Faworyci zdominowali mistrzostwa Polski

(ART)
Łyżwiarstwo szybkie. W ostatnim dniu mistrzostw Polski, rozgrywanych w Warszawie, z medali cieszyli się zawodnicy z naszego regionu.

W rywalizacji na 5000 m mężczyzn triumfował główny faworyt – Jan Szymański. Były zawodnik Porońca, obecnie reprezentujący barwy AZS AWF Poznań, uzyskał czas 6.53,19, wyprzedzając dwóch zakopiańczyków z AZS AWF Katowice: 2. Sebastiana Druszkiewicza (o 2,23 s) i specjalizującego się w średnich dystansach Konrada Niedźwiedzkiego (o 4,7 s).

Szymański był bezapelacyjnie najlepszym zawodnikiem MP, wczoraj wygrał też bieg na 1000 m. Łącznie wywalczył 4 złote medale (piąty z tytułów wcześniej trafił w sprincie do Artura Wasia z Porońca Poronin), a że zawody miały również rangę wielobojowych mistrzostw kraju, to swą kolekcję powiększył o kolejne trofeum. Srebro w wieloboju przypadło Niedźwiedzkiemu, a brąz borykającemu się z kontuzją pachwiny mistrzowi olimpijskiemu na 1500 m Zbigniewowi Bródce (Błyskawica Domaniewice). Czwarte miejsce zajął Druszkiewicz.

W biegu na 3000 m kobiet swoją dominację w czempionacie potwierdziła najlepsza obecnie polska zawodniczka Luiza Złotkowska (Sparta Grodzisk Mazowiecki). Była reprezentantka Porońca o ponad 3 s wyprzedziła inną z absolwentek SMS Zakopane i koleżankę z kadry, Katarzynę Woźniak (AZS AWF Katowice). Złotkowska wygrała wszystkie cztery indywidualne konkurencje i oczywiście triumfowała w klasyfikacji punktowej. Wicemistrzynią kraju w wieloboju została Woźniak, a z brązu może się cieszyć pochodząca z Zakopanego Angelika Fudalej (AZS AWF Katowice).

W biegu drużynowym na podium stanęła męska ekipa AZS Zakopane. Dariusz Stanuch, Andrzej Gąsienica-Laskowy i Daniel Tylka zajęli 2. miejsce, przegrywając o 3,27 s z Orłem Elbląg. Na 4. pozycji – o 1,1 s od medalu – znalazł się zespół innego klubu z naszego regionu, SNPTT 1907 Zakopane (Dawid Burzykowski, Kamil Wszołek i Szymon Palka).

Wśród kobiet złoto zdobył AZS AWF Katowice, z trzema zawodniczkami związanymi z Zakopanem w składzie: Urszulą Włodarczyk, Magdaleną Czyszczoń i Fudalej.