Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Euro-Clinic

mat. prasowe
NZOZ Euro-Medica oraz NZOZ Euro-Diagnostyka są prywatnymi, nowoczesnymi i profesjonalnymi ośrodkami realizującymi świadczenia medyczne z zakresu diagnostyki obrazowej, rehabilitacji medycznej, specjalistycznych porad lekarskich, chirurgii plastycznej oraz estetycznej. Ośrodki dysponują nowoczesnym sprzętem pozwalającym na wykonywanie szerokiej gamy badań diagnostycznych, chirurgicznym oraz wysokiej jakości sprzętem rehabilitacyjnym.

W naszej placówce prowadzimy między innymi konsultacje dotyczące wszelkich zabiegów z zakresu chirurgii plastycznej, rekonstrukcyjnej i estetycznej. Wizyta u specjalisty to niezbędny krok przed podjęciem decyzji o jakiejkolwiek operacji plastycznej. Jak w przypadku każdej ingerencji chirurgicznej wiedza o lekarzu i samym zabiegu jest podstawą dla poczucia komfortu pacjenta.

Zapraszamy do umawiania się na wizyty konsultacyjne u naszego specjalisty: dr Rafał Pabiańczyk jest absolwentem wydziału lekarskiego Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Po ukończeniu stażu podyplomowego od 2006 roku nieustannie zajmuje się chirurgią plastyczną pracując w Oddziale Chirurgii Plastycznej i Leczenia Oparzeń Szpitala Specjalistycznego im. L. Rydygiera w Krakowie oraz prowadzi własną praktyką lekarską. Również, jako nauczyciel akademicki na wydziale lekarskim UJCM, obronił doktorat opierając swoje badania na mikrochirurgicznych modelach doświadczalnych.

Członek Polskiego Towarzystwa Chirurgii Plastycznej, Rekonstrukcyjnej i Estetycznej. Aktualnie jest w trakcie specjalizacji z zakresu chirurgii plastycznej. Jest autorem i współautorem 12 publikacji naukowych i 16 wystąpień w krajowych i zagranicznych sympozjach naukowych (USA, Niemcy, Austria, Szwecja). Ciągle podnosi swoje kwalifikacje zawodowe prowadząc prace naukowo badawcze w Katedrze Fizjologii UJCM oraz uczestniczy w szkoleniach zawodowych i zjazdach naukowych.

Pod okiem specjalisty przeprowadzamy szereg zabiegów z zakresu chirurgii rekonstrukcyjnej, mikrochirurgii, chirurgii ręki, chirurgii oparzeń czy w końcu zabiegami z zakresu chirurgii estetycznej. Przykładowe zabiegi plastyczne to: drobne zabiegi plastyczne (usuwanie blizn, znamion, raka skóry, tatuaży), zabiegi uszu, zabiegi powiek górnych i dolnych, zabiegi nosa, zabiegi twarzy, zabiegi ust, chirurgia piersi, chirurgia ręki, liposukcja, ginekologia estetyczna, zabiegi męskich narządów płciowych. W naszej ofercie znajdują się również drobne zabiegi estetyczne takie jak: kwas hialuronowy (wypełnianie, modelowanie, powiększanie, korekta), Sculptra, Regeneris, Botox, redukcja miejscowego otłuszczenia, Aqualix, Macrolane, Nici liftingujące i inne drobne zabiegi.

Złe samopoczucie związane z naszym wyglądem, może mieć negatywny wpływ na naszą kondycję fizyczną i psychiczną. Współczesna chirurgia plastyczna zapewnia rozwiązania, które dla niektórych osób są jedyną możliwością poprawy swojego wyglądu, samopoczucia i zdrowia. Z tego powodu wiele osób decyduje się m.in. na zabieg liposukcji.

Liposukcja, czyli odsysanie tłuszczu to kosmetyczna operacja, która ma na celu usunięcie tłuszczu z różnych miejsc ludzkiego ciała. W zależności od naszej budowy może to być brzuch, uda, piersi, biodra, ramiona, szyja, klatka piersiowa czy plecy. Z powodu nagromadzenia tłuszczu cierpi nie tylko psychika, ale i często cały organizm, ponieważ kości czy nasze narządy nie są przystosowane do dźwigania takich ilości tłuszczu.

Odsysanie tłuszczu jest skutecznym sposobem na korektę niedoskonałości, jednak należy pamiętać o tym, że powinno się o niej myśleć dopiero wtedy, kiedy odpowiednia dieta i trening nie przynoszą pożądanych rezultatów. Istnieje wiele czynników ograniczających ilość tkanki tłuszczowej, jaką można odessać podczas zabiegu. Ostatecznie decyzja należy do lekarza, który razem z pacjentem uzgadnia wszystkie szczegóły operacji, aby efekt był możliwie najlepszy. Ważne jest również to, że im więcej tłuszczu będziemy odsysali podczas jednej sesji, tym większe ryzyko wystąpienia powikłań.

Istnieje wiele technik zabiegu – warto poznać ogólne informacje na ich temat, aby dowiedzieć się, w jaki sposób działają lekarze pomagający pozbyć się nadmiaru tkanki tłuszczowej, która spędza sen z powiek wielu osobom. Najogólniej mówiąc, tłuszcz usuwa się za pomocą plastikowej rurki, przy zasysaniu go urządzeniem ssącym. Metody zabiegu dzieli się głównie ze względu na ilość wtryskiwanego płynu i mechanizm pracy rurki. Liposukcja ssąca (SAL) jest standardową metoda liposukcji. Małe plastikowe rurki są wprowadzane przez niewielkie nacięcia. Duża rurka jest dołączona do urządzenia próżniowego. Aby odessać tłuszcz chirurg popycha ją do przodu i do tyłu rozbijając komórki tłuszczowe, które są następnie usuwane.

Wyróżniamy również techniki liposukcji takie jak: liposukcja z USG (UAL), wspomagana liposukcja (PAL), podwójna liposukcja (TCAL lub TCL), wspomaganie liposukcji zewnętrznym USG (XUAL lub EUAL), wodna liposukcja (WAL), liposukcja wspomagana laserem. Techniki różnią się między sobą zastosowaniem dodatkowych urządzeń, które ułatwiają i zmieniają sposób pracy chirurga. Wybór danej metody zależy wyłącznie od lekarza przeprowadzającego operację, jednak zawsze możemy zapytać go o daną metodę, a on wyjaśni nam wszystkie wątpliwości.

Jednak jak wygląda sam zabieg z perspektywy pacjenta? Pomimo tego, że istnieje wiele rodzajów liposukcji, każda z nich jest przeprowadzona na podobnej zasadzie. Na początku omawia i uzgadnia się razem z chirurgiem całą procedurę, które obszary ciała będą objęte zabiegiem, a które go nie wymagają oraz ustala przewidywane efekty. W dniu zabiegu konieczne jest podpisanie formularza zgody. Później, przed operacją, chirurg nakreśla na naszym ciele obszary z nadmiarem tłuszczu.

Przed operacją pacjent otrzymuje odpowiednie do konkretnego przypadku znieczulenie, po czym chirurg wykonuje małe nacięcia około 3mm do 5mm. Podczas trwania zabiegu jesteśmy cały czas kontrolowani przez urządzenia monitorujące, które śledzą ciśnienie krwi, tętno i poziom tlenu we krwi. Podczas zabiegu możemy odczuwać jedynie wrażenie skrobania lub chrapliwy odgłos, który towarzyszy ruchowi kaniuli. Po zakończonym zabiegu możemy powrócić do domu nawet tego samego dnia pod warunkiem, że zabieg był wykonywany przy znieczuleniu miejscowym.

W zależności od rozległości zabiegu pacjent powinien wrócić do pracy w przeciągu od 2 dni do 2 tygodni. Przez pierwsze tygodnie należy nosić specjalną odzież uciskową. Jeśli zostały zastosowane niewchłaniane szwy, zostaną one usunięte z ciała po 5-10 dniach. Dolegliwości bólowe możemy łagodzić poprzez stosowanie leków przeciwbólowych, jednak najlepiej jest tego dokonywać po konsultacji z lekarzem.

Ewentualne siniaki pooperacyjne znikają w ciągu kilku dni, choć jeśli pacjent jest uzależniony od nikotyny, mogą się one utrzymywać nawet przez kilka tygodniu. Obrzęk całego ciała ustępuje nieco wolniej i może być widoczny nawet przez kilka miesięcy po zabiegu. Podsumowując, w zależności od charakteru operacji można będzie wrócić do poprzedniej aktywności w terminie od 2 do 2 tygodni. Natomiast na ostateczny rezultat operacji musimy poczekać około 8 do 12 miesięcy. Warto do razu wspomnieć, że pomimo tego, że komórki tłuszczowe zostały odessane na stałe, tłuszcz powróci, jeśli nie będziemy stosowali odpowiedniej diety i nie zadbamy o aktywność fizyczną.
Wszystkie zabiegi chirurgiczne w mniejszym lub większym stopniu oddziaływają na naszą psychikę. Niewątpliwie jednym z najtrudniejszych zabiegów w chirurgii plastycznej nie tylko ze względów anatomicznych, ale również ze względów technicznych, jest korekcja nosa. Nos należy do takich części ciała, które jest ciężko ukryć. Problemy takie jak mały biust, zbyt duży brzuch itd. można ukryć pod ubraniem, w przypadku nosa jest to praktycznie niewykonalne.

Wiele osób cierpi z powodu zbyt dużego lub dziwnie ukształtowanego nosa, czując się przez to nieatrakcyjnie lub niepewnie. Powinniśmy pamiętać o tym, że jesteśmy piękni i wyjątkowi, a liczy się wyłącznie nasze własne odczucie dotyczące naszego wyglądu. Jeśli jednak mamy problem z akceptacją swojego nosa i zastanawiamy się wciąż nad ingerencją chirurgiczną, powinniśmy poznać wszystkie aspekty z nią związane.

Po pierwsze zmniejszanie rozmiaru nosa nie jest jedyną możliwą opcją – możemy go również zwęzić, usunąć garb, skrócić czy wyprostować. Nie wszystkie operacje są wykonywane tylko ze względu na aspekty estetyczne, często dużą rolę odgrywają aspekty fizjologiczne takie jak problem z oddychaniem. Wiele osób rodzi się z krzywą przegrodą nosową, która uniemożliwia lub znacznie utrudnia oddychanie, po wielu latach takie osoby zaczynają rozważać ingerencję chirurgiczną.

Większość zabiegów korekcji nosa można dokonać przez otwór nosowy tak zwaną metodą zamkniętą, dzięki której unikniemy widocznych blizn na twarzy. Niekiedy jedyną możliwością jest wykonanie zabiegu otwartego, jednak nawet w takiej sytuacji blizna jest mało widoczna. Musimy być jednak świadomi, że w naszym mózgu obraz twarzy, z którą żyjemy od urodzenia jest na tyle mocno utrwalony, że przez długi czas możemy mieć problem z zaakceptowaniem swojego nowego wyglądu. Przed zabiegiem warto porozmawiać bez ogródek ze specjalistą i wyjaśnić nasze obawy oraz przedstawić konkretne oczekiwania.

Najczęściej zabieg korekcji nosa będzie trwał około 2 godzin, a my dostaniemy znieczulenie ogólne przy całkowitej korekcji nosa lub miejscowe, jeśli będzie to tylko część chrzęstna. Oczywiście przed zabiegiem musimy poddać się szeregom badań takich jak EKG z opisem, poziom glukozy czy morfologia. Wszystkie niezbędne informacje zostaną nam oczywiście przekazane przez specjalistę wykonującego zabieg.

Jeśli jesteśmy zdecydowani na zabieg i mamy już umówiony termin, należy odłożyć wszystkie leki zaburzające krzepnięcie krwi oraz zrezygnować z opalania. Lekarz przeprowadzający zabieg udzieli nam wielu wskazówek odnośnie tego, jak się do niego przygotować, jednak należy podejść do wszystkiego na spokojnie, w końcu oddajemy się w ręce specjalisty. Po zabiegu, gdy będzie trwał czas naszej rekonwalescencji, należy chronić nos przed wszelkimi zewnętrznymi oddziaływaniami oraz zrezygnować z noszenia okularów. Ważne jest również, aby oszczędzać swój organizm i nie wykonywać niepotrzebnego wysiłku fizycznego.

Operacja plastyczna to zapewne rzecz, nad którą każdy z nas zastanawia się w którymś momencie swojego życia. Być może od dziecka martwimy się naszym krzywym lub zbyt dużym nosem, który w naszym odczuciu szpeci naszą twarz lub mamy zbyt małe piersi, przez które nie czujemy się kobieco? Niezależnie od tego, z jakim borykamy się problemem, może nadejść moment, w którym zaczniemy szukać dobrego specjalisty, który pomoże nam poczuć się pięknie. Dobry chirurg plastyczny to pewność, że nasze ciało stanie się takie, o jakim zawsze marzyliśmy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski