Europejski Kongres Finansowy 2019 rekomenduje działania dla Europy

Jacek Klein
Karol Makurat
Trzy dni obrad i dyskusji, kilkuset uczestników, tematy kluczowe dla przyszłości europejskiej gospodarki . Europejski Kongres Finansowy obfitujący w ciekawe wystąpienia zakończył się przyjęciem rekomendacji dla Europy.

Jak co roku, uczestnikami Europejskiego Kongresu Finansowego odbywającego się w sopockim hotelu Sheraton byli przedstawiciele rządu, instytucji finansowych oraz przedsiębiorstw prywatnych i publicznych, decydenci kształtujący politykę gospodarczą, wybitni eksperci świata nauki i przedstawiciele największych firm doradczych z Polski i zagranicy.

- Najważniejszą zasadą EKF, jest ta, że kongres żyje cały rok. Te trzydniowe spotkania są pokłosiem całorocznej pracy, wielu konferencji i seminariów - mówił Jan Krzysztof Bielecki otwierając kongres. - Zajmiemy się na kongresie prognozami ekonomicznymi dla naszej gospodarki, które co roku aktualizujemy i nieźle nam to wychodzi. Poruszymy tematy nowych technologii, wyzwań dla sektora bankowego. Po raz pierwszy w tym roku będziemy mieli okrągły stół dla sektora kapitałowego. Staramy się przekuć potencjał naszych gości w głos w otwartej debacie publicznej na najważniejsze kwestie.

Tegorocznej, IX już edycji EKF towarzyszyło hasło przewodnie „Jak żyć w czasach niepewności”. Niepewność karmiona jest wieloma wydarzeniami na świecie, jak Brexit, zmiany społeczne w Unii Europejskiej, rozwój technologii sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego wkraczającej w codzienne życie, m.in. do instytucji finansowych czy wojna handlowa USA - Chiny.

- Europa potrzebuje silnych przywódców, którzy będą mieli wizję jej silniejszego zjednoczenia. Jeżeli nie pójdzie tą drogą, zostanie połknięta przez resztę świata - przestrzegał pierwszego dnia kongresu prof. Nouriel Roubini, specjalny gość EKF.

Na drodze silnej Europy może stać Brexit w tzw. twardym wydaniu. Uczestnicy debaty „Lekcje z Brexitu dla biznesu”, zgodzili się że „twardy” Brexit będzie miał katastrofalny wpływ na europejskie gospodarki i rynki kapitałowe.

Rynek finansowy z kolei czeka transformacja technologiczna i wzmożona konkurencja pomiędzy bankami, a firmami technologicznymi. Usługi finansowe będą zmierzać w stronę coraz większej mobilności. To będzie z kolei wymagało od tradycyjnych banków przeistoczenia się w firmy technologiczne z licencją bankową. Paweł Jakubik, członek zarządu z polskiego oddziału Microsoft ocenił podczas sesji „New Tech - wizje, trendy, wyzwania”, że w rywalizacji pomiędzy bankami a fintechami nikt nikogo nie musi „zjadać”, ale chodzi o to, by każdy mógł osiągać swoje biznesowe cele. Co więcej, można nauczyć się współpracy, której efektem będzie duża, nowa wartość dla rynku. Jako przykład podał stworzenie przez polskie banki systemu płatności Blik.

Eksperci podkreślali, że najbliższe lata przyniosą firmom i ich pracownikom wyzwania w postaci konieczności poszerzania swoich umiejętności technologicznych. Podobne konkluzje przyniósł drugi dzień EKF. Eksperci debatujący przy „Technologicznym Okrągłym Stole” uznali, że największe wyzwania informatyczne dla sektora bankowego na najbliższe trzy lata kryją się pod hasłami:, sztuczna inteligencja, cyberbepieczeń-stwo i cloud. Wymaga to od banków ogromnych nakładów finansowych. Tymczasem banki zmagają się z wysokimi obciążeniami podatkowymi i regulacyjnymi, co obniża ich rentowność.

Trzeciego dnia na zakończenie obrad IX Europejskiego Kongresu Finansowego zostały zaprezentowane rekomendacje działań w najważniejszych obszarach rynku finansowego i całej gospodarki. Eksperci rekomendują m.in. większą edukację finansową konsumentów, postulują przegląd wszystkich instytucji nadzoru nad rynkiem pod kątem ich kompetencji, uprawnień oraz zasad współpracy. W zakresie polityki makroekonomicznej rządu postulują m.in. działania na rzecz ograniczenia deficytu, w tym ograniczenie sztywnych wydatków budżetu. Bankom rekomendują powszechne przyjęcie Zasad Odpowiedzialnej Bankowości .

Będą zmiany zasad w noszeniu maseczek?

Wideo

Materiał oryginalny: Europejski Kongres Finansowy 2019 rekomenduje działania dla Europy - Polska Times

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie