Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Euro nie tylko na drogi

LK
ZAKOPANE. Choć żaden wniosek nie pobije w skali otrzymanego dofinansowania drogowych remontów w ramach projektu "Góral-SKI", to powiat tatrzański pozyskuje też unijne środki na inne działania. Pewna jest już europejska dotacja dla "Hotelarza" i "Budowlanki".

Przed kilkoma dniami, po trwającym blisko rok konkursie, Zarząd Województwa Małopolskiego wybrał projekty, które otrzymają unijne dofinansowanie na rozwój infrastruktury kształcenia ustawicznego w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013. Wśród nich znalazł się złożony przez tatrzańskie starostwo projekt "Modernizacja i wyposażenie Centrum Kształcenia Praktycznego i Ustawicznego w Zakopanem jako wzmocnienie oferty Południowomałopolskiej Sieci Edukacji Zawodowej".

Zakopiański wniosek otrzyma ponad półtora miliona złotych dotacji, a jego całkowita wartość wynosi 2 miliony 200 tysięcy złotych. - Projekt zakłada uruchomienie Centrum Kształcenia, korzystającego z bazy edukacyjnej "Hotelarza" i "Budowlanki" - mówił o wniosku, przy okazji przejścia przez niego kolejnego etapu oceny, starosta tatrzański Andrzej Gąsienica-Makowski. - Pierwsze kursy i szkolenia oferowane przez centrum powinny ruszyć z początkiem roku szkolnego 2010/11.

Według założeń projektu, ma on wzmacniać szkolnictwo zawodowe w tych branżach, na które w danym regionie istnieje największe zapotrzebowanie - stąd włączenie do projektu "Hotelarza", dostarczającego kadry turystyce i "Budowlanki", której mury opuszczają rozchwytywani nie tylko w regionie, ale i w całym kraju góralscy cieśle. Unijne fundusze od kilku lat wzmacniają szkolenie ustawiczne, skierowane do osób dorosłych, które straciły pracę lub są jej utratą zagrożone, i przez zdobycie nowych kwalifikacji chcą polepszyć swą sytuację. Na ile na Podhalu będzie zainteresowanie kształceniem się do wykonywania prac w budownictwie czy hotelarstwie, do których często pracodawcy biorą nisko wynagradzanych pracowników bez kwalifikacji - pokaże czas. Na pewno jednak korzyścią z projektu będzie zakup nowego wyposażenia dydaktycznego do obydwu placówek.

Projekt powiatu tatrzańskiego jest częścią większej całości. W ramach Południowomałopolskiej Sieci Edukacji Zawodowej swoje wnioski o unijne fundusze składało sześć samorządów. Poza powiatem tatrzańskim także: nowotarski (dla Zespołu Szkół Technicznych), limanowski, nowosądecki, gorlicki oraz miasto Nowy Sącz. Porozumienie o wspólnej realizacji tego przedsięwzięcia przedstawiciele lokalnych władz podpisali w kwietniu ubiegłego roku w Nowym Sączu, w obecności wicemarszałka Małopolski Leszka Zegzdy. - Porozumienie pozwoli wzmocnić szkolnictwo zawodowe, które pozostawało w niełasce poprzednich rządów - mówił wówczas wicemarszałek, zaznaczając jednocześnie: - Współpraca sześciu samorządów będzie silnym argumentem dla Zarządu Województwa przy podziale środków. Dotację rzeczywiście otrzymało pięć samorządów, unijnych euro nie pozyskał tylko Nowy Sącz. (LK)

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski