Ferie zimowe 2023. Kiedy są? Terminy ferii dla wszystkich województw: dolnośląskie, mazowieckie, opolskie i inne. Gdzie warto wyjechać?

Magdalena Konczal
Magdalena Konczal
Ferie zimowe mogą być czasem, w którym dzieci będą się dobrze bawić, nawet jeśli nie wyjadą do innej miejscowości czy kraju. Przedstawiamy terminy ferii zimowych 2023.
Ferie zimowe mogą być czasem, w którym dzieci będą się dobrze bawić, nawet jeśli nie wyjadą do innej miejscowości czy kraju. Przedstawiamy terminy ferii zimowych 2023. 123 RF/ zdjęcie seryjne/ victoriadunn
Kiedy są ferie zimowe 2023? Już trwają. Niektórzy mają je już nawet za sobą, a inni są w trakcie. Z kolei uczniowie z województw dolnośląskiego, mazowieckiego, opolskiego i zachodniopomorskie na wypoczynek udadzą się w ostatniej turze. Ferie zimowe 2023 są więc rozłożone pomiędzy województwa, tak jak co roku. Wyjaśniamy, jak wypadają ferie zimowe i gdzie warto wtedy pojechać.

Spis treści

Kiedy są ferie zimowe 2023? Te dni są wolne od szkoły w styczniu i lutym

W najbliższym czasie uczniowie mogą liczyć na sporo wolnego. Uczniowie z woj. lubelskiego, łódzkiego, podkarpackiego, pomorskiego i śląskiego 23 stycznia rozpoczęli drugi tydzień ferii zimowych, a osoby z woj. podlaskiego i warmińsko-mazurskiego – pierwszy. Niebawem na ferie zimowe udadzą się osoby z następujących województw: kujawsko-pomorskie, lubuskie, małopolskie, świętokrzyskie i wielkopolskie.

Jak wypadają ferie zimowe w 2023 roku?

Trwa głosowanie...

Jak spędzasz ferie zimowe?

W tym roku odbywają się one w terminie od 16 stycznia do 26 lutego 2023 roku. Poniżej przedstawiamy dokładny harmonogram z podziałem na województwa, a także atrakcje, które można zobaczyć w tych regionach Polski.

Ferie zimowe 2023. Jak wypadają w poszczególnych województwach?

Poniżej podajemy terminy ferii zimowych dla wszystkich województw:

  • 16-29 stycznia 2023: województwa lubelskie, łódzkie, podkarpackie, pomorskie, śląskie;
  • 23 stycznia - 5 lutego 2023: województwa podlaskie, warmińsko-mazurskie;
  • 30 stycznia - 12 lutego 2023: województwa kujawsko-pomorskie, lubuskie, małopolskie, świętokrzyskie, wielkopolskie;
  • 13-26 lutego 2023: województwa dolnośląskie, mazowieckie, opolskie, zachodniopomorskie.
Terminy ferii zimowych 2023 we wszystkich województwach.
Terminy ferii zimowych 2023 we wszystkich województwach.

Ferie zimowe 2023 – woj. lubelskie

Ferie w woj. lubelskim będą trwały w pierwszej turze, a więc w terminie: 16-29 stycznia 2023. Niektórzy nie mogą pozwolić sobie na dalekie i kosztowne wycieczki, warto jednak zwiedzić to, co znajduje się w okolicy, a w woj. lubelskim takich miejsc nie brakuje. Zwłaszcza w Lublinie. Zimą warto zobaczyć tutaj świąteczne iluminacje na Starym Mieście i Krakowskim Przedmieściu czy szopkę bożonarodzeniową.

Warto także odwiedzić ciekawe, pod kątem edukacji naszych dzieci miejsca. Z pewnością jest nim Muzeum Bolesława Prusa w Nałęczowie. To doskonałe dopełnienie lekcji języka polskiego, zwłaszcza jeśli akurat omawiana jest na nich „Lalka”. Warto także wybrać się do: Domu Słów, Muzeum Wsi Lubelskiej czy Lubelska Trasa Podziemna.

Ferie zimowe 2023 – woj. łódzkie

W woj. łódzkim ferie zimowe będą trwały w terminie: 16-29 stycznia 2023. W tym regionie Polski jest naprawdę sporo miejsc, które mogą okazać się dla dziecka (i dla dorosłego) warte odwiedzenia. Wiedzę w praktyce można zdobyć w Centrum Nauki Experymentiarum, a w Teatrze Małym obejrzeć ciekawą sztukę. To wszystko w Łodzi. A co poza nią? Duże wrażenie robi punkt widokowy w Kleszczowie.

Ferie zimowe 2023 – woj. podkarpackie

W przypadku tego województwa przerwa międzysemestralna również będzie trwała w terminie 16-29 stycznia 2023. Uczniowie z tego regionu nie będą mieli tak daleko na bieszczadzkie stoki narciarskie. Warto skorzystać z tej możliwości. Ale oprócz nich warto także wybrać się do Muzeum Dobranocek w Rzeszowie. Ci nieco starsi mogą zapoznać się z twórczością Zdzisława Beksińskiego, odwiedzając jego muzeum w Sanoku.

Ferie zimowe 2023 – woj. pomorskie

Uczniowie z woj. pomorskiego także będą mieli ferie w pierwszej turze, a więc w terminie 16-29 stycznia 2023. I tutaj nie brakuje atrakcji zarówno tych typowo rozrywkowych, jak i edukacyjnych. W samym Trójmieście jest ich naprawę sporo. W Gdańsku warto wybrać się do Centrum Nauki Hevelianum, a w Gdyni – do Centrum Nauki Experyment. Ferie zimowe mogą być też doskonałą okazją do zwiedzenia zamków, np. w Malborku czy Kwidzynie.

Ferie zimowe 2023 – woj. śląskie

Ferie w woj. śląskim również są w pierwszej turze, czyli w terminie 16-29 stycznia 2023. Uczniowie z tego województwa nie będą mieli daleko na stoki narciarskie. Warto więc skorzystać z tej okazji. Jednak w tym regionie Polski znajduje się naprawdę dużo ciekawych miejsc, które warto zobaczyć. W Katowicach można odwiedzić Muzeum Śląskie, a w Częstochowie – na przykład Muzeum Produkcji Zapałek czy Muzeum Historii Kolei.

Ferie zimowe 2023 – woj. podlaskie

W woj. podlaskim ferie zimowe odbędą się już w drugiej turze, a więc w terminie 23 stycznia – 5 lutego 2023. Znajdziemy tutaj naprawdę sporo ciekawych atrakcji. W samym Białymstoku warto odwiedzić np. EPI Centrum Nauki czy Białostocki Teatr Lalek. Ale Podlasie to także wiele małych miejscowości, które są warte zobaczenia, jak chociażby historyczne miasto Tykocin (a w nim: muzeum czy Wielka Synagoga).

Ferie zimowe 2023 – woj. warmińsko-mazurskie

Ferie w woj. warmińsko-mazurskim odbędą się w terminie 23 stycznia – 5 lutego 2023. Co warto zwiedzić w tym województwie razem z dzieckiem? Oprócz pięknych jezior, nad które lepiej jednak wybrać się latem, znajdziemy tu takie atrakcje jak: Planetarium i Obserwatorium Olsztyńskie czy Stare Miasto w Olsztynie. Z kolei w Elblągu możemy odwiedzić Muzeum Archeologiczno-Historyczne.

Ferie zimowe 2023 – woj. kujawsko-pomorskie

W woj. kujawsko-pomorskim uczniowie udadzą się na ferie w terminie 30 stycznia – 12 lutego 2023. W tym regionie Polski z pewnością warto odwiedzić Toruń, a w szczególności: Muzeum Piernika, planetarium czy po prostu przejść się Starym Rynkiem. Atrakcji nie brakuje także w Bydgoszczy (m.in. Muzeum Mydła czy Muzeum Pieniądza).

Ferie zimowe 2023 – woj. lubuskie

Uczniowie z woj. lubuskiego będą wypoczywać w terminie 30 stycznia – 12 lutego 2023. W tym regionie warto odwiedzić m.in. Muzeum Ziemi Lubuskiej czy Centrum Nauki Keplera, a także Wzgórza Piastowskie.

Ferie zimowe 2023 – woj. małopolskie

Osoby, zamieszkujące woj. małopolskie, przerwę międzysemestralną będą miały w terminie 30 stycznia – 12 lutego 2023. O atrakcjach w tym regionie Polski można by było długo pisać. Młodzież z całej Polski zjeżdża się np. do Zakopanego, by właśnie tutaj spędzić ferie zimowe. W samym Krakowie będziemy mieli też okazję zwiedzić wiele znanych i ciekawych miejsc jak Rynek Główny, ale także Muzeum Inżynierii i Techniki. Przebywając w Małopolsce, można także odwiedzić Rydlówkę, czyli miejsce, w którym toczyła się akcja „Wesela” Wyspiańskiego.

Ferie zimowe 2023 – woj. świętokrzyskie

Uczniowie z woj. świętokrzyskiego ferie zimowe będą miały w terminie 30 stycznia – 12 lutego 2023. Na tych terenach z pewnością warto zwiedzić Kielce (np. Muzeum Zabawy i Zabawek czy Muzeum Stefana Żeromskiego). Ciekawym pomysłem będzie także odwiedzenie wsi, w której autor „Przedwiośnia” spędził swoją młodość – chodzi o Ciekoty. To właśnie tam znajduje się rekonstrukcja dworku szlacheckiego Państwa Wincentego i Józefy Żeromskich.

Ferie zimowe 2023 – woj. wielkopolskie

W woj. wielkopolskim ferie zimowe będą trwać od 30 stycznia do 12 lutego 2023. Tutaj kluczowymi atrakcjami mogą okazać się te, znajdujące się w Poznaniu (m.in. Rogalowe Muzeum Poznania, Palmiarnia czy tradycyjnie: Stary Rynek i trykające koziołki). Z miejsc nieoczywistych, idąc literackim szlakiem, warto odwiedzić Jeżyce, a dokładnie Roosvelta 5. To właśnie tam mieszkali Borejkowie – bohaterowie Jeżycjady Małgorzaty Musierowicz.

Ferie zimowe 2023 – woj. dolnośląskie

Uczniowie zamieszkujący woj. dolnośląskie ferie będą mieć w terminie 13 – 26 lutego 2023. Co warto tutaj zobaczyć? To dobra okazja, by wybrać się w góry (np. Karkonosze czy Góry Stołowe). A poza tym ciekawym pomysłem będzie wybranie się do przepięknego Wrocławia. Znajdziemy tutaj także sporo atrakcyjnych miejsc (np. jedyne w Polsce Muzeum Wody, czyli Hydropolis czy niezwykłe Zoo).

Ferie zimowe 2023 – woj. mazowieckie

W woj. mazowieckim ferie zimowe odbędą się w terminie 13 – 26 lutego 2023. W samej Warszawie i okolicach jest naprawdę sporo ciekawych miejsc do zwiedzenia (np. Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie czy Zamek Królewski). Oprócz tego ciekawym pomysłem może okazać się pójście szlakiem „Lalki” Prusa. Jest on zamieszczony także na Krakowskim Przedmieściu, w miejscu, gdzie – według powieści – znajdowało się mieszkanie Rzeckiego.

Ferie zimowe 2023 – woj. opolskie

Tutaj ferie odbędą się również w terminie 13 – 26 lutego 2023. W tym rejonie warto wybrać się na mało wymagające górskie wędrówki, np. trasą na Biskupią Kopią, kończąc go w Głuchołazach – miejscowości uzdrowiskowej z pięknymi terenami spacerowymi. Ciekawą atrakcją może być też Jarmark Bożonarodzeniowy na opolskim rynku.

Ferie zimowe 2023 – woj. zachodniopomorskie

W woj. zachodniopomorskim ferie odbędą się w terminie 13 – 26 lutego 2023. W Szczecinie z pewnością warto odwiedzić Zamek Książąt Pomorskich, a także Muzeum Techniki i Komunikacji.

Przerwa międzysemestralna w domu? Nic straconego

Oprócz wspomnianych wyżej atrakcji warto także przejrzeć oferty pobliskich bibliotek czy domów kultury. Często organizowane są tam naprawdę atrakcyjne zajęcia. Nawet jeśli dzieci nie wyjadą w tym roku na stok narciarski, można zapewnić im ciekawy i rozwojowy czas.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wystawa "Biczowani" w galerii ORAC

Materiał oryginalny: Ferie zimowe 2023. Kiedy są? Terminy ferii dla wszystkich województw: dolnośląskie, mazowieckie, opolskie i inne. Gdzie warto wyjechać? - Strefa Edukacji

Komentarze 5

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

K
Kaj Kaj
Jadę w swoje znane tereny w góry ! Mam najdłuższe ferie od 20 lat ... Jestem na emeryturze....
H
Hans von Schwinke
"Gdzie jechać?"

Chicago, Berlin, London i inne centra polskiej bida-emigracji.
b
biskup
"co warto wtedy zobaczyć w Polsce..."

BIEDE KLAMSTWO.
K
Konrad
Czy będzie śnieg czy nie to moje dziecko i tak nie odstąpi od komputera. Od kiedy mamy moico to przynajmniej inni tez mogą coś obejrzeć.
G
Gość
Nie napisaliście, że w dolnośląskim na ferie zimowe atrakcją są przede wszystkim góry. We Wrocławiu nie ma śniegu. To raczej nie zimowe miasto.
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski
Dodaj ogłoszenie