Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

E-zwolnienia 2020. Elektroniczne zwolnienia lekarskie. Podstawowe informacje, zasady działania

Magdalena Wróbel
E-zwolnienia są ułatwieniem dla pacjentów
E-zwolnienia są ułatwieniem dla pacjentów Pixabay
E-zwolnienia 2020. Zachorować każdy może. A wtedy przychodzi czas na przejście na L4. Sprawę bardzo ułatwiły e-zwolnienia, które sprawiają, że nie trzeba ruszać się z domu, żeby otrzymać należne wynagrodzenie. Minął już rok od wprowadzenia elektronicznych zwolnień (e-ZLA), a więc warto sprawdzić, jak się sprawy mają.

E-zwolnienia 2020. Ułatwienie dla wszystkich

Od 1 grudnia 2018 r. lekarze (lub asystenci medyczni) wystawiają zwolnienia wyłącznie elektroniczne. Nazywane w skrócie e-ZLA są ułatwieniem dla wszystkich, nie tylko dla chorych pracowników. Wystawione elektroniczne zwolnienie zostaje od razu wysłane do ZUSu. Ten natomiast przesyła go do pracodawcy chorego pracownika. Wszystko odbywa się szybko i zapobiega zbędnemu bałaganowi. Ponadto, jeżeli posiadamy profil na PUE (Platformie Usług Elektronicznych), można przejrzeć udostępnione przez ZUS elektroniczne zwolnienie.

Na czym polega ułatwienie? Przed wprowadzeniem elektronicznych zwolnień (zwanych e-ZLA), pracownik po otrzymaniu papieru, musiał przedstawić go swojemu pracodawcy do 7 dni od wystawienia. Ale bądźmy szczerzy. Jak jest się chorym, wychodzenie z domu wydaje się porównywalne do wspinaczki na Mount Everest. Często rygor siedmiu dni bardzo ograniczał dotrzymania terminu. Elektroniczne zwolnienia skutecznie wyeliminowały ten problem.

E-zwolnienia 2020. Zalety elektronicznych zwolnień

  • Nie trzeba martwić się o zasiłek chorobowy lub opiekuńczy, jeśli wypłaca Ci go pracodawca. Twoje e – zwolnienie wyświetla się na profilu PUE Twojego pracodawcy.
  • Potrzebny jest tylko twój PESEL. Lekarz szybciej wystawia Twoje zwolnienie, ponieważ ma dostęp do Twoich danych, członków Twojej rodziny (gdy potrzebujesz zwolnienia, żeby się nimi opiekować) oraz Twojego pracodawcy.
  • E - zwolnienia można wystawiać mobilnie, podczas wizyty domowej.
  • E – zwolnienia ułatwiają kontrole. Dzięki temu, że elektroniczne zwolnienia od razu trafiają do ZUSu i Twojego pracodawcy kontrole są szybsze i łatwiejsze.

Gdy pracownik otrzyma zwolnienie musi mieć na uwadze, że musi spełnić narzucone na niego obowiązki. Niewywiązanie się z nich, może się wiązać z poważnymi konsekwencjami:

  • Pracownik musi zgłosić informację o chorobie oraz przedstawić zwolnienie lekarskie.
  • Pracownik na e – zwolnieniu musi stosować się do zaleceń lekarza. Nie powinien wykonywać pracy, które przedłużą okres jego rekonwalescencji.
  • Pracownik powinien przebywać w miejscu, które przedstawił na zwolnieniu lekarskim.
  • Pracownik na e – zwolnieniu nie może podejmować innej pracy zarobkowej.

Jednak trzeba pamiętać, że pracownik ma także swoje prawa, które jego pracodawca powinien mieć na uwadze:

  • Pracownik ma prawo do wynagrodzenia za każdy dzień przebywania na zwolnieniu, które obliczane jest na podstawie wymiaru podstawy wynagrodzenia pracownika. Pracownik ma prawo do 80% wysokości wynagrodzenia.
  • Wyjątkami do otrzymania 100% należnego wynagrodzenia jest wypadek pracownika w drodze do pracy lub z pracy lub chorobę przypadającą w okresie ciąży.
  • Pracownik na zwolnieniu lekarskim nie może mieć wypowiedzianej umowy, chyba że upłynął okres uprawniający pracodawcę do rozwiązania umowy bez jej wypowiedzenia.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak przygotować się do rozmowy o pracę?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski