Feiner obok Chwistka

Feiner obok Chwistka

AN

Dziennik Polski 24

Dziennik Polski 24

_palactif.jpg
W Pałacu Sztuki otwarto wczoraj dwie sąsiadujące ze sobą wystawy. W tzw. świetlicy Wyspiańskiego pokazano akwarele Leona Chwistka z własnych zbiorów TPSP, w pozostałych salach wystawowych - malarstwo Jerzego Feinera.
_palactif.jpg

Dwie wystawy w krakowskim Pałacu Sztuki

Dla Leona Chwistka (1884-1944) malarstwo było jedną z form aktywności twórczej artysty, filozofa, matematyka, teoretyka sztuki. Obecna wystawa 31 akwarel z lat 20. i 30. została otwarta w 90 lat po I Wystawie Ekspresjonistów Polskich, jaka odbyła się w 1917 r.
w tym samym miejscu. Wystawiali wówczas bracia Pronaszkowie, Tytus Czyżewski, Leon Chwistek, Jan Hrynkowski, Tymon Niesiołowski, Władysław Skoczylas i Eugeniusz Zak. Wkrótce z tej grupy wyłonili się formiści, ważna formacja w sztuce polskiej. W akwarelach znajdziemy echa formistycznych założeń głoszących, iż w obrazie ważna jest forma i kolor, a malarstwo nie ma być powrotem do natury, lecz powrotem do obrazu.
Jerzy Feiner, którego obrazy oglądamy w głównych salach Pałacu Sztuki, malarz, architekt, pedagog, w latach 1957-76 związany z Wydziałem Architektury PK, później wykładowca na Uniwersytecie Kalifornijskim w Los Angeles i profesor Studio Accademia Donatello, ma w dorobku wiele projektów i realizacji architektonicznych (m.in. we Włoszech i w USA), i jeszcze więcej obrazów. Na wystawie pokazano wybór z dorobku malarskiego, prace z różnych lat, stylistyk i najrozmaitszych źródeł inspiracji. Wśród wielu obrazów warto zauważyć eksponowane w bocznej sali portrety żony i dzieci, prace o wyjątkowej urodzie, docenione m.in. na wystawie w Royal Portret Gallery w Londynie.
Jerzy Feiner dużo wie o sztuce. Sztuka w swojej długiej historii jest jednym ze źródeł inspiracji artysty, obok podróży, które odbywał poznając trzy kontynenty. Najważniejsza wydaje się jednak wewnętrzna potrzeba i radość malowania, bez oglądania się na mody, trendy, doraźność sukcesu. Co nie znaczy, że sukcesów nie odnosi; ma w dorobku nagrody i wyróżnienia zdobywane w Europie i USA.
Artysta obecnie przebywa w Los Angeles. Wystawę w Pałacu Sztuki przygotowała ze smakiem i znawstwem jego żona, Anna Feinerowa.
Obie ekspozycje będą czynne do 12 sierpnia. (AN)

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo