Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Europejski Komitet Olimpijski skontrolował stan przygotowań Krakowa do igrzysk w 2023 roku. "Stadion Wisły jest OK"

Piotr Tymczak
Piotr Tymczak
Przedstawiciele Stowarzyszenia Europejskich Komitetów Olimpijskich (EOC) wizytowali krakowskie obiekty przygotowywane na III Igrzyska Europejskie w 2023 roku. Na koniec zrobili sobie wspólne zdjęcie na stadionie Wisły.
Przedstawiciele Stowarzyszenia Europejskich Komitetów Olimpijskich (EOC) wizytowali krakowskie obiekty przygotowywane na III Igrzyska Europejskie w 2023 roku. Na koniec zrobili sobie wspólne zdjęcie na stadionie Wisły. Piotr Tymczak
Przy okazji trzydniowej wizyty przedstawicieli Stowarzyszenia Europejskich Komitetów Olimpijskich (EOC) w Krakowie w czwartek (13 października) na stadionie Wisły odbyła się konferencja, w której poruszono różne aspekty przygotowań miasta do organizacji przyszłorocznych igrzysk europejskich.

W wydarzeniu wzięli udział m.in. Spyros Capralos - prezydent EOC, Hasan Arat - szef Komisji Koordynującej Igrzyska Europejskie z ramienia EOC, Marcin Nowak - prezes spółki Igrzyska Europejskie 2023, Andrzej Kraśnicki - prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego oraz Maja Włoszczowska, reprezentująca sportowców.

- Po igrzyska w Londynie w 2012 roku to będzie największe multidyscyplinarne wydarzenie sportowe w Europie. Polska ma olbrzymie doświadczenie w organizowaniu dużych imprez sportowych. Wszyscy zaangażowani w nowe przedsięwzięcie mają wiele pracy, ale też są bardzo kompetentni. Cieszymy się bardzo, że realizowany jest nasz program strategiczny, polegający na tym, że nie wydajemy niepotrzebnie pieniędzy tylko zamiast budować nowe obiekty sportowe, odnawiamy te, które już istnieją. W ten sposób Polska nie wydaje nadmiernie pieniędzy, a przy okazji inwestuje w młodzież, która na wyremontowanych obiektach będzie się mogła sportowo wyżywać - mówił prezydent Spyros Capralos. - Kolejną ważną rzeczą jest to, że przyszłoroczne igrzyska będą odbywać się na zasadzie parytetu płci, wystąpi w nich tyle samo kobiet i mężczyzn. Igrzyska europejskie będą trampoliną do letnich Igrzysk Olimpijskich w Paryżu, bowiem większość zawodów będzie miało rangę kwalifikacji do tej imprezy - dodał.

- Biorąc pod uwagę obecne uwarunkowania niemożliwe jest uczestnictwo sportowców z Rosji i Białorusi w przyszłorocznej imprezie. Naszą rolą jest właściwe zaopiekowanie się i wspieranie sportowców, którzy przyjadą do Krakowa i Małopolski z 48 krajów. Muszą mieć świetne igrzyska - wyjaśnił prezydent Spyros Capralos.

Przypomnijmy, że igrzyska europejskie w Krakowie i Małopolsce odbędą się w dniach 21 czerwca - 2 lipca 2023 roku. Sportowcy mają rywalizować w prawie 30 dyscyplinach na obiektach w Krakowie, Zakopanem i Krynicy-Zdrój. Dodatkowo na Stadionie Śląskim w Chorzowie odbędą się zawody lekkoatletyczne, mające rangę Drużynowych Mistrzostw Europy. We Wrocławiu wyznaczono rywalizację w strzelectwie sportowym. Basen w Rzeszowie ma gościć dyscypliny wodne.

Miasto ma problem z rozstrzygnięciem przetargów na modernizację stadionu Wisły i toru kajakarstwa górskiego przy ul. Kolnej w ramach przygotowań do igrzysk europejskich w 2023 roku w Krakowie i Małopolsce.

Kraków. Igrzyska Europejskie 2023: Nie rozpoczęły się remont...

Działacze z EOC podkreślali, że obiekty, jakie zostały wytypowane do rywalizacji już teraz spełniają wymagania, a część z nich przy okazji imprezy zostanie zmodernizowana, aby podnieść ich standard i komfort.

- Chcemy korzystać z obiektów sportowych, które już istnieją. W Rzeszowie jest do dyspozycji znakomity basen służący do skoków do wody. To jeden z najlepszych, najnowocześniejszych tego typu obiektów w Europie. Odbędą się tam też zawody w pływaniu artystycznym. W ramach igrzysk będziemy mieć także drużynowe mistrzostwa Europy w lekkiej atletyce na jednym z najlepszych obiektów jakim jest Stadion Śląski w Chorzowie - podkreślił Hasan Arat.

Zwrócił uwagę, że po raz pierwszy w ramach igrzysk odbędzie się rywalizacja w letnich skokach na igelicie na skoczni w Zakopanem, Chwalił także teren przeznaczony pod wioskę olimpijską, zaplanowaną w miasteczku studenckim AGH w Krakowie. - Widzieliśmy te obiekty. To pomieszczenia czyste, na bardzo wysokim poziomie - mówił Hasan Arat.

Zapytaliśmy go o ocenę Stadionu Miejskiego im. Reymana (stadion Wisły), na którym odbyła się konferencja, zaplanowano na nim ceremonie otwarcia i zamknięcia igrzysk oraz mecze w rugby drużyn siedmioosobowych.

- To świetny stadion. Pochodzę ze Stambułu, związany jestem z klubem Besiktas, uwielbiam tego typu piłkarskie obiekty. Krakowski stadion w pełni nadaje się na to, by być areną otwarcia i zamknięcia igrzysk oraz sportowej rywalizacji. To będą wydarzenia, które przyniosą dumę temu miastu. Stadion położony jest blisko planowej wioski olimpijskiej. Można tu dojść z niej na piechotę. Planowane są jeszcze pewne modyfikacje na tym stadionie, możecie więc szczycić się tym obiektem - zaznaczył Hasan Arat, były koszykarz Besiktasu.

W konkursie na maskotkę III Igrzysk Europejskich w Krakowie i Małopolsce 2023 do finału wybrano trzy propozycję: Rysia Ryszarda, Salamandrę Sandrę i Smoka Wawelskiego. Trwa głosowanie, po którym ogłoszony zostanie zwycięzca. Zobacz na kolejnych slajdach >>>

Kraków. W finale wyborów maskotki Igrzysk Europejskich 2023 ...

W przypadku stadionu Wisły planowana jest modernizacja polegająca na wymianie elewacji i remoncie instalacji. Rząd na remont stadionu przeznaczył 89 mln zł. Problem w tym, że Zarząd Infrastruktury Sportowej nie może rozstrzygnąć przetargów, bowiem oferty znacznie przekraczają kosztorysy. Obecnie ogłoszono już trzeci przetarg na remont fasad trybun i modernizację instalacji. Otwarcie ofert ma nastąpić 17 października.

Dyrektor ZiS Krzysztof Kowal podkreśla, że modernizacja elewacji trybun ma spowodować, iż przede wszystkim stadion będzie bardziej energooszczędny, a przy okazji poprawi się zewnętrzny wygląd obiektu.

Jeżeli trzeci przetarg nie przyniesie rozstrzygnięcia, to ZIS zaprosi firmy do negocjacji w sprawie realizacji inwestycji. Są też rozmowy na temat ewentualnego zwiększenia finansowania ze strony rządu.

Wielkie otwarcie Baltic Pipe

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski