Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Fajerwerki - piękne, ale niebezpieczne

asz
Atrakcyjne, dostępne, ale i niebezpieczne Fot. Anna Szopińska
Atrakcyjne, dostępne, ale i niebezpieczne Fot. Anna Szopińska
PODHALE. Co roku w świąteczno-noworocznym czasie obserwujemy w handlu (i przez okna) fajerwerkowe szaleństwo. Nie byłoby w tym nic złego, gdyby środki pirotechniczne nie były potencjalnym zagrożeniem dla zdrowia i życia ludzi oraz przyczyną pożarów. A Podhale - ciasno zabudowane, pełne drewnianych obiektów - zwłaszcza w sylwestra rozbłyska sztucznymi ogniami.

Atrakcyjne, dostępne, ale i niebezpieczne Fot. Anna Szopińska

Zważając na te niebezpieczeństwa, Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Nowym Targu zwraca się z apelem o ostrożność, zarówno do sprzedawców, jak i do nabywców fajerwerków przypominając, że wyroby pirotechniczne stwarzają znaczne zagrożenie wybuchowe i pożarowe nie tylko podczas użycia, ale i w fazach wytwarzania, przechowywania, transportu oraz obrotu.
Największe zaniedbania w handlu tymi materiałami to brak zabezpieczenia fajerwerków przed dostępem osób nieprzeszkolonych, niepełnoletnich oraz składowanie ich wspólnie z materiałami łatwopalnymi. Fakt, że na sprzedaż niektórych grup fajerwerków nie wymaga się pozwolenia, nie zwalnia z obowiązku odpowiedniego ich zabezpieczania. Nie wolno przechowywać środków pirotechnicznych w pomieszczeniach piwnicznych, na poddaszach i strychach, w obrębie klatek schodowych i korytarzy oraz w innych pomieszczeniach ogólnie dostępnych, jak również tarasach, balkonach itp. Z tarasów i balkonów nie wolno odpalać rakiet.
Wszystkie wyroby dopuszczone do sprzedaży powinny posiadać instrukcję użytkowania i bezpiecznego obchodzenia się z nimi, numer katalogowy, nazwę producenta lub nazwę importera, liczbę wyrobów w opakowaniu, znak dopuszczenia, oznaczenie, które zawiera nazwę wyrobu, numer normy i symbol klasy. Pamiętać trzeba, że mogą one być sprzedawane tylko osobom pełnoletnim.
Stoisko do sprzedaży materiałów pirotechnicznych powinno być wyposażone w gaśnicę proszkową 6 kg z proszkiem przeznaczonym do gaszenia pożarów typu A, B, C oraz koc gaśniczy, a personel znajdujący się w pobliżu i obsługujący powinien być specjalnie pouczony o zasadach bezpieczeństwa przy sprzedaży wyrobów pirotechnicznych, a także powinien posiadać sprawdzone umiejętności posługiwania się podręcznym sprzętem gaśniczym.
Minimalna odległość stanowiska odpalania materiałów z ukierunkowaniem na otwartą przestrzeń nie powinna być mniejsza niż 25 m od budynków i miejsc dla publiczności oraz min. 100 m od stogów i obszarów leśnych.
Stosując się do tych przestróg - unikniemy nieszczęścia.
(asz)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski