Fachowcy na wagę złota (i benefitów). Ich zarobki w Polsce...

Fachowcy na wagę złota (i benefitów). Ich zarobki w Polsce poszybowały, bo jest ich mało i firmy się o nich biją

Zdjęcie autora materiału
Zbigniew Bartuś

Aktualizacja:

Dziennik Polski 24

Aż 91 proc. pracodawców w Polsce spodziewa się w tym roku trudności w pozyskiwaniu nowych pracowników. W zeszłym roku było ich „tylko” 50 proc. Zgodnie z zasadą popytu i podaży, jeśli czegoś jest za mało, cena rośnie. W Polsce obserwujemy od dwóch lat deficyt pracowników, od budowlańców (brakuje ponad 150 tys. osób!) i sprzedawców po specjalistów i menedżerów wysokiej klasy. Płace tych ostatnich poszybowały.
Fachowcy na wagę złota (i benefitów). Ich zarobki w Polsce poszybowały, bo jest ich mało i firmy się o nich biją
W tzw. Mordorze, przy ul. Domaniewskiej w Warszawie, coraz więcej korporacji płaci najmniej zaawansowanym specjalistom od 10 tys. zł w górę. Dostępność kandydatów jest tak mizerna, że aby zatrzymać fachowców, firmy muszą podnosić płace, zwiększać benefity (np. pakiety zdrowotne) itp.

Rekrutacja kadr polega coraz częściej na podbieraniu ich konkurencji. Rdzennie polskie firmy muszą przy tym odpierać ataki łowców głów wynajętych przez, przeważnie zasobniejsze, globalne korpo. Kto nie wytrzyma wyścigu, może niebawem zostać bez fachowców niezbędnych do normalnego prowadzenia biznesu, o rozwoju nie wspominając.

Już teraz połowa firm skarży się na niedobór kadr. Z raportu Hays wynika, że – w kluczowej dla Małopolski - branży hotelarskiej i turystycznej tylko 22 proc. firm uważa, że ma wystarczające zasoby do realizacji obecnych celów. Niewiele lepiej (36 proc.) jest w równie ważnej branży inżynieryjnej i ekologicznej (związanej m.in. z termomodernizacją).

Pracowników brakuje, bo na rynek pracy wchodzą niże demograficzne, o wiele mniej liczebne niż idące na emerytury wyże. Taki trend utrzyma się przynajmniej przez 20 lat. Zarazem Polska notuje jeden z najszybszych wzrostów gospodarczych w Europie, co zwiększa zapotrzebowanie na fachowców.

Polscy pracodawcy biją się o pracowników z firmami z Niemiec (gdzie deficyt sięga milionów), Holandii czy Norwegii, ale też Czech i Słowacji, a to sprzyja wyrównywaniu płac w skali Europy dużo bardziej od ustaw, rozporządzeń i pohukiwań polityków.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: 60 tys. zł miesięcznie dla menedżera. Firmy w Polsce biją się o fachowcówPOLECAMY - KONIECZNIE SPRAWDŹ:Komentarze (2)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
to wszystko to patologia dla kasy bandziorów.

jestem ciekaw po co produkować, wytwarzać (gość)

Zgłoś naruszenie treści

niepotrzebne wyroby i usługi. dla normalnego życia wystarczy parę rzeczy przy czym ludzie zwyczajnie pracują bez stresu, mają dużo wolnego czasu na własne przyjemnosci, rodzinę. teraz po to by...rozwiń całość

niepotrzebne wyroby i usługi. dla normalnego życia wystarczy parę rzeczy przy czym ludzie zwyczajnie pracują bez stresu, mają dużo wolnego czasu na własne przyjemnosci, rodzinę. teraz po to by jakieś zakazane mordy mogły bawic się w bogów wszyscy haruja bez opamiętania bo wtedy nie mogą myśleć o zburzeniu tego zbrodniczego systemu, a kilka wykreowanych przypadków sukcesu zwykłego plebsu ma być dowodem że wszystko moze się zdarzyć. Nawet wygrana Kowalskiego w Jacka Pota. zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
kawa barusia , bartuś specjalista barista ,

jak tam kawa u bartusia (gość)

Zgłoś naruszenie treści

kawa Bartusia to 20 i 30 gr rodem z Lidla , kawa wg oceny Bartusia za którą krakowscy sprzadawcy kawy liczą 4 zł .... jak bartuś malowniczo opisuje " nasionka i mleczko " , można się już zespawać...rozwiń całość

kawa Bartusia to 20 i 30 gr rodem z Lidla , kawa wg oceny Bartusia za którą krakowscy sprzadawcy kawy liczą 4 zł .... jak bartuś malowniczo opisuje " nasionka i mleczko " , można się już zespawać , postać ta jawnie się kompromituje i na żonie lansuje , wielkiej edukatorce tłumaczącej Niemcom : - czym było to co było - w Niemczech po 1934 roku zwiń

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo