Nasza Loteria

Farma Życia dla osób z autyzmem szuka wsparcia, aby zapewnić chorym godne miejsce

Barbara Ciryt
Barbara Ciryt
Farma Życia, w którym miejsce znajdują dorosłe osoby chore na autyzm od lat boryka się z problemami finansowymi. Organizuje licytacje i kiermasze, na których zbiera pieniądze na funkcjonowanie placówki Okazją do zbiórki charytatywnej był ostatnio Dzień Farmera.

FLESZ - Nocowanie przy chorym w szpitalu za darmo

Farma działa w Więckowicach w gminie Zabierzów. Ośrodek ma tu 7-hektarową działkę. Na zajęcia do tej placówki przyjeżdża około 30 osób chorych na autyzm. Ponadto w ośrodku na stałe mieszka 10 osób, których stan jest ciężki i wymagają bardzo intensywnego i szczególnego wsparcia oraz opieki.

Farmę Życia prowadzi Fundacja Wspólnota Nadziei, która zorganizowała tu gospodarstwo ekologiczne i w 2005 r. wybudowała pierwszy dom dla osób z autyzmem, w 2011 r. powstał drugi dom. W planach było więcej domów, ale fundacji, ani rodziców osób chorych na autyzm nie stać na kolejne inwestycje.

- Od lat sytuacja się nie zmieniła. Grozi nam nieustająca katastrofa finansowa. Funkcjonujemy za sprawą nieustających pożyczek u rodziców podopiecznych lub przyjaciół Farmy Życia, aby spłacić jeden dług zaciągamy inny - mówi Alina Perzanowska, prezes Fundacji Wspólnota Nadziei.

Pani prezes podkreśla, że największym problemem jest niemoc w zmianie Ustawa o pomocy społecznej, która nie przewiduje dogodnych warunków dla osób z autyzmem, bo oni nie mogą być łączeni z innymi niepełnosprawnymi. Wymagają wyciszenia, indywidualnych terapii, by uczyć się samodzielnie funkcjonować i pracować.

Rodzice osób chorych na autyzm starają się wspierać ośrodek, ale często sami borykają się z brakiem pieniędzy na terapie dla chorych dzieci. - Gdy nasze dzieci z autyzmem chodzą do szkoły, to problemy rozwoju i terapii przy wsparciu rożnego rodzaju fundacji i ośrodków staramy się rozwiązywać. Gorzej jest jeśli dzieci dorastają. Nie ma dla nich alternatywy oprócz tych niewielu miejsc na Farmie Życia, bo nikt inny nie chce się zajmować dorosłymi ludźmi z autyzmem. Starsi rodzice takich osób przeżywają dramaty - mówi Małgorzata Flis, mama Milenki, chorej na autyzm.

Rodzice osób autystycznych chcą promować wszelkie wydarzenia i kiermasze, na których można zbierać pieniądze dla ośrodka. - Placówki dla naszych dzieci muszą być bardzo specyficzne, żeby osoby z autyzmem mogły się wyciszyć. Pod Warszawą i w Gdańsku otwarto podobne jak ta w Więckowicach, ale nikt nie chce przyjmować podopiecznych na stałe, bo koszty działania i zatrudniania personelu są niebotyczne, nikt nie chce tak, jak nasza prezes Alina Perzanowska borykać się z wiecznym brakiem pieniędzy - mówi jedna z matek tutejszych podopiecznych.

Anna Bała z gminy Wielka Wieś, mama autystycznego dziecka przyjeżdża na Farmę Życia, przygląda się jak działa ośrodek. - Marzeniem każdego, kto ma dziecko chore na autyzm jest znalezienie miejsca w takiej placówce. Chętnych jest mnóstwo, a miejsc brak. My w powiecie krakowskim mamy też problemy, by dostać się na terapie np. do krakowskiego Centrum Autyzmy, bo pierwszeństwo mają osoby z miasta - mówi.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski