Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ferie w Krakowie: dzieciaki nie będą mieć czasu na nudę!

Paulina Szymczewska
Paulina Szymczewska
Oferta feryjnych zajęć w Krakowie jest bogata. Można się wybrać np. na warsztaty rzeźbiarskie
Oferta feryjnych zajęć w Krakowie jest bogata. Można się wybrać np. na warsztaty rzeźbiarskie fot. Aleksander Knitter
Zima. Do udziału w licznych zajęciach zapraszają szkoły, instytucje kultury, biblioteki, ośrodki sportowe i inne placówki.

Wspólne czytanie i zabawy z literaturą, spektakle, wycieczki, warsztaty z grafiki, zajęcia sportowe, eksperymenty (np. topienie siarki), mobilne lodowisko, zajęcia sprawnościowe na śniegu, spotkania przy grach planszowych i kalamburach, a nawet wycieczka do wojskowego centrum teleinformatycznego - to tylko niektóre z atrakcji czekających na dzieci i młodzież w trakcie ferii zimowych, które właśnie się zaczynają i potrwają w Małopolsce do 12 lutego. Do udziału w licznych zajęciach zapraszają szkoły, instytucje kulturalne, MDK-i, biblioteki, ośrodki sportowe i inne placówki.

Zima w szkole

Do udziału w tegorocznej edycji akcji „Zima w szkole” zgłosiły się 74 placówki, w tym trzy specjalne. Z ich bogatej oferty skorzysta blisko 2,2 tys. dzieci. Nie zabraknie m.in. gier i zabaw integracyjnych, zajęć muzycznych, tanecznych, plastycznych, teatralnych, kulinarnych, sportowych i komputerowych, jak również balów karnawałowych, wyjść do kina, teatru i muzeów, a nawet do groty solnej, na ściankę wspinaczkową i na kręgle (wykaz placówek biorących udział w akcji dostępny jest na stronie internetowej www.bip.krakow.pl).

Z czytelniczą pasją

Jak co roku ciekawy i bardzo różnorodny program zajęć przygotowały krakowskie biblioteki: od kącików gier planszowych, puzzli i krzyżówek, przez wspólne czytanie książek, baśni i opowiadań o tematyce zimowej, po zajęcia ruchowe i plastyczne wykorzystujące inspiracje literackie i nawiązania do bohaterów książkowych. Wszystko po to, by bawić i rozbudzać w najmłodszych czytelniczą pasję.

Przykładowo w filii przy Królewskiej dzieci wezmą udział w zajęciach literackich przygotowanych na podstawie powieści Małgorzaty Musierowicz, a w filii przy ul. Królowej Jadwigi wysłuchają fragmentów „Dzieci z Bullerbyn” i książek Charlesa Dickensa. Natomiast przy ul. Komorowskiego będzie można zagrać w grę „Oil City - galicyjska gorączka czarnego złota” (szczegółowy program wszystkich filii: www.biblioteka.krakow.pl).

Kulturalnie, teatralnie

Najmłodsi, którzy przyjdą do miejskich ośrodków, klubów i domów kultury, także nie będą się nudzić. Na uwagę zasługuje m.in. oferta Nowohuckiego Centrum Kultury, gdzie w poniedziałek rozpocznie się doroczny Festiwal Teatrów dla Dzieci. To okazja do spotkania z ulubionymi bohaterami: Brzydkim Kaczątkiem, Pyzą, Tomciem Paluchem, Panem Kleksem, Kotem w butach, Pchłą Szachrajką. Nie zabraknie też wydarzeń towarzyszących festiwalowi, jak np. warsztaty edukacyjne i wystawy.

Z kolei w Domu Kultury „Podgórze” na dzieci czeka kraina zabaw plastycznych, a ponadto np. baśniowe konkursy, zajęcia sportowo-rekreacyjne i spotkania przy grach logicznych i planszowych. Za to Klub Kultury „Piaskownica” zaprasza na ferie teatralno-filmowe, Centrum Sztuki Współczesnej „Solvay” - na literacko-plastyczne podróże, Klub Kultury „Paleta” - na zabawy integracyjne czy warsztaty szycia, zaś Centrum Młodzieży im. Jordana - na „Zimowe podróże małe i duże”.

Najmłodsi, którzy chcieliby np. pomajsterkować, nauczyć się filmowej charakteryzacji, spróbować zrobić pyszną pizzę albo wybrać się do parku trampolin, koniecznie powinni przyjrzeć się bliżej ofercie Ośrodka Kultury Kraków-Nowa Huta. Natomiast Śródmiejski Ośrodek Kultury odkryje przed dziećmi „Tajemnice Starego Miasta”, zabierając je w podróż po dawnym Krakowie. Uczestnicy spotkają się z Lajkonikiem, zagoszczą w królewskim zamku, wybiorą się na spacer z Panem Twardowskim, odwiedzą Smoka, a także pobawią się na wielkim balu u króla Kraka.

Od mumii po Gutenberga

Muzea także nie będą w ferie świecić pustkami, przygotowały bowiem bardzo bogaty program dla wszystkich grup wiekowych - od przedszkolaków aż po licealistów. Przykładowo Muzeum Historyczne Miasta Krakowa zaprasza na miejskie spacery albo warsztaty teatralne, fotograficzne i architektoniczne, a także zachęca do treningu umysłu (pomogą w tym gry strategiczne czy kalambury). W Krzysztoforach będzie można poznać zasady budowy szopek, w Kamienicy Hipolitów - przygotować kostiumy teatralne, a w Domu Zwierzynieckim - posłuchać o wynalazku Gutenberga.

Swe podwoje dla dzieci i młodzieży otworzą także m.in.: MOCAK, Muzeum PRL-u, Muzeum Inżynierii Miejskiej, Muzeum Historii Fotografii i Muzeum Armii Krajowej, które organizuje półkolonie - ich tematem przewodnim będzie w tym roku działalność Polskiego Państwa Podziemnego.

W Muzeum Archeologicznym młodzi krakowianie dowiedzą się ciekawostek o malarstwie jaskiniowym, hieroglifach, mumiach, Fenicjanach czy o celtyckim wzornictwie, a w Muzeum Etnograficznym uzyskają odpowiedzi na pytania, jakie sekrety mieli średniowieczni sukiennicy albo jak wyglądał zimowy survival przed stu laty, kiedy jeszcze nie było kaloryferów.

Warto również skorzystać z oferty Muzeum Narodowego w Krakowie, które organizuje rodzinne zwiedzanie z przewodnikiem: edukatorzy opowiedzą o najciekawszych zbiorach muzeum, pokażą najpiękniejsze dekoracje, a także miejsca, w których czai się prawdziwy horror.

Zamek Królewski na Wawelu także zaprasza na cykl spotkań dla rodzin z dziećmi. Ich tematyka to m.in.: „Kobiety epoki renesansu”, „Nie każdy rycerz, co pod zbroją się kryje” czy „Damą być”.

Sportowo i tanecznie

Młodzi miłośnicy aktywnego wypoczynku będą mogli spędzić ferie na sportowo. Ośrodki sportowe przygotowały bogatą ofertę zajęć: siatkówka, tenis, kręgle, gimnastyka - każdy znajdzie coś dla siebie. OSiR Kolna, KS Korona i Com-Com Zone zapraszają na basen, KS Bieżanowianka - na piłkę nożną i zapasy, Krak Tenis - na półkolonie tenisowe, a OSiR Kurdwanów Nowy - do groty solnej i na basen. Będzie też można poślizgać się na mobilnym lodowisku przy placu Centralnym, zaś w Klubie IKKO Olsza na odważnych czeka ścianka wspinaczkowa.

Jak co roku zimowe zajęcia dla dzieci organizuje też Zespół Pieśni i Tańca „Krakowiacy”. A skoro już o tańcu mowa, to jego miłośnicy będą mogli spotkać się z tancerzami Baletu Dworskiego Cracovia Danza, którzy wezmą udział w koncercie „Od słowa do tańca” (5 i 7 lutego), zorganizowanym z okazji ferii przez Filharmonię Krakowską. To okazja, by zobaczyć tańce renesansowe - jak pawana, galiarda, almanda, branle. Nie zabraknie i barokowego menueta, a także innych tańców: kadryli, kontredansów oraz - oczywiście - mazura i poloneza.

Do opery lub do zoo

To jeszcze nie koniec atrakcji. Krakowski Instytut Cervantesa organizuje w ferie warsztaty językowo-artystyczne oraz intensywne kursy hiszpańskiego dla nastolatków (to nowość). Natomiast Opera Krakowska zaprasza do „Teatru Wyobraźni”. Dzieci zajrzą m.in. za kulisy oraz do magazynów dekoracji i kostiumów, zobaczą, jak można „zrobić” na scenie słońce lub deszcz albo jak solista przeistacza się w... smoka Bemolusa.

O tym, że przez najbliższe dwa tygodnie dzieci będą miały dużo wolnego czasu, nie zapomniał też krakowski ogród zoologiczny, który zaprasza na ciekawe i pouczające spotkania ze zwierzętami (w dni powszednie o godz. 12, zbiórka przy kasie). Najmłodsi dowiedzą się, jak zwierzęta spędzają zimę, a także poznają nowych mieszkańców zoo.

Filmowe zimowisko

Dla młodych miłośników kina feryjną ofertę przygotowała m.in. Agrafka przy ul. Krowoderskiej, która zaprasza na zimowisko filmowe. W programie najciekawsze propozycje ostatnich miesięcy: widzowie zobaczą np. „Mojego przyjaciela smoka”, „Przygody Finna” i „Królową Śniegu 3”. Warto też zajrzeć do kina Kijów.Centrum, które przygotowało specjalne seanse filmów dla dzieci i młodzieży. Będą to „Kacper i Emma na safari”, „Ostatni smok świata” czy „Balerina”.

Więcej informacji oraz szczegółowe programy poszczególnych placówek można znaleźć na stronie internetowej www.krakow.pl. Na wiele z feryjnych zajęć (zarówno bezpłatnych, jak i płatnych) obowiązują zapisy.

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski