Przed kilkoma dniami, po trwającym blisko rok konkursie, Zarząd Województwa Małopolskiego wybrał projekty, które otrzymają unijne dofinansowanie na rozwój infrastruktury kształcenia ustawicznego w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013. Wśród nich znalazł się złożony przez tatrzańskie starostwo projekt "Modernizacja i wyposażenie Centrum Kształcenia Praktycznego i Ustawicznego w Zakopanem jako wzmocnienie oferty Południowomałopolskiej Sieci Edukacji Zawodowej".
Zakopiański wniosek otrzyma ponad półtora miliona złotych dotacji, a jego całkowita wartość wynosi 2 miliony 200 tysięcy złotych. - Projekt zakłada uruchomienie Centrum Kształcenia, korzystającego z bazy edukacyjnej "Hotelarza" i "Budowlanki" - mówił o wniosku, przy okazji przejścia przez niego kolejnego etapu oceny, starosta tatrzański Andrzej Gąsienica-Makowski. - Pierwsze kursy i szkolenia oferowane przez centrum powinny ruszyć z początkiem roku szkolnego 2010/11.
Według założeń projektu, ma on wzmacniać szkolnictwo zawodowe w tych branżach, na które w danym regionie istnieje największe zapotrzebowanie - stąd włączenie do projektu "Hotelarza", dostarczającego kadry turystyce i "Budowlanki", której mury opuszczają rozchwytywani nie tylko w regionie, ale i w całym kraju góralscy cieśle. Unijne fundusze od kilku lat wzmacniają szkolenie ustawiczne, skierowane do osób dorosłych, które straciły pracę lub są jej utratą zagrożone, i przez zdobycie nowych kwalifikacji chcą polepszyć swą sytuację. Na ile na Podhalu będzie zainteresowanie kształceniem się do wykonywania prac w budownictwie czy hotelarstwie, do których często pracodawcy biorą nisko wynagradzanych pracowników bez kwalifikacji - pokaże czas. Na pewno jednak korzyścią z projektu będzie zakup nowego wyposażenia dydaktycznego do obydwu placówek.
Projekt powiatu tatrzańskiego jest częścią większej całości. W ramach Południowomałopolskiej Sieci Edukacji Zawodowej swoje wnioski o unijne fundusze składało sześć samorządów. Poza powiatem tatrzańskim także: nowotarski (dla Zespołu Szkół Technicznych), limanowski, nowosądecki, gorlicki oraz miasto Nowy Sącz. Porozumienie o wspólnej realizacji tego przedsięwzięcia przedstawiciele lokalnych władz podpisali w kwietniu ubiegłego roku w Nowym Sączu, w obecności wicemarszałka Małopolski Leszka Zegzdy. - Porozumienie pozwoli wzmocnić szkolnictwo zawodowe, które pozostawało w niełasce poprzednich rządów - mówił wówczas wicemarszałek, zaznaczając jednocześnie: - Współpraca sześciu samorządów będzie silnym argumentem dla Zarządu Województwa przy podziale środków. Dotację rzeczywiście otrzymało pięć samorządów, unijnych euro nie pozyskał tylko Nowy Sącz. (LK)
Wyższe mandaty od skarbówki z początkiem maja