Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Fasola

MISI
Fot. Ingimage
Fot. Ingimage
Do dziś fasoli towarzyszy wiele mitów, w tym i ten, że ze względu na wysoką zawartość węglowodanów tuczy. W ostatnich latach bezlitośnie się jednak z nimi rozprawiono.

Fot. Ingimage

Przepis na...

Białko fasoli jest zasadotwórcze, co pomaga utrzymać w organizmie równowagę kwasowo-zasadową, zwłaszcza gdy jemy kwasotwórcze mięso, ryby, jajka i produkty zbożowe. Fasolę powinny jeść osoby cierpiące na nadkwasotę, gdyż hamuje ona wydzielanie kwasów żołądkowych. W profilaktyce osteoporozy bardziej korzystne jest działanie białka fasoli od białka zwierzęcego, które powoduje większą utratę wapnia z moczem.

Fasola dostarcza witamin E i z grupy B oraz minerały: fosfor, potas, magnez, wapń, żelazo. Jest też bogata w lignany - substancje zmniejszające ryzyko chorób nowotworowych, głównie raka sutka i jelita grubego. Świeże nasiona zawierają więcej wody, a mniej białka, węglowodanów, tłuszczu i składników mineralnych niż suszone. Mają też więcej witamin, zwłaszcza witaminy C i beta-karotenu.

Suchą fasolę trzeba moczyć przez kilkanaście godzin w wodzie. Należy wylać wodę z moczenia i do gotowania wlać świeżą. Pierwsze 10 minut gotowania powinno odbywać się na dużym ogniu bez przykrycia - a to w celu rozłożenia toksycznych substancji.

Na wieczór z egzotycznymi smakami szef kuchni meksykańskiej restauracji Alebriche (ul. Karmelicka 56) poleca zupę meksykańską z krewetkami i czerwoną fasolą

SKŁADNIKI

włoszczyzna - wedle uznania, 3 lub 4 skrzydełka z kurczaka, przyprawy: 2 ziela angielskie, oregano, kolendra, liście laurowe, słodka papryka w proszku, sól i pieprz, puszka kukurydzy, puszka czerwonej fasoli, 7 krewetek, pół papryczki piri-piri, łyżka oliwy z oliwek, łyżka soku z limonki

PRZYGOTOWANIE

Do garnka wkładamy skrzydełka i zalewamy 1,5 litrem wody. Skrzydełka gotujemy i zmniejszamy ogniem. Szumujemy, czyli usuwamy za pomocą cedzaka zanieczyszczenia pływające po powierzchni. Dodajemy sól, wkładamy włoszczyznę, obraną z liści cebulę i czosnek oraz liście pietruszki. Gotujemy około 40 minut. Mięso i warzywa mają być miękkie.

Przecedzamy wywar, a czysty bulion przelewamy do garnka. Dodajemy przyprawy. Obieramy skrzydełka z mięsa. Kości i skóra nie będą potrzebne; wyrzucamy także cebulę, czosnek, pietruszkę i jej liście. Marchewkę kroimy w plasterki.

Dodajemy do bulionu zalewę z fasoli i kukurydzy, obrane krewetki i pokrojoną papryczkę. Gotujemy około 3 minut. Na koniec dodajemy mięso z kurczaka, marchewkę oraz świeżą natkę pietruszki.

Podawać możemy zupę samą, z grzankami lub z grzankami z masłem czosnkowym.

(MISI)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski