Festiwal EMANACJE – filharmonicy berlińscy, Szymon Komasa i...

Festiwal EMANACJE – filharmonicy berlińscy, Szymon Komasa i utalentowana młodzież

Materiał partnera zewnętrznego

Aktualizacja:

Dziennik Polski 24

Festiwal EMANACJE – filharmonicy berlińscy, Szymon Komasa i utalentowana młodzież
1/3
przejdź do galerii
W Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego oraz w całej Małopolsce trwa 6. Międzynarodowy Festiwal Muzyki EMANACJE! Już wkrótce czekają nas koncerty kameralne artystów Filharmonii Berlińskiej oraz ich studentów a także recitale wokalne Szymona Komasy i koncerty Cordes Calssiques i duo Andrzej Bauer / Tobias Koch. Festiwal potrwa do 9 września.

W niedzielę, 12 sierpnia, na scenie lusławickiego Centrum pojawi się zespół Scharoun Ensemble a koncert muzyków słynnej Filharmonii Berlińskiej otworzy piątą już edycję prestiżowej Letniej Akademii Muzyki w Lusławicach! Począwszy od 2014 roku Europejskie Centrum Muzyki, we współpracy z Berlińczykami, organizuje letnie, mistrzowskie warsztaty kameralne, prowadzone przez członków Scharoun Ensemble Berlin. Artyści są stałym gościem festiwalu EMANACJE a ich koncerty są zawsze jednymi z najciekawszych i najjaśniejszych punktów festiwalu. Zespół koncertuje na całym świecie mając w dorobku współpracę z największymi osobistościami scen muzycznych, wśród których znajdują się nazwiska mistrzów batuty, m.in. Claudio Abbado, Sir Simon Rattle, Daniel Barenboim oraz największych kompozytorów XX i XXI wieku jak Gyorgi Ligeti, Hans Werner Henze, Pierre Boulez, Gyorgi Kurtag czy Wolfgang Rihm. Repertuar ich koncertów często łączy dzieła kompozytorów klasycznych i romantycznych z twórczością najnowszą i nie inaczej będzie w najbliższą niedzielę, w Lusławicach! Usłyszymy dwa arcydzieła romantycznej kameralistyki: Tercet C-dur i Kwintet G-dur Antonina Dvořáka, które przedzieli wykonanie „Violoncello totale” na wiolonczelę solo Krzysztofa Pendereckiego!

Muzyków z Berlina będzie można usłyszeć również tydzień później – wystąpią bowiem także podczas koncertów podsumowujących lusławicką Akademię. Na Zamku Kmitów i Lubomirskich w Nowym Wiśniczu (17 sierpnia) i w Lusławicach ( 18 i 19 sierpnia) zobaczymy uczestniczących w kursach studentów polskich akademii muzycznych oraz ich pedagogów.

Najbliższy weekend (11-12 sierpnia) to także recitale jednego z najbardziej obiecujących śpiewaków operowych młodego pokolenia – Szymona Komasy! Pochodzący z artystycznej rodziny, studiował m.in. w renomowanych Guildhall School of Music and Drama w Londynie i Juilliard School w Nowym Jorku. Laury licznych międzynarodowych konkursów wokalnych (BBC Cardiff Singer of the World, Giacomo Puccini International Competition, Konkurs Wokalny im. Ady Sari i wiele innych) otworzyły mu bramy czołowych teatrów muzycznych na świecie. Śpiewał na scenach operowych w USA, Włoszech, Niemczech, Anglii, Austrii. Z recitalami wokalnymi wystąpił w Carnegie Hall (USA) oraz Wigmore Hall (Anglia). W 2016 r. za wykonanie partii Mefistofelesa w „Potępieniu Fausta” otrzymał medal Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej za najlepszy debiut operowy.

Podczas koncertów Festiwalu EMANACJE Szymon Komasa wystąpi z autorskim recitalem wokalnym prezentującym wybór pieśni polskich. Repertuar koncertów Nowym Sączu i Tarnowie poprowadzi nas od dzieł Moniuszki i Chopina, przez pieśni Karłowicza, Paderewskiego i Szymanowskiego, aż do twórczości Bacewicz, Lutosławskiego czy Bairda! Na fortepianie wokaliście towarzyszył będzie Oskar Jezior.

To oczywiście nie koniec festiwalowych atrakcji – kolejne wydarzenia obejmują koncert krakowskiego Cordes Classiques i ich gości w Rzepienniku Biskupim (17 sierpnia), występ duo Andrzej Bauer / Tobias Koch w Gorlicach (19 sierpnia) i kilkanaście innych artystycznych wydarzeń wypełniających kolejne, letnie weekendy. Szczegółowe informacje na temat festiwalu i rezerwacja bezpłatnych biletów na wszystkie wydarzenia dostępna jest na stronach www.emanacje.pl oraz www.penderecki-center.pl.

Niedziela, 12 sierpnia, 19:00
Lusławice

Sala koncertowa Europejskiego Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego

Scharoun Ensemble Berlin:
Christophe Horak – skrzypce
Wolfram Brandl – skrzypce
Micha Afkham – altówka
Jakob Spahn – wiolonczela
Peter Riegelbauer – kontrabas

Sobota, 11 sierpnia, 19:00
Nowy Sącz

MCK SOKÓŁ

Niedziela, 12 sierpnia, 19:00
Tarnów

Sala lustrzana

„Pieśń polska”

Szymon Komasa – baryton
Oskar Jezior – fortepian


Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo