Facebook dla seniorów rodził się w Chrzanowie

EWA PIŁAT
Przebojowi słuchacze chrzanowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku Fot. archiwum
Przebojowi słuchacze chrzanowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku Fot. archiwum
Granica Śląska i Małopolski. Niespełna 40 tys. mieszkańców. Chrzanów jest niewielkim miastem, ale bez kompleksów. Powodów do kompleksów na pewno nie mają chrzanowscy seniorzy, których osiągnięcia są znacznie większe niż ich rówieśników z wielkich miast, w których istnieje możliwość kształcenia się na znanych uczelniach.

Przebojowi słuchacze chrzanowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku Fot. archiwum

W Chrzanowie działa jeden z prężniejszych w Małopolsce Uniwersytetów Trzeciego Wieku. Dziś, 2 czerwca, słuchacze świętują jego 5-lecie. 5 lat to niewiele, ale Chrzanowski Uniwersytet Trzeciego Wieku już zdążył zdobyć bogate doświadczenia. W środowisku małopolskich UTW wyróżnia się dzięki współpracy międzynarodowej. Jego działania zakwalifikowano do katalogu dobrych praktyk i podczas wrześniowego Forum III Wieku w Krynicy i Nowym Sączu będą zaprezentowane przedstawicielom uniwersytetów z całego kraju, aby mogły się stać także udziałem innych.

- To nie jest wcale trudne - przekonuje Zbigniew Durczok, jeden z liderów Chrzanowskiego UTW, spiritus movens zacieśniania jego współpracy międzynarodowej z placówkami edukacyjnymi dla seniorów z innych krajów. Słuchacze z Chrzanowa pracowali razem z Irlandczykami, Niemcami, Finami, Portugalczykami i Włochami, przez dwa lata tworząc portal społecznościowy dla seniorów. Osoby zaangażowane w projekt były w każdym kraju partnerskim, gościły u siebie również delegacje z zagranicy, ale gros działań odbywało się za pośrednictwem poczty elektronicznej i Skype'a. Udział w programie Grundtvig wiele chrzanowian nauczył. Bogatsi o dotychczasowe doświadczenia, starają się teraz o udział w dwóch innych projektach międzynarodowych. Dlaczego słuchacze wielu UTW oraz placówek edukacyjnych dla dorosłych, które zaprasza Grundtvig, nie korzystają z jego oferty? Pan Zbigniew twierdzi, że polskim seniorom zwyczajnie

brakuje odwagi.

Barierę stanowi brak znajomości języków obcych i umiejętności komputerowych. Tyle że na emeryturze jest czas, aby te braki nadrobić.

Zbigniew Durczok, emerytowany nauczyciel liceum, w swojej pracy zawodowej miał już doświadczenia z programami edukacyjnymi realizowanymi w ramach Unii Europejskiej. Razem ze swoimi uczniami udzielał się w Comeniusie - stanowiącym część projektu Socrates. Gdy został słuchaczem UTW, zainteresował się innym programem Socratesa, skierowanym do dorosłych - Grundtvigiem (oprócz dwóch wymienionych działają również: Erasmus i Leonardo da Vinci).

Unia wspiera kształcenie dorosłych, przeznaczając duże kwoty na programy edukacyjne. Jedną z form wsparcia finansowego i merytorycznego jest wspomniany Grundtvig, skierowany do organizacji działających w obszarze szeroko rozumianej edukacji dorosłych, ich słuchaczy i pracowników. Nazwa programu pochodzi od nazwiska Mikołaja Grundtviga (1783-1872) - duńskiego filozofa, poety, pedagoga i teologa, założyciela pierwszego uniwersytetu ludowego i autora koncepcji uczenia się przez całe życie. Żeby skorzystać z programu edukacyjnego UE, nie trzeba, jak w innych programach wspólnotowych, angażować własnych pieniędzy. Dlatego są one tak atrakcyjne.

Jak zaczęła się międzynarodowa przygoda Chrzanowskiego UTW? Od jednej osoby, która znała język angielski. A także potrafiła sprawnie poruszać się w sieci. - Zarejestrowałem się na forum internetowym Grundtviga jako przedstawiciel Uniwersytetu Trzeciego Wieku z niewielkiego miasta w Małopolsce. Długo nie czekałem. Wkrótce spłynęła oferta z Irlandii. Irlandzcy seniorzy chcieli wspólnie z rówieśnikami z innych krajów zbudować portal społecznościowy dla seniorów. Taki - dziś powiedzielibyśmy - Facebook. Przedyskutowaliśmy to zaproszenie w kierownictwie UTW i postanowiliśmy je przyjąć. Zaczęliśmy w 2009 r. - opowiada Zbigniew Durczok.
Udział w programie międzynarodowym wymagał dużego zaangażowania lidera, dwóch anglistek i informatyczki. O takie osoby nietrudno na Uniwersytecie Trzeciego Wieku, bo na każdym prowadzone są lektoraty i zajęcia komputerowe. Swoją cegiełkę dorzucili też słuchacze nieposługujący się językiem angielskim, bo portal trzeba wypełnić treściami, a na connectinlaterlife.eu najwięcej jest treści napisanych po polsku i po angielsku. Widać, którzy partnerzy zaangażowali się najbardziej.

Co jest na portalu?

- Wszystkiego na temat oczekiwań seniorów odnośnie do zawartości dowiedzieliśmy się z badań. Piętą achillesową naszego pokolenia są nowe technologie. Nie możemy jednak dać się wykluczyć. Na portalu znajdują się więc poradniki i instrukcje, jak korzystać z komórki, Skype'a i Gadu-Gadu, jak kupować w sieci. Wszystko na bieżąco aktualizowane. Są też zakładki dotyczące historii, kultury, podróży, zdrowia, a nawet przepisy kulinarne. Po śmierci Wisławy Szymborskiej słuchacze z Chrzanowa wrzucili tam mnóstwo "lepiejów" - mówi Zbigniew Durczok. Są profile konkretnych osób, fora, możliwość komunikacji. Słuchacze wrzucają tam zdjęcia i wymieniają się informacjami. Jak na Facebooku.

Udział w programie międzynarodowym zmobilizował chrzanowskich seniorów do opanowania wiedzy komputerowej, zdobycia ciekawych informacji, uczenia się języków. W lipcu nastąpi rozstrzygnięcie konkursu na udział w kolejnych programach Grundtviga. Chrzanowski UTW zgłosił się do dwóch. Są to "Wolontariaty Seniorów". Za granicę będą mogli jechać kolejni słuchacze.

Warto wiedzieć, że z doświadczeń międzynarodowych mogą korzystać także osoby indywidualne. Słuchacze chrzanowskiego UTW brali udział w warsztatach Grundtviga m.in. w Belgii i na Litwie. Zaledwie dwa miesiące temu, dzięki temu samemu programowi, do Grecji pojechał... Zbigniew Durczok. Kurs pisania projektów unijnych był dość wyczerpujący, ale efektywny. Jak wszystkie tego typu przedsięwzięcia edukacyjne, w całości finansowany ze środków Unii Europejskiej.

Lider Chrzanowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku wiele się nauczył. Teraz placówka edukacyjna, w której działa, będzie miała większe szanse na zdobycie pieniędzy na swoje funkcjonowanie.

- Napisałem raport z kursu tworzenia projektów dla polskiego Grundtviga. Szczegóły przedstawię szerokiemu gremium słuchaczy UTW podczas Forum III Wieku. Mam nadzieję, że to pomoże polskim seniorom w korzystaniu z unijnych środków - stwierdza pan Zbyszek.

Czy ktoś ma jeszcze wątpliwości, że warto się uczyć języków i być na bieżąco z nowinkami informatycznymi w każdym wieku? Kto się wycofa z uzupełniania wiedzy, dużo straci.

[email protected]

Wideo

Komentarze 3

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

M
M.Hudzik

Pomysłowość i zaangażowanie Z.Durczoka w działalność na rzecz UTW zmusza wszystkich zainteresowanych do ciągłego rozwoju intelektualnego. Gratuluję! Tak trzymać!

J
J.Dudek

Zbyszkowi gratuluję,sama też korzystam.

J
J.Dudek

Zbyszkowi gratuluję , sama też korzystam.J.Dudek

Dodaj ogłoszenie