MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Europoseł bardzo aktywny

GM
W rocznicę wyborów do Parlamentu Europejskiego współpracownicy posła Pawła Kowala (PiS) przygotowali sprawozdanie z jego działalności.

Rok temu w wyborach do Parlamentu Europejskiego Paweł Kowal zdobył ponad 18 tys. głosów. Fot. Mirosław Gawęda

WADOWICE. Paweł Kowal w czołówce najbardziej aktywnych europarlamentarzystów z Polski

Paweł Kowal pochodzi z Rzeszowa, ale od kilku lat kojarzony jest z zachodnią Małopolską, a zwłaszcza z Wadowicami, gdzie ma swoje biuro poselskie. Ten reprezentujący młode pokolenie bardzo medialny polityk dwukrotnie wybierany był do Sejmu RP. Uchodzi za specjalistę od polityki wschodniej, a w czasach gdy rząd tworzyło Prawo i Sprawiedliwość był wiceministrem spraw zagranicznych.

W połowie ub. roku został posłem do Parlamentu Europejskiego. Zdobył wówczas ponad 18 tys. głosów, a mandat europosła objął głównie dzięki świetnemu wynikowi lidera listy Zbigniewa Ziobro (335 tys. głosów). Czym Paweł Kowal zajmował się w minionym roku?

Jego współpracownicy przygotowali sprawozdanie. Wynika z niego, że w trakcie pierwszego roku pracy w Parlamencie Europejskim Paweł Kowal złożył 26 interpelacji, przygotował 14 rezolucji a zabierał 12 razy głos w debatach plenarnych. Te statystyki stawiają go w czołówce najbardziej aktywnych europarlamentarzystów z Polski.

Jak podkreślają współpracownicy posła, Paweł Kowal pytał o sprawy ważne dla Polski, między innymi o manewry białorusko-rosyjskie "Zapad 2009" u granic Rzeczypospolitej, rejestrację "Kiełbasy Lisieckiej", jako chronionego oznaczenia geograficznego czy o wykorzystanie pieniędzy z funduszy strukturalnych na realizację polityki spójności w latach 2007-2013. Interesowały go również prześladowania mniejszości koptyjskiej w Egipcie, uprowadzenie dziennikarzy białoruskich czy zakup przez Rosję francuskich okrętów desantowych.

Projekty rezolucji przygotowane przez Pawła Kowala dotyczyły między innymi politycznego rozwiązania problemu piractwa u wybrzeży Somalii, ataków na wspólnoty chrześcijańskie w Indiach czy sytuacji społeczeństwa obywatelskiego i mniejszości narodowych na Białorusi.

Paweł Kowal zabierał głos w debatach dotyczących strategii UE dla Kaukazu Południowego, trzęsienia ziemi na Haiti czy bezpieczeństwa energetycznego (projekty Nabucco i Desertec).

Paweł Kowal - podkreślono w informacji prasowej - dał się poznać, jako aktywny rzecznik integracji Ukrainy z UE i zniesienia wiz dla jej obywateli. Za wzmacnianie dialogu polsko-ukraińskiego Ambasador Ukrainy w Polsce Ołeksandr Motsyk wręczył Pawłowi Kowalowi order "Za zasługi" trzeciego stopnia. Jako przewodniczący Komisji Współpracy Parlamentarnej UE-Ukraina poseł Kowal był szefem misji obserwacyjnej Parlamentu Europejskiego w trakcie wyborów prezydenckich na Ukrainie. Zorganizował na ten temat międzynarodową konferencję w Brukseli.

Mimo aktywnej działalności w Brukseli, poseł Kowal pracuje również w Polsce. Wiele razy interweniował w lokalnych sprawach i spotykał się ze swoimi wyborcami. Ufundował także stypendium dla wybitnie uzdolnionego licealisty z liceum w Jabłonce i wsparł rodzinę, której dom został zniszczony przez huragan.

(GM)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski