzór nad prawidłową realizacją projektu.

W pierwszej kolejności teren Pustyni objęty projektem ma zostać oczyszczony z niewybuchów. W 1994 roku saperzy sprawdzili i oczyścili z niewypałów na głębokość 15-20 cm obszar pustyni o łącznej powierzchni 1860 ha. Niestety, co jakiś czas na pustyni znajduje się niewypały odsłonięte przez przewiewany wiatrem piasek.

Kolejny etap prac przy projekcie będzie polegał na inwentaryzacji przyrodniczej, a następnie wycince obcych gatunkowo roślin, głównie drzew i krzewów porastających pustynię. W latach 60. XX wieku pustynia była obsadzana drzewami; sosną, dębem, olchą oraz wierzbą kaspijską, które rozpleniły się na całym obszarze. Podobnie, jak trawa, czyli wydmuchrzyca piaskowa. Obecnie większość pustyni porastają drzewa i krzewy, a jej pierwotny, piaszczysty charakter można zobaczyć jedynie w okolicy wzgórza Dąbrówka w Chechle. Ten teren jest, co kilka lat sukcesywnie oczyszczany z samosiejek przez wojsko, gdyż jest wykorzystywany, jako teren zrzutów wojsk powietrzno-desantowych.

Kolejnym etapem projektu będzie czynna ochrona dwóch napiaskowych siedlisk przyrodniczych, czyli ciepłolubnych muraw i wydm śródlądowych. Planuje się także utworzenie ścieżek dydaktycznych i Pustynnego Centrum Informacji.

- Uważam, że realizacja tego projektu z jednej strony zapewni efekt środowiskowy, czyli przywróci naturalne siedliska roślinne i zwierzęce zapewniając bioróżnorodność tego terenu. Z drugiej strony wzbogaci walory turystyczne naszej gminy. Teraz wiele osób, które do nas przyjeżdża i widzi z Czubatki rozległy sosnowy las pyta - "Gdzie ta pustynia?" - mówi Ilona Szczęch, zastępca wójta gminy Klucze.

Przewidziany na lata 2007-2013 program "Life +" dotyczy ochrony środowiska oraz edukacji środowiskowej. Na komponent "Przyroda i różnorodność biologiczna", do którego zalicza się projekt dotyczący Pustyni Błędowskiej zaplanowano 1 mld 700 mln euro. W ramach wcześniejszego programu "Life" dofinansowano tylko 5 projektów w Polsce.

(SYP)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski