Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Faza pogłębionej koncepcji

SIE
150 tys. złotych zamierza w przyszłym roku prezydent miasta przeznaczyć na działania związane z przebudową placu Bohaterów Getta - tak zakłada autopoprawka do projektu budżetu. - Prezydent przywiązuje dużą wagę do zagospodarowania przestrzeni miejskiej - zapewniał wczoraj Kazimierz Bujakowski, wiceprezydent miasta. Czy rzeczywiście dojdzie do realizacji projektu, który wygrał konkurs, trudno ocenić, ponieważ pojawiło się do niego wiele zastrzeżeń. Wczoraj przedstawiciele Rady Dzielnicy XIII, gminy żydowskiej, a także architekci i wszyscy, którzy interesują się losem dawnego placu Zgody spotkali się po raz trzeci. Niestety, nie udało się wypracować żadnej wspólnej koncepcji.

Zapamięta go turysta, który tu zaglądnie

   Najważniejsza była wczorajsza deklaracja wiceprezydenta Bujakowskiego, który stanowisko objął niedawno i nie wiadomo było jak ustosunkuje się do kwestii placu. - Projekt wybrany w drodze konkursu jest wyjątkowy, nie ma swojego odpowiednika. Jeśli plac zostanie przebudowany według tej koncepcji, na pewno zapamięta go turysta, który tu zaglądnie - _mówił Bujakowski. - _Bardzo ważny jest również głos mieszkańców w tej sprawie. _Jak stwierdził wiceprezydent, teraz "wejdziemy w fazę pogłębionej koncepcji". - _Aby można pójść dalej, należy rozważyć sprawę układu komunikacyjnego - _dodał.
   Największą dyskusję wywołały, jak zwykle, kontrowersyjne krzesła. Radna Grażyna Fijałkowska zaproponowała w ich miejsce fontannę. Wojciech Pasternak, mieszkaniec pobliskiego Kazimierza i wydawca lokalnej gazetki, sugerował "stos połamanych mebli", mający symbolizować wyprowadzkę z getta lub ewentualnie widziałby na placu galerię pomników zasłużonych Żydów. Tadeusz Jakubowicz, prezes gminy żydowskiej, podkreślał, że najważniejsze dla niego jest uporządkowanie placu. - _Jesteśmy bardzo zadowoleni z tego, że sprawa poszła do przodu - _stwierdził. - _O krzesłach możemy dyskutować, ale może zostawmy to w rękach rzeźbiarzy, każdy projekt można nieco zmodyfikować. Z naszej strony mam jeden postulat: chcielibyśmy, aby na placu znalazło się miejsce, gdzie moglibyśmy zapalać światła.

   Na początku grudnia ogłoszono werdykt konkursu na koncepcję architektoniczną zagospodarowania placu Bohaterów Getta. Wygrał projekt Piotra Lewickiego i Kazimierza Łataka, którego główne założenia to: zmiana nawierzchni placu na kostkę brukową, lekkie pochylenie poziomu placu (wznosić się ma od krańców ku centrum), modernizacja przejścia podziemnego oraz krzesła - metalowe rzeźby rozrzucone na całej powierzchni placu, mające nawiązywać do starych kronik filmowych, w których pokazywano likwidację getta. Jak podkreślają autorzy projektu, nad ostatecznym kształtem i wielkością krzeseł, które równocześnie mogą pełnić rolę miejsc do siedzenia, można jeszcze dyskutować.
   Jak mówił wczoraj Andrzej Wyżykowski, główny architekt miasta, pierwszy krok w stronę poprawy sytuacji placu już wykonano, przeprowadzając konkurs. Następnym jest opracowanie dokumentacji technicznej, na co pozwolą środki zapisane w projekcie budżetu miasta. - _Nie ma nic gorszego od wypaczania idei w trakcie jej realizacji - _mówił, ale podkreślił, że na dyskusję o krzesłach jest jeszcze czas.
(SIE)

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski