18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Fajerwerki o północy

DD
Z powodu niewłaściwego posługiwania się fajerwerkami wiele osób ulega poważnym i często tragicznym w skutkach wypadkom, np. poparzeniom. Na co powinniśmy zwrócić szczególną uwagę,

Ostrożnie, aby nie doszło do wypadku!

To już tradycja, że pokazy sztucznych ogni uświetniają bale i imprezy sylwestrowe. Kiedy pokaz jest zaprojektowany i wykonany przez fachowców, raczej nie mamy podstaw do obaw. Jednak zarówno straż pożarna, policja, jak i lekarze przestrzegają przed amatorskim odpalaniem petard. Taka zabawa może skończyć się bardzo źle.

Z powodu niewłaściwego posługiwania się fajerwerkami wiele osób ulega poważnym i często tragicznym w skutkach wypadkom, np. poparzeniom.

Na co powinniśmy zwrócić szczególną uwagę,

jeżeli już zdecydujemy się na zakup sztucznych ogni? Przede wszystkim powinniśmy je kupować w miejscach do tego wyznaczonych. Ponadto materiały powinny posiadać instrukcję zawierającą zasady bezpiecznego użytkowania, numer katalogowy, nazwę producenta lub nazwę importera, liczbę wyrobów w opakowaniu, znak dopuszczenia, oznaczenie, które zawiera nazwę wyrobu, numer normy, symbol klasy.
Pamiętajmy, że wyroby pirotechniczne mogą być sprzedawane tylko osobom pełnoletnim. To samo powinno dotyczyć ich użytkowania. Nie pozwalajmy dzieciom na zabawę petardami, a jeżeli są obok nas w momencie odpalania, to zachowajmy szczególną ostrożność. Do odpalenia materiału najlepiej wybrać równą powierzchnię i dużą przestrzeń. Nie róbmy tego na balkonie, na dachu czy też trzymając w ręku.

Co robić, kiedy dojdzie do poparzenia?

- Na pewno w przypadku, gdy oparzenie jest rozległe albo głębokie, trzeba udać się do lekarza. Jednak udzielając pierwszej pomocy oparzone miejsce należy natychmiast schładzać zimną wodą przez 15 - 20, a nawet więcej minut - mówi dr Iwona Krasnowska, dermatolog z Centrum Medycznego LIM. - W ten sposób skracamy czas przegrzania, co może zmniejszyć głębokość oparzenia. Na pewno nie należy stosować spirytusu ani tłuszczu. W przypadku poparzenia I stopnia, a więc niewielkiego, pomoc lekarska potrzebna będzie jedynie wówczas, gdy wystąpi gorączka.
Jak dodaje dr Iwona Krasnowska, kiedy oparzenie obejmuje dłonie, stopy, krocze, większe powierzchnie twarzy lub oczu konieczna jest hospitalizacja. Taką ranę powinien oczyścić lekarz, w przeciwnym razie może wystąpić groźne powikłanie, jakim jest zakażenie. Poza tym poszkodowany powinien dostać dożylnie płyny fizjologiczne, środki przeciwbólowe i antybiotyki.
(DD)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski