Fascynująca nauka i tajemnice kosmosu podczas Małopolskiej Nocy Naukowców 2023

Materiał promocyjny HORYZONT N10
Małopolska Noc Naukowców, odbywająca się w tym roku po raz 17., wypełniona była wciągającymi eksperymentami i wykładami. Można było sprawdzić, co potrafią roboty, jak i odkrywać tajemnice kosmosu. Młodzi pasjonaci nauki chętnie brali udział w doświadczeniach. Oblegany był jak zawsze symulator tramwaju NGT6 na Politechnice Krakowskiej, który pozwala wczuć się w rolę motorniczego jadącego przez Kraków.

Koordynatorem Małopolskiej Nocy Naukowców (MNN) jest Województwo Małopolskie. W tegoroczną edycję wydarzenia zaangażowało się ponad 60 instytucji. O tym, że nauka jest atrakcyjna, przekonywano w piątkowy wieczór (29 września) w ok. 100 lokalizacjach w województwie.

W Krakowie jedną z nich było Muzeum Lotnictwa Polskiego, gdzie bogaty program przygotowało Województwo Małopolskie. Tutaj m.in. edukatorzy Małopolskiego Centrum Nauki COGITEON skupili się na trzech żywiołach: wodzie, ogniu i powietrzu. Na oczach uczestników spotkania z nauką np. odtworzono ogniste tornado. Można też było się przekonać, że wystarczy trochę soku ze skórki pomarańczy na palcach, by złapany balon pękł nam w rękach (za co odpowiada znajdujący się w skórce limonen).

- Po nauce w szkole niekoniecznie lubimy fizykę czy chemię. Ale nauka może być bardzo ciekawa, tylko właśnie sposób, w jaki ją przedstawiamy, ma ogromne znaczenie. A najlepszy sposób to robienie doświadczeń i eksperymentów - przekonuje Andrzej Pruchlat, edukator Cogiteonu.

W planetarium zaaranżowanym przed muzeum na chętnych czekało spotkanie z konstelacjami gwiezdnymi. Kosmosowi przyglądano się podczas prelekcji dr. Tomasza Rożka, fizyka, znanego popularyzatora nauki, jak i w trakcie spotkania z Karolem Wójcickim.

- Przyszedłem tu z kolegami i z koleżanką, żeby dowiedzieć się czegoś ciekawego i pooglądać eksperymenty. Interesują mnie nauki ścisłe - mówił nam podczas Małopolskiej Nocy Naukowców Karol Nitkiewicz, niespełna 11-latek z Krakowa.

Z doktorem Rożkiem fani mogli się spotkać i porozmawiać po jego prelekcji. Czy uważa, że każdego powinna interesować nauka? - Myślę, że każdego interesuje nauka. My się rodzimy naukowcami, tylko później z różnych powodów rezygnujemy. Mówiąc „naukowcy”, nie mam tu na myśli zawodu naukowca, tylko to, że jesteśmy tymi, którzy chcą zrozumieć, jak działa świat, którzy chcą poznać - tłumaczy dr Tomasz Rożek.

Jednym z celów MNN jest zachęcenie dzieci i młodzieży do wyboru kariery naukowej.

- Małopolska Noc Naukowców każdego roku przyciąga dziesiątki tysięcy osób i jest być może pierwszą okazją w życiu dziecka, gdy styka się z nauką i odkrywa swoje zainteresowania i pasje - mówi Józef Gawron, wicemarszałek Województwa Małopolskiego. - Dzięki kilkunastu latom doświadczenia wypracowaliśmy - zarówno my, koordynator, jak i nasi partnerzy, naukowcy - optymalną formułę popularyzacji nauki - jest przekonany wicemarszałek.

Uczestnicy Nocy Naukowców mają okazję m.in. zajrzeć do uczelnianych laboratoriów. - Te zabawy, które organizujemy na uczelniach, pokazują dzieciakom i młodym ludziom, że nauka może być fascynująca i że można znaleźć mnóstwo frajdy w prowadzeniu badań naukowych - uważa prof. Andrzej Szarata, rektor Politechniki Krakowskiej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski