Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Fascynujące PC

Redakcja
Listy od Czytelników

W ostatnim, szesnastym odcinku "ABC Ogrzewania" autor tego cyklu wezwał, w pewnym sensie, czytelników do wyrażenia swoich poglądów i opinii na temat pomp ciepła oraz głębszego zainteresowania się nimi. Przez kilka lat zajmowałem się, w pewnej krakowskiej firmie, pompami ciepła, opracowując kilka ofert (sześć) - z których jedna została zrealizowana. Oferty dotyczyły wyłącznie dużych pomieszczeń bądź pomieszczeń przemysłowych. Źródłami ciepła były zrzuty ciepłych lub pogórniczych wód, a w jednym przypadku - grunt przylegający do obiektu.
 Już w 1996 roku byłem inicjatorem roboczego kontaktu przedstawicieli AGH z firmą Ochsner z Austrii. Jego rezultatem stała się pompa ciepła, dostarczona przez ową firmę niemal nieodpłatnie dla jednego z zakładów AGH dla celów dydaktycznych. Cykl publikacji o pompach ciepła uważam za bardzo pożyteczny, lecz chyba za mało skuteczny i "agresywny" - w pozytywnym znaczeniu tego słowa, aby przyczynił się do odczuwalnego wzrostu zainteresowania się różnych inwestorów tą technika pozyskiwania ciepła.
 W Austrii, Niemczech i Szwajcarii powstało i działa zrzeszenie pod nazwą "INITIATIVKREIS WARME PUMPE", zrzeszające architektów, planistów, wytwórców pomp ciepła, zarządzających gospodarką energetyczną, instalatorów, banki, kasy oszczędności, wyższe uczelnie i uniwersytety. Celem tego towarzystwa jest wskazanie efektów gospodarczych i ekologicznych wynikających ze stosowania pomp ciepła oraz producentów PC i ich montażystów charakteryzujących się wysoką jakością sprzętu i usług.
 Wymienię tutaj Główne Biuro Elektrowni w Hamburgu, gdzie zawsze można uzyskać ciekawe publikacje z zakresu stosowania pomp ciepła, a nierzadko i katalogi producentów pomp ciepła. W katalogach jednorodzinnych mieszkalnych domów znajdują się zalecenia stosowania niskotemperaturowego podłogowego ogrzewania. Stąd wniosek, że w zakresie popularyzowania pomp ciepła duża rola przypada architektom.
 W Polsce wpływ na wzrost zainteresowania się pompami ciepła mogłyby mieć samorządy terytorialne, jako organa stanowiące o gospodarce energiami i ochronie środowiska drogą odpowiednich zachęt, a może i wymuszeń na różnych inwestorach np. tych, którzy będą wznosić obiekty przy budowanych autostradach lub drogach szybkiego ruchu. Z każdych 35 do 40 m kw. utwardzonej powierzchni przy obiektach takich jak stacje benzynowe, zajazdy, motele można uzyskać około 1 kWh energii cieplnej za pomoca pomp ciepła, z gruntu leżącego pod tymi utwardzonymi powierzchniami. Być może wzorem Austrii, Niemiec i Szwajcarii powstanie przy waszej redakcji coś w rodzaju "Inicjatywnego Kręgu Pomp Ciepła", przyczyniając się skutecznie do odczuwalnego wzrostu liczby instalowanych jednostek PC w Polsce południowej.

ZBIGNIEW MALECKI

Kraków

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski