Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Fejs Bóg zachwycił na Rampie

.
Laureaci Rampa Junior -  „Portasie” ze Szkoły Podstawowej w Gdowie przedstawili „Zaczarowany ogród”
Laureaci Rampa Junior - „Portasie” ze Szkoły Podstawowej w Gdowie przedstawili „Zaczarowany ogród” fot. ...Archiwum CK Gdów
Rozmowa. Z Edytą Trojańską-Urbanik, dyrektorem Centrum Kultury w Gdowie, które jest inicjatorem i organizatorem teatralnego festiwalu dla dzieci i młodzieży o tym, dlaczego uczniowie lubią grać.

- Jedna z uczestniczek „Rampy” na pytanie, dlaczego dzieci lubią występować w teatrze odpowiedziała mi: Bo mogą pokazać, że mają talent. A jak widzi to Pani - teatrolog?

- To racja: talenty trzeba pokazywać i wykorzystywać, a nie zakopywać. Ale popatrzmy z trochę innej strony; w naszym festiwalu w 90 procentach biorą udział grupy szkolne. A przygotowanie do niego i sam występ stwarza możliwość integracji, wyjścia poza schemat szkolnych zajęć, pracy innego rodzaju. I nagle okazuje się, że kolega z ławki ma inne cechy niż te, które widać na co dzień... To magnes. Dzieci lubią się przeistaczać w kogoś innego. Starsi grając w spektaklu wchodzą w rolę, ale dla młodszych to próby bycia kimś innym. Przyciągają ich też kostiumy.

- A co przyciąga nauczycieli, instruktorów? Bo przecież spektakle trzeba nie tylko zagrać, ale i przygotować.

- Z pedagogami jest ciekawie. Przed występem jedna z nauczycielek była w rozmowie pełna obaw, że grupa rośnie, że co my zrobimy, już chyba nie będziemy występować. A po spektaklu „podsłuchałam” jak z entuzjazmem mówiła, że na następną „Rampę” muszą mieć świetny scenariusz... Od innej usłyszałam, że wcześniej dzieci były zamknięte w sobie, a teraz stają się śmielsze, otwarte. Podobne są reakcje młodzieży. Jeśli nauczyciel zauważy, że zajęcia teatralne wpływają na integrację, rozwój uczniów - nie zrezygnuje z tego.

- Kto troszczy się o scenografię przedstawień?

- Uczestnicy przygotowują ją we własnym zakresie. Obserwuję, że jest ona bardziej minimalistyczna. Coraz mniej grup obudowuje się scenografią - wierzą, że ludzie są inteligentni, rozumieją symbolikę.Cieszę się z tego, bo treść i przekaz nie gubią się w rekwizytach. Trzeba zostawiać miejsce dla wyobraźni. Sprzyja temu też fakt, że trudno przyjeżdżać na festiwal z własnymi dekoracjami - to musi być taki „teatr do walizki”.

- To były już ósme Młodzieżowe, a trzecie Dziecięce Spotkania Teatralne. Czy ostatnia „Rampa” różniła się od poprzednich?

- Tegoroczne spektakle były - określiłabym - mądre, ciekawe i aktualne. Coraz rzadziej są klasycznymi adaptacjami - młodzi wolą mówić swoim językiem. Nie odtwarzają, ale dają coś z siebie. Kilka spektakli opowiadało o tym, co dotyka młodych ludzi; o samotności, opuszczeniu dzieci przez rodziców. Wybrzmiało to i u gimnazjalistów, i u licealistów, ale także w grupach młodszych dzieci. Było swoistym katharsis, bo młodzi aktorzy mogli na przykład pokazać rodzicom błędy, ale i przyznać się do swoich. Znakomity był spektakl „Fejs Bóg” przedstawiony przez grupę z Młodzieżowego Domu Kultury im. Andrzeja Bursy, mówiący o uzależnieniu od tego portalu. Niestety nie zobaczyliśmy go na piątkowej gali, bo niektórzy aktorzy zdają właśnie maturę… Zaprezentowali się natomiast laureaci I miejsca w grupie szkół podstawowych - „Portasie” z SP w Gdowie ze swym „Tajemniczym ogrodem” i gimnazjaliści z Niegowici ze spektaklem „Chodź na słówko”.

- Czy będzie jeszcze szansa zobaczenia nagrodzonych grup?

- Tak, „Portasie” wystąpią w poniedziałek o godz.18 w Centrum Kultury. Zapraszamy. Bardzo polecam też, zwła-szcza rodzicom dojrzewających nastolatków, zdobywcę Grand Prix „Teatr I”. Ich spektakl zachwycił jurorów (Alinę Che-chelską-Płoskonkę - aktorkę Teatru Śląskiego, Mikołaja Wiepriewa - reżysera, aktora, twórcę teatru Nikoli oraz Beatę Przybylską - animatora kultury, prezesa Fundacji Teatralnej), będzie można zobaczyć 30 maja o godz. 18 na scenie MDK im. Andrzeja Bursy w Nowej Hucie. Warto wybrać się do Krakowa.

- Ósma gdowska „Rampa” dobiegła końca. Za rok będzie dziewiąta?

- Jeżeli grupy będą chciały,to oczywiście. Grup nam nie przybywa, ale i nie ubywa. Niektóre są z nami od samego początku. Wracają do Gdowa, co dowodzi, że dobrze się tu czują, chcą się zaprezentować. To dla nas, jako organizatorów, bardzo ważne. Teatr albo się kocha, albo się go nie lubi - tu spotykają się ci, którzy go kochają.

Rozmawiała Barbara Rotter-Stankiewicz

***

Nagrody i maski

Kategoria RAMPA JUNIOR:

Grand Prix - PORTASIE, spektakl pt.: ,,Tajemniczy Ogród”, SP im. św. Jana Kantego w Gdowie / maska/

I miejsce - ANANASY Z DRUGIEJ KLASY, spektakl pt.: ,,Smok ze Smoczej Jamy”, SP w Bilczycach

Miejsce II - KONIEC I KROPKA, spektakl pt.: ,,Bajkowe zamieszanie”, SP im. Jana Pawła II w Śledziejowicach.

Nagrody aktorskie

Radosław Kowalski z Bilczyc, Natalia Urbanik z Gdowa / maski/

Nagroda specjalna

Scenografia, kostiumy : ,,Smok ze Smoczej Jamy”, SP w Bilczycach, Marzena Bylica /maska/

Kostiumy i adaptacja tekstu

„Tajemniczy Ogród”, SP Gdów, Teresa Wojas, Leokadia Kaleta, Ewa Kania /maski/

Kategoria młodzieży gimnazjalnej

I m.- EX- Trema z Zabierzowa Bocheńskiego, spektakl „Zazdrosna siostra przyszłości”

II m.- Z Doskoku z Niegowici, spektakl „ Chodź na słówko”

III m. - Samowolka z Woli Bator-skiej, spektakl „Mały Książę”

Kategoria szkół średnich

Grand Prix Justyna Dubiel za monodram „Próba zbliżenia”/ maska/

Grand Prix „Teatr i” z MDK im. Andrzeja Bursy w Krakowie za spektakl „Bez dyskusji”/ maska/

I m.zespół teatralny „Sceny i” z MDK im. Andrzeja Bursy za spektakl „Fejs Bóg”

Nagroda aktorska

Elżbieta Trzaskoś za rolę w spektaklu „Fejs Bóg” , Radosław Radoszek za rolę w spektaklu „Bez dyskusji”/maska/

Nagroda specjalna za scenariusz „Teatr i” za spektakl „Bez dyskusji” / maska/

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski