Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ewa Demarczyk spocznie w Alei Zasłużonych na Cmentarzu Rakowickim

Julia Kalęba
Julia Kalęba
Zbigniew Łagocki
Jedna z najbardziej charyzmatycznych postaci polskiej sceny muzycznej nazywana "Czarnym Aniołem" Piwnicy pod Baranami odeszła w piątek, 14 sierpnia 2020 roku. Ewa Demarczyk miała 79 lat.

FLESZ - Czterodniowy tydzień pracy w Niemczech?

Pogrzeb odbędzie się 26 sierpnia o godz. 14 na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie. Artystka spocznie w Alei Zasłużonych na cmentarzu Rakowickim, niedaleko innych artystów piwnicznych, m.in. Piotra Skrzyneckiego, Marka Grechuty, Mieczysława Święcickiego.

Z propozycją uhonorowania niezwykłej postaci krakowskiej kultury wyszła również radna Koalicji Obywatelskiej Nina Gabryś, która zwróciła się do Prezydenta o podjęcie działań na rzecz upamiętnienia Ewy Demarczyk w przestrzeni publicznej.

- Artystka związana z kultowym kabaretem „Piwnica pod Baranami” uznawana jest za jedną z najbardziej utalentowanych i charyzmatycznych postaci polskiej sceny muzycznej i zdecydowanie zasługuje, by Kraków uhonorował jej twórczość i dokonania w odpowiedni sposób - przekonuje Nina Gabryś. - Jest to także szczególnie istotne ze względu na fakt, że wśród patronów krakowskich ulic i placów bardzo odczuwalny jest duży brak kobiet, dzięki takim działaniom przyczynimy się także do budowania pamięci o dorobku i osiągnięciach Polek, krakowianek oraz ich wkładzie w polską kulturę, co jest niezwykle istotne - dodaje.

Ewa Demarczyk, od zawsze związana z tym miastem, studiowała na akademii teatralnej, łącząc aktorstwo z muzyką w studenckim kabarecie Cyrulik, działającym przy Akademii Medycznej. Stamtąd - zauważona przez Piotra Skrzyneckiego i Zygmunta Koniecznego - trafiła do Piwnicy pod Baranami i szybko stała się jej gwiazdą. W wykonaniach krakowskiej piosenkarki każdy dostrzegał co innego. Jedni - rosyjską duszę, drudzy - żydowską tęsknotę, a jeszcze inni - francuski egzystencjalizm. O Demarczyk zaczęto niebawem mówić: „Czarny Anioł polskiej piosenki”, a kiedy w 1963 roku sława wokalistki wykroczyła poza krakowską Piwnicę pod Baranami, jej talent poznał cały kraj. Ceniona była za ekspresję, jaka charakteryzuje śpiewane przez nią teksty, niebywałą osobowość estradową oraz wybitne zdolności interpretacyjne. Ostatni koncert Demarczyk dała 8 listopada 1999 w Teatrze Wielkim im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu, a po 2000 całkowicie wycofała się z życia publicznego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski