Wyszukiwarka wyborcza

Wybory Parlamentarne

Sprawdź wyniki wyborów w Twoim okręgu

Fairtrade – lepszy świat dzięki Twoim zakupom (i 1% podatku)

Materiał partnera zewnętrznego
Ostatnie tygodnie upływają pod znakiem niepokoju w związku z gwałtownie rosnącą liczbą zakażeń koronawirusem na całym świecie. W trosce o zdrowie praktycznie z dnia na dzień musimy zmienić codzienne zachowanie. Dotyczy to zarówno ograniczenia kontaktów społecznych, pracy, jak i robienia zakupów. Czy w czasach pandemii można pozostać odpowiedzialnym konsumentem?

Długoterminowe koszty walki z pandemią

W Polsce i innych krajach świata władze wprowadzają rozmaite rozwiązania, które mają na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się wirusa. Dotyczy to między innymi ograniczeń w handlu – nieczynne są restauracje, kawiarnie i galerie handlowe, sklepy spożywcze działają krócej, a w wielu z nich obowiązują limity osób, które mogą jednocześnie robić zakupy. Choć nie ma wątpliwości, że działania te mogą uchronić nas przed tragicznym przeciążeniem służby zdrowia, w dłuższej perspektywie negatywnie odbiją się na gospodarce. Wśród poszkodowanych z całą pewnością znajdą się również miliony rolników z krajów tzw. globalnego Południa, którzy dostarczają kawę, herbatę, banany, kakao, kwiaty, bawełnę i wiele innych produktów, po które sięgamy każdego dnia. Mimo że towary te są bardzo cenione na światowym rynku, ludzie zajmujący się ich uprawą najczęściej żyją i pracują w bardzo ciężkich warunkach, nierzadko poniżej granicy ubóstwa. Pandemia koronawirusa zagraża nie tylko ich zdrowiu, ale również pogorszeniem i tak fatalnej sytuacji ekonomicznej. Możemy ich wspierać, wybierając produkty ze znakiem Fairtrade – największego systemu certyfikacji produktów Sprawiedliwego Handlu.

Czas na odpowiedzialne i przemyślane zakupy

– Oczywiście nie namawiamy nikogo do tego, by w czasie pandemii biegać od sklepu do sklepu w poszukiwaniu produktów ze znakiem Fairtrade. Przede wszystkim powinniśmy zadbać teraz o zdrowie swoje i innych – podkreśla Andrzej Żwawa, Prezes Fundacji „Koalicja Sprawiedliwego Handlu” – Fairtrade Polska, oficjalnego przedstawiciela systemu Fairtrade w naszym kraju. – Obecna sytuacja zmusza nas wszystkich do lepszego planowania zakupów. Jeżeli na liście zakupów znajdą się takie produkty, jak choćby kawa, herbata czy kakaowe słodkości, starajmy się w miarę możliwości wybierać produkty ze znakiem Fairtrade. W obecnej sytuacji popularność zyskują zakupy przez Internet. Wiele sklepów internetowych posiada w ofercie również produkty ze znakiem Fairtrade. Kupując je, okażemy realne wsparcie mieszkańcom krajów globalnego Południa, którzy już teraz mierzą się z wieloma problemami. Zamiast kupować coraz więcej, możemy kupować lepiej i bardziej odpowiedzialnie – zachęca Andrzej Żwawa.

A co dokładnie kryje się za znakiem Fairtrade umieszczanym na opakowaniu?

Fairtrade – produkty, które zmieniają świat

Fairtrade to największy system certyfikacji produktów Sprawiedliwego Handlu – ruchu, który od kilkudziesięciu lat wspiera drobnych rolników, pracowników najemnych i rzemieślników z krajów Afryki, Azji, Ameryki Łacińskiej i Karaibów. Fairtrade obejmuje swoim wsparciem już ponad 1,7 miliona rolników i pracowników najemnych z 75 krajów, którzy zyskują szansę na godziwe zarobki i warunki pracy oraz lepszą przyszłość dla siebie i swoich rodzin. Znak Fairtrade umieszczony na produkcie oznacza, że został on wytworzony zgodnie ze Standardami Fairtrade, które regulują kwestie ekonomiczne, społeczne i środowiskowe. Kontrolą przestrzegania standardów zajmuje się niezależna organizacja FLOCERT.

Rozwój ekonomiczny

Dla większości produktów ustalono tzw. cenę minimalną Fairtrade, która chroni rolników w przypadku nagłych spadków cen na światowym rynku. Jeżeli natomiast cena rynkowa jest wyższa, kupcy płacą im cenę rynkową. Długoterminowe kontrakty pozwalają rolnikom lepiej planować wydatki i rozwój działalności. Oprócz ceny skupu rolnicy otrzymują również premię Fairtrade. Są to dodatkowe środki przeznaczane na realizację projektów wybranych przez rolników zrzeszonych w spółdzielniach lub przez pracowników. Premia służy m.in. do finansowania edukacji, poprawy warunków mieszkaniowych, budowy dróg, jak również rozwoju lokalnej przedsiębiorczości, poprawy wydajności i jakości produkcji czy przechodzenia na rolnictwo ekologiczne. W czasach epidemii jeszcze bardziej istotne staje zapewnienie dostępu do czystej wody, w której można myć ręce, ograniczając tym samym ryzyko zakażenia. Niestety nie wszyscy mają do niej dostęp. Wiele społeczności rolniczych przeznacza Premię Fairtrade na budowę studni, wodociągów i innych urządzeń dających mieszkańcom okolicy dostęp do czystej wody. Premia Fairtrade jest też często wykorzystywana do zapewnienia opieki medycznej, np. poprzez budowę, utrzymanie przychodni, zakup karetek czy lekarstw. Ponadto w sytuacjach kryzysowych – a z taką bez wątpienia mamy teraz do czynienia – pieniądze z Premii Fairtrade mogą być wypłacane w gotówce pracownikom plantacji lub rolnikom należącym do spółdzielni. W ten sposób otrzymują oni bezpośrednie wsparcie finansowe, aby przetrwać najtrudniejszy czas.

Standardy społeczne

W wielu krajach kobiety, mimo że wykonują większość prac polowych, nie mogą posiadać ziemi, a wypracowany przez nie zysk trafia do mężczyzn. Fairtrade wzmacnia pozycję kobiet w lokalnych społecznościach, np. poprzez pilotażowe programy, dzięki którym kobiety po raz pierwszy otrzymują pieniądze za sprzedane przez siebie plony. Ponadto kobiety mają równe prawo głosu podczas zebrań spółdzielni i związków pracowników. Przedstawiciele organizacji producenckich z krajów globalnego Południa mają 50% głosów na Walnym Zgromadzeniu Fairtrade International, dzięki czemu współdecydują o losach i kierunkach rozwoju systemu Fairtrade Standardy Fairtrade zabraniają wszelkich form dyskryminacji, pracy przymusowej i niewolniczej pracy dzieci.

Ochrona środowiska

Nie sposób mówić o poprawie jakości życia bez dbania o środowisko naturalne. Dlatego standardy Fairtrade zobowiązują producentów do właściwego gospodarowania wodą, dbania o jakość ziemi czy zachowania bioróżnorodności. Zabronione jest stosowanie szkodliwych substancji chemicznych czy karczowanie lasów pod uprawy. Fairtrade promuje zrównoważone rolnictwo i zachęca rolników do przechodzenia na produkcję ekologiczną, oferując między innymi wyższą cenę minimalną za plony z certyfikatem rolnictwa ekologicznego.

Twój 1% pomoże nam rozwijać Fairtrade w Polsce

Sukces Sprawiedliwego Handlu zależy od nawiązania i utrzymania więzi między producentami z krajów globalnego Południa i świadomymi konsumentami, którym nie jest obojętne to, w jaki sposób powstają wybierane przez nich produkty. Misją Fundacji „Koalicja Sprawiedliwego Handlu” – Fairtrade Polska jest propagowanie idei oraz standardów Sprawiedliwego Handlu w celu wspierania marginalizowanych producentów i drobnych wytwórców z krajów globalnego Południa. Działania fundacji obejmują m.in.:

· tworzenie i nieodpłatne udostępnianie broszur, plakatów i innych materiałów na temat zrównoważonego rozwoju, odpowiedzialnej konsumpcji i wspierania Fairtrade. Z materiałów tych korzystają między innymi szkoły, uczelnie, organizacje pozarządowe czy sklepy prowadzące sprzedaż produktów Fairtrade;

· prowadzenie stoisk informacyjnych na temat Fairtrade podczas targów, festiwali, konferencji i innych imprez publicznych;

· organizowanie spotkań producentów Fairtrade z publicznością i przedstawicielami firm w Polsce;

· rozwijanie kampanii Społeczności Przyjazne dla Sprawiedliwego Handlu, która integruje uczniów, studentów, pracowników czy mieszkańców wokół tematyki Sprawiedliwego Handlu;

· prowadzenie wykładów i prelekcji na temat Fairtrade;

· udostępnianie informacji na temat Fairtrade w mediach, serwisie www.fairtrade.org.pl i w mediach społecznościowych, jak Facebook, Instagram, LinkedIn, Twitter, YouTube;

· współpracę z firmami w celu zwiększania dostępności produktów Fairtrade na polskim rynku;

· działania rzecznicze, np. w sprawie Zrównoważonych Zamówień Publicznych.

Więcej informacji na temat naszych działań dostępnych jest na stronie www.fairtrade.org.pl/zaangazuj-sie/1-procent-podatku-i-darowizny

Dzięki Twojemu wsparciu Fairtrade Polska może jeszcze skuteczniej działać na rzecz sprawiedliwego traktowania rolników i pracowników z krajów globalnego Południa. Fundacja „Koalicja Sprawiedliwego Handlu” – Fairtrade Polska od 2016 roku posiada status Organizacji Pożytku Publicznego. Oznacza to, że można wspierać jej działania, przekazując 1% podatku. Aby to zrobić, wystarczy wpisać w odpowiednim miejscu formularza PIT numer KRS 0000473582, a w polu Cel szczegółowy: „na działalność statutową”).

Fundacja przyjmuje również darowizny na działalność statutową:

Fundacja „Koalicja Sprawiedliwego Handlu” – Fairtrade Polska

ul. Sławkowska 12

31-014 Kraków

Nr konta: 43 1140 2004 0000 3102 7523 2190

Dopisek: „Darowizna na działalność statutową, KRS: 0000473582”

fairtrade.org.pl
facebook.com/fairtradepolska
instagram.com/fairtradepolska
linkedin.com/company/fairtradepolska
twitter.com/fairtradepolska

youtube.com/fairtradepolska

Opracowano w ramach projektu “V4 Cooperation for moving forward fair trade as socially innovative economic model”. Projekt jest współfinansowany przez rządy Polski, Czech, Węgier i Słowacji w ramach Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego. Misją funduszu jest rozwijanie idei zrównoważonej współpracy regionalnej w Europie Środkowej Za treść odpowiada Fundacja „Koalicja Sprawiedliwego Handlu” – Fairtrade Polska.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3