Ferie zimowe 2023. Gry i zabawy, wycieczki, półkolonie. Zobacz, jakie atrakcje czekają dzieci i młodzież w Krakowie

Ewa Wacławowicz
Ewa Wacławowicz
Już niedługo, młodzież i dzieci z małopolski będą się cieszyć z przerwy zimowej. Nasz region ferie zimowe rozpocznie 30 stycznia i zakończy 12 lutego. Co roku krakowskie instytucje stają na wysokości zadania i przygotowują na ten czas bogatą ofertę kulturalną. Tak będzie również w tym roku. Szczegóły poniżej.

"Zima w szkole" w 47 szkołach podstawowych na terenie Krakowa
Zajęcia będą odbywać się od poniedziałku do piątku w 47 szkołach na terenie całego Krakowa i będą trwały od rana do popołudnia. W tym czasie uczniowie będą mogli brać udział w twórczych zajęciach plastycznych i muzycznych, warsztatach informatycznych, a nawet angażujących spotkaniach kulinarnych. Nie zabraknie też aktywności sportowych, w tym wyjść na lodowisko, basen czy do kręgielni. W planach są też spacery po mieście oraz poznawanie jego bardziej i mniej oczywistych atrakcji, a także wycieczki poza Kraków. Z propozycji tej skorzysta około 1300 uczniów z całego Krakowa.

Aby zobaczyć listę placówek kliknij przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo.

„Zima w mieście dla dzieci z niepełnosprawnościami”
Inicjatywa jest skierowana do dzieci i młodzieży do 24. roku życia z różnymi niepełnosprawnościami. Biorą w nich udział osoby mieszkające w Krakowie lub chodzące tu do szkoły. Dla uczestników to szansa na ciekawe, pełne atrakcji zajęcia odbywające się od poniedziałku do piątku, od godzin porannych do popołudniowych, a dla ich opiekunów dodatkowe wsparcie i możliwość odpoczynku czy załatwienia spraw w czasie, gdy podopiecznymi zajmuje się wykwalifikowana kadra złożona ze specjalistów.

W ramach tegorocznej, zimowej edycji półkolonii planowane są różnorodne zajęcia i atrakcje, między innymi: sportowe, wokalno-ruchowe, manualne i plastyczne, przyrodnicze, gry planszowe, a także wycieczki i wyjścia do kina czy muzeum.

W czasie tegorocznych ferii zajęcia odbędą się w różnych punktach miasta, m.in.: w Centrum Sportu Osób Niepełnosprawnych (Hala 100-lecia Cracovii, al. Focha 40), w Szkole Podstawowej nr 27 przy ul. Podedworze 16 czy w budynku Stowarzyszenia Edukacyjnego Integracja na os. Uroczym 14. Szczegóły TUTAJ

Warsztaty plastyczne, teatralne, biblioteczne, taneczne czy filmowe – to i wiele więcej przygotowały krakowskie centra kultury

Klub Kultury Chełm
ul. Chełmska 16

30 stycznia–3 lutego, godz. 10.00-13.00Warsztaty „Ekosztuka” – tworzenie i realizowanie projektów z materiałów wtórnych
6-10 lutego, godz. 10.00-13.00
Warsztaty „Leśne ferie”, czyli wyjścia do Lasu Wolskiego, gdzie uczestnicy będą m.in. budować szałas i grać w podchody. Liczba uczestników: 10 osób. Koszt: 50 zł / 3 godz.

Klub Kultury Łokietek
ul. Łokietka 267
Cykl 20 warsztatów w ramach „Zimy w mieście”. Warsztaty to dwugodzinne spotkania plastyczne, z grami planszowymi i zajęcia ekologiczne. Liczba uczestników: 15 osób / warsztat.

Klub Kultury Mydlniki
ul. Balicka 289

„Ferie z kulturą. Zimowe warsztaty artystyczne” od poniedziałku do piątku, w godz. 9.00–15.00. Tegoroczną inspiracją są bajki i utwory Jana Brzechwy. Codziennie na dzieci w wieku 7–12 lat czekają dwa warsztaty artystyczne. W programie: plastyka, rękodzieło, zajęcia muzyczne, sensoryczne, kreatywne i kulinarne. Dodatkowo program wzbogacą darmowe warsztaty z wolontariuszem Europejskiego Korpusu Solidarności prowadzone częściowo w języku angielskim. Liczba uczestników: 15 osób / warsztat. Koszt: 60 zł / 2 warsztaty. Istnieje możliwość wykupienia udziału w pojedynczych dniach lub przez cały tydzień.

Klub Kultury Paleta
ul. Wrocławska 91

Warsztaty „Magiczny świat filmu”. W programie m.in.: warsztaty plastyczno-filmowe „I ty możesz zostać superbohaterem” i projekt intermedialny „Moja scenografia filmowa”. Liczba uczestników: 12 osób. Koszt: 25 zł / warsztat.

Klub Kultury Przegorzały
ul. Kamedulska 70

Klub zaprasza na warsztaty artystyczno-kulturalne „Nowy cyfrowy świat” w dniach od 30 stycznia do 3 lutego oraz od 6 do 10 lutego. Warsztaty przeznaczone są dla dzieci w wieku 7-12 lat.
Harmonogram:
godz. 9.00-10.00 – warsztat kulturoznawczy
godz. 10.00-12.00 – warsztaty animacji filmowej
godz. 12.00-13.30 – gry i zabawy językowe
godz. 13.30-15.30 – warsztaty plastyczne

Zapisy do 20 stycznia. Liczba miejsc ograniczona. Dla posiadaczy Krakowskiej Karty Rodzinnej 3+ klub oferuje zniżkę 50 proc. na wszystkie zajęcia. Wszelkie informacje są dostępne na stronie internetowej przegorzaly.dworek.eu.

Klub Kultury Wena
ul. ks. Meiera 11

„Ferie w magicznym świecie Pana Brzechwy” – cykl warsztatów kulturalnych dla dzieci w wieku 7–12 lat w terminie 30 stycznia–10 lutego. Uczestnicy spotkań dowiedzą się, czym jest teatr kamishibai, będą mieli okazję wziąć udział w warsztatach lalkarskich, stworzą portrety unikatowymi technikami artystycznymi, ceramiczny zwierzyniec, a także będą mogli uczestniczyć w zajęciach dykcyjnych opartych na twórczości Brzechwy. Limit: 12–15 uczestników. Koszt: 30 zł /warsztat. Zapisy na stronie wena.dworek.eu.

Klub Kultury Wola
ul. Królowej Jadwigi 215

Klub Kultury Wola zaprasza na warsztaty kulturalne. Czas trwania 9.00–15.00. W programie m.in. integracja, dwa bloki półtoragodzinnych warsztatów oraz godzinna animację z wolontariuszem z Francji. Liczba uczestników: 10–12 osób. Koszt: 60 zł / dzień.

Centrum Kultury Podgórza
Zaprasza dzieci w wieku 7-12 lat na zajęcia organizowane w osiemnastu jednostkach. Zajęcia będą się odbywały od poniedziałku do piątku, głównie w godzinach od 10.00 do 14.00 (poza nielicznymi wyjątkami).

Planowane są dwa rodzaje bloków zajęciowych. Pierwszy – Zimowe Zajęcia Edukacyjne będą miały charakter stacjonarny – w programie m.in. warsztaty teatralne, plastyczne, rękodzieła, podróżnicze. Drugi blok propozycji to Zimowy Klub Juniora, w ramach którego zostaną zorganizowane wycieczki, np. do Muzeum Inżynierii Miejskiej, manufaktury czekolady, pałacu Krzesztofory, Cricoteki, ale także poza Kraków: do parku miniatur w Inwałdzie czy do Bajki Pana Kleksa w Katowicach. Szczegółowe informacje o programie w poszczególnych filiach CKP oraz cenach można znaleźć na stronie ckpodgorza.pl.

Nowohuckie Centrum Kultury
W czasie ferii zimowych NCK zaprasza wszystkie dzieci na Festiwal Teatrów Dla Dzieci, który służy nie tylko popularyzacji teatru wśród najmłodszych widzów, ale także wyrabianiu nawyków obcowania ze sztuką. W tym roku, w środku zimy, w NCK zrobi się zielono. Tematem przewodnim tegorocznego festiwalu będzie ekologia. Poprzez teatralne spektakle, warsztaty i wystawy pokażą dzieciom piękno i różnorodność naszej planety. Festiwalowe inscenizacje odwołują się w rozmaity sposób do natury oraz zachęcają do refleksji nad ochroną tego co nas otacza.

Szczegółowy program na stronie festiwalteatrow.pl. Bilety na spektakle są cenie: 40/35 zł, a warsztatów w cenie 20 zł dostępne są na stronie nck.krakow.pl. Oprócz spektakli teatralnych w czasie ferii NCK zaprasza również na warsztaty artystyczne, zajęcia rekreacyjne i oczywiście plenerowe lodowisko. Bilet wstępu na lodowisko: 10 zł.

Krakowskie Forum Kultury
KFK zaprasza na warsztaty dla dzieci, w tym muzyczne, plastyczne, ruchowe, taneczne i kreatywne – szczegółowy program na stronie krakowskieforum.pl. W Klubie Olsza odbędzie się turnus półkolonii artystycznej, w którym może wziąć udział 14 uczestników w wieku 7-12 lat.

ARTzona
os. Górali 4
Warsztaty kreatywne dla dzieci w wieku 7-12 lat, koszt: 30 zł (honorowane są: Krakowska Karta Rodzina 3+ i KKR z Niepełnosprawnym Dzieckiem). Obowiązują zapisy: [email protected] Limit miejsc: 15 osób.

Wśród propozycji:
30 stycznia, godz. 10.00-13.00
Kreatywne przyborniki. Uczestnicy warsztatów wykonają kreatywne przyborniki, czyli opakowania na materiały plastyczne.

1 lutego, godz. 10.00-13.00
Mityczny bestiariusz – warsztaty literacko-historyczne
Gdy za oknem ścina mróz, a słońca brak organizatorzy warsztatów proponują wyprawę do słonecznej Grecji i Rzymu. Jednooki olbrzym? Latający koń? Trzygłowy pies? Wszystkie te dość niezwykłe stworzenia pojawiają się w greckich mitach i fascynują ludzi od wieków. Czy mogą wciąż nas inspirować? Co mówią nam o ludziach tamtych czasów, ich wyobraźni, wiedzy i wrażliwości? Uczestniczy warsztatów wcielą się role badaczy odległych kultur, poszukiwaczy historii niezwykłych, z których wspólnie utkają świat podań i mitów.

3 lutego, godz. 10.00-13.00
Ludowe pająki dobrych myśli
Pająki to ludowe ozdoby tworzone w okresie zimy, najczęściej przed przesileniem zimowym oraz wiosennym. Ich zadaniem jest ochrona domu, zapewnienie zdrowia domownikom oraz przywołanie dobrych mocy i myśli. Pająki wieszane są w miejscu ważnym dla całej rodziny. Może to być miejsce, gdzie wiszą zdjęcia rodzinne lub prace plastyczne przyniesione ze szkoły. Może to być także miejsce, gdzie wspólnie siadamy do stołu lub miejsce gdzie odrabiamy lekcje. Ważne, by w momencie zawieszenia pająka pomyśleć coś dobrego i uwierzyć w jego moc. Uczestnicy warsztatów wykonają prostą konstrukcję pająka ludowego na bazie obręczy oraz poszczególne elementy.

Klub Kuźnia
os. Złotego Wieku 14
Warsztaty plastyczne, teatralne, biblioteczne, taneczne i filmowe dla dzieci w wieku od 7 do 11 lat. Liczba miejsc ograniczona. Zapisy: tel. 12 648 08 86 lub [email protected] Koszt: 15 zł za warsztat.

Harmonogram zajęć:
6 lutego
godz. 10.00-11.30 – Warsztaty biblioteczne
godz. 11.30-13.00 – Teatralne czary-mary
8 lutego
godz. 10.00-11.30 – Street dance – warsztaty taneczne
godz. 11.30-13.00 – Pejzaż zimowy – warsztaty plastyczne
10 lutego
godz. 10.00-11.30 – Warsztaty filmowe dla dzieci. Od pomysłu do produkcji
godz. 11.30-13.00 – Recykling na wesoło – warsztaty plastyczne.

Ośrodek Kultury Kraków – Nowa Huta

We wszystkich 13 klubach Ośrodka Kultury Kraków – Nowa Huta odbędą się stacjonarne tygodniowe turnusy półkolonii dla dzieci w wieku 6-12 lat. Szczegółowy program półkolonii wraz z cenami za poszczególne turnusy można znaleźć na stronie internetowej: krakownh.pl. W czterech klubach: Zakole, Herkules, Pod Kasztanami, Jedność zajęcia będą realizowane w ramach budżetu obywatelskiego i dla uczestników zajęć będą bezpłatne.

Ośrodek Kultury – Zespół Pieśni i Tańca „Krakowiacy”
W okresie ferii zimowych Zespół Pieśni i Tańca Krakowiacy we współpracy z Towarzystwem Przyjaciół Dzieci organizuje spotkania świetlicowe w budynku Ośrodka Kultury „Krakowiacy” w siedzibie przy ul. św. Gertrudy 4 w terminie od 30 stycznia do 10 lutego, od poniedziałku do piątku w godz. 10.00 - 14.00. Udział bezpłatny.

Warsztaty teatralne oraz wyjątkowe spektakle – taką ofertę na ferie zimowe przygotowały dwa krakowskie teatry Groteska i KTO.

Teatr Groteska
ul. Skarbowa 2
Podczas ferii zimowych Teatr Groteska organizuje warsztaty teatralne dla grup oraz zaprasza do zwiedzania teatru z aktorem – „Sekrety sceny”. Zajęcia warsztatowe trwają godzinę a „Sekrety sceny” ok 45 min. Koszt oprowadzania wynosi 10 zł od osoby, a warsztaty kosztują 300 zł dla grupy do 30 osób.

Teatr zaprasza także na weekendowe spektakle – w repertuarze: „Nie płacz koziołku” oraz „Przygody dziesięciu skarpetek”, a także spektakle dla młodzieży i dorosłych: „Mistrz i Małgorzata”, „Balladyna” oraz „Kandyd”.

Szczegóły na stronie groteska.pl.

Teatr KTO
ul. Zamoyskiego 50
Zlokalizowany w Podgórzu Teatr KTO w każdą niedzielę zaprasza dzieci na warsztaty i spektakle kierowane do najmłodszej widowni.

Harmonogram spotkań:
29 stycznia, godz. 11.00
Klub Twórczych Odkryć: Co czuje ciało? – warsztaty dla dzieci w wieku 7-10 lat
29 stycznia, godz. 16.00
Teatr Pinezka (Gdańsk): „Marionetki Clowna Pinezki”, reż. Przemysław Grządziela – spektakl dla dzieci w wieku 3+
5 lutego, godz. 11.00
Klub Twórczych Odkryć: Co czuje umysł? – warsztaty dla dzieci w wieku 4–6 lat
5 lutego, godz. 16.00
Teatr Nikoli (Kraków): „Dawno temu na Montmartre”, reż. Mikołaj Wiepriew – spektakl dla dzieci w wieku 5+
12 lutego, godz. 11.00
Klub Twórczych Odkryć: Co czuje umysł? – warsztaty dla dzieci w wieku 7–10 lat
12 lutego, godz. 16.00
Teatr Lalek Marka Żyły (Rybnik): „Piracka przygoda”, reż. Marek Żyła – spektakl dla dzieci w wieku 3+

Szczegóły na stronie teatrkto.pl.

Ferie w krakowskich muzeach
„Ferie w muzeum” to cykliczny program organizowany przez Muzeum Krakowa, który jest skierowany do dzieci wraz z rodzicami, a także do młodzieży.

Na uczestników „Ferii w muzeum” czekają szopki zwierzynieckie, bale karnawałowe oraz przygody nie tylko w miejskiej dżungli, ale także na śniegu. Będzie to okazja do poznania sztuki współczesnej, żydowskich tradycji oraz średniowiecznej i dwudziestowiecznej broni. Uczestnicy zamienią się w budowniczych domów – schronów i będą lepić z gliny. Zostaną muzealnymi odkrywcami, którzy będą szukać skarbów w piasku, miejsc ze zdjęcia oraz drobnych wskazówek na wystawie. Ponadto w programie spotkania z polskim astronomem i rówieśnikami dzieci sprzed prawie 100 lat.

Czas trwania poszczególnych zajęć wynosi od jednej do półtorej godziny. Udział w wydarzeniach jest odpłatny. Koszt biletu dla dzieci i młodzieży (do lat 18) wynosi 10 zł, bezpłatny wstęp przysługuje jednemu opiekunowi, pozostali opiekunowie: 10 zł. Natomiast posiadaczom Krakowskiej Karty Rodziny z Niepełnosprawnym Dzieckiem przysługuje 50 proc. zniżki, tj. bilet w cenie 5 zł.
Rezerwacja: Centrum Obsługi Zwiedzających w pałacu Krzysztofory, Rynek Główny 35, tel. 12 426 50 60, e-mail: [email protected]

Muzeum Fotografii w Krakowie
Kreatywne spotkania warsztatowe w Zimowym Klubie MuFo – cykl spotkań dla dzieci w wieku 6-9 lat oraz nastolatków w wieku 10-13 lat.

Muzeum Inżynierii i Techniki w Krakowie
Przez dwa tygodnie ferii, od wtorku do piątku, MIT zaprasza dzieci w wieku od 6 do 12 lat na zajęcia w Strefie Kreatywności, połączone z warsztatami i zwiedzaniem wystaw czasowych. Zajęcia trwają od godz. 12.00 do godz. 15.00. Bilet w cenie 50 zł od osoby obejmuje kierowaną zabawę w Strefie Kreatywności, warsztaty oraz wejście na wystawę czasową. Wymagana rezerwacja, e-mail: [email protected], tel. 12 428 66 00 wew. 11.

MOCAK – Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie
Jak co roku odbędą się otwarte spotkania i warsztaty oraz lekcje muzealne dla grup i wycieczek. Oferta kierowana jest do dzieci, młodzieży i całych rodzin. Rejestracja na poszczególne propozycje organizowane przez muzeum pod adresem [email protected] lub telefonicznie: 12 263 40 35 (poniedziałek–piątek, godz. 9.00–16.00).

Muzeum KL Plaszow
Oprowadzania dla młodzieży po terenie byłego KL Plaszow: we wtorki, 31 stycznia i 7 lutego, o godz. 12.00. Miejsce spotkania: Szary Dom ul. Jerozolimska 3. Wymagany wiek uczestników powyżej 14. roku życia. Koszt 10 zł. Zapisy będą prowadzone przez stronę internetową plaszow.org W przypadku chęci uczestnictwa osób poniżej 18. roku życia, wymagane jest złożenie pisemnej zgody rodzica lub opiekuna prawnego.

Galeria Bunkier Sztuki
Bunkier Sztuki zaprasza 7 lutego na otwarte, rodzinne warsztaty plastyczne dla dzieci ze szkół podstawowych, a 9 lutego na spotkanie adresowane dla uczniów szkół ponadpodstawowych.

Warsztaty będą odbywać się w przestrzeniach wystawienniczej tymczasowej siedziby galerii w pałacu Potockich (Rynek Główny 20), na wystawie Beaty Stankiewicz „Natural Born Artists”. Z kolei 4 lutego oraz 11 lutego odbędą się otwarte oprowadzania po bieżącej wystawie. Koszt uczestnictwa w warsztatach i oprowadzaniu: 2 zł od osoby.

"Zimowa ścieżka zwiedzania" w krakowskim zoo
Zajęcia w ogrodzie zoologicznym rozpoczynają się w dni powszednie, o godz. 12.00 przed bramą główną. Wycieczki w czasie ferii zimowych są bezpłatne. Należy jednak wykupić bilet wstępu do zoo.

Nową propozycją dla całych rodzin jest spotkanie oko w oko z wielkimi bezkręgowcami w żyrafiarni. Będzie można zobaczyć m.in. sympatycznego Albina – przedstawiciela największych ślimaków lądowych świata i fascynujące, egzotyczne owady. Uczestnicy dowiedzą się ciekawostek na temat ich życia w środowisku naturalnym i w amatorskich hodowlach. Zajęcia trwają ok. 50 min. i są płatne: dzieci do 15 lat – 5 zł, młodzież i dorośli – 7 zł plus bilety wstępu do zoo.

Warunkiem udziału w warsztatach jest wcześniejsza rezerwacja terminu. Chętnych proszeni są o kontakt pod nr 12 425 35 51 (wew. 61) lub maila z nr telefonu na adres [email protected]

Centrum Edukacji Ekologicznej „Symbioza” zaprasza na spędzenie czasu w leśnych progach w ramach „Zimowych ferii w Symbiozie 2023”.
Warsztaty potrwają od 31 stycznia do 11 lutego. W programie warsztaty ekologiczno-przyrodnicze, zwiedzanie ekspozycji stałej (sala dzienna) z edukatorem przyrodniczym, zwiedzanie ekspozycji stałej (sala nocna) z edukatorem przyrodniczym oraz zimowe spacery po Lesie Wolskim. Szczegółowe informacje na stronie internetowej CEE Symbioza. Wszystkie aktywności w CEE „Symbioza” są przeznaczone dla dzieci od 5. roku życia. Rezerwacji terminu można dokonywać telefonicznie pod numerem: 12 201 88 40, od wtorku do soboty w godz. 8.00 do 16.00.

Nowe wagony w PKP Intercity

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Ferie zimowe 2023. Gry i zabawy, wycieczki, półkolonie. Zobacz, jakie atrakcje czekają dzieci i młodzież w Krakowie - Gazeta Krakowska

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski
Dodaj ogłoszenie