Festiwal Emanacje. Koncert inauguracyjny w Lusławicach...

Festiwal Emanacje. Koncert inauguracyjny w Lusławicach [program]

Łukasz Gazur

Dziennik Polski 24

Aktualizacja:

Dziennik Polski 24

Ingrid Fliter - jedna z docenianych interpretatorek Chopina
1/3
przejdź do galerii

Ingrid Fliter - jedna z docenianych interpretatorek Chopina

Rusza festiwal Emanacje, przygotowany przez Europejskie Centrum Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach
Emanacje to przedsięwzięcie Europejskiego Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach.

Na inaugurację wybrano recital Ingrid Fliter, pianistki, która w 2000 roku była laureatką II nagrody XIV Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Dziś uchodzi za jedną z najbardziej docenianych interpretatorek muzyki Chopina. O jej randze świadczy fakt, że w 2006 roku została uhonorowana prestiżową, przyznawaną raz na cztery lata Gilmore Artist Award.

A jej występ poprzedzi... Penderecki Piano Trio. To nowa formacja, stworzona w tym roku. Jak piszą organizatorzy, zespół to „trzech wybitnych polskich muzyków, od lat mocno związanych z osobą Krzysztofa Pendereckiego oraz jego twórczością”.
Konrad Skolarski, Jarosław Nadrzycki i Karol Marianowski to artyści, którzy swoją międzynarodową renomę zdobyli występując - jako soliści, kameraliści oraz członkowie utytułowanego Meccore String Quartet - we wszystkich krajach Europy, w obu Amerykach i w Azji. Członkowie zespołu są zwycięzcami wielu prestiżowych międzynarodowych konkursów. Warto zaznaczyć, że specjalny utwór dla tego trio pisze sam Krzysztof Penderecki. Czy trzeba większej rekomendacji?

Ale to dopiero początek. Także w sobotę, o godz. 20, na krośnieńskim rynku, wystąpi Orkiestra Young Arts. Tworzą ją - jak piszą organizatorzy - najzdolniejsi uczestnicy trzeciej edycji kursów mistrzowskich Young Arts Masterclass (30.06 - 09.07.2018). „Młodzi artyści zaprezentują publiczności zgromadzonej na krośnieńskiej starówce prawdziwe perły muzyki barokowej. Pozycje te usłyszymy w interpretacji, która pozwoli docenić temperament młodych muzyków oraz wyjątkową energetykę orkiestry smyczkowej”.

Dzień później, także w Krośnie, tyle że w hali widowiskowo-sportowej MOSIR, wystąpi Orkiestra Filharmonii Krakowskiej pod batutą Sebastiana Perłowskiego. Tego samego dnia, w Lusławicach, o godz. 19, koncert kameralny pedagogów i muzyków The Orchestra of the Americas. Ich koncert odbędzie się także na Zamku w Nowym Wiśniczu (czwartek, 12 lipca, godz. 19). Ta orkiestra to muzyczny fenomen. To prowadzona przez Plácido Domingo, będącego jej doradcą artystycznym, światowej klasy orkiestra symfoniczna, w której występują utalentowani, młodzi muzycy w wieku od 18 do 30 lat, reprezentujący 25 krajów Ameryki Północnej, Środkowej i Południowej. „Misją orkiestry jest wspieranie młodych muzyków aktywnie działających na rzecz rozwoju lokalnych społeczności w Amerykach i w pozostałych częściach globu. Najważniejszym elementem sezonu są odbywające się w lipcu i sierpniu rezydencje oraz trasa koncertowa, co roku organizowane w innym regionie świata”. Dlatego warto też posłuchać jej w samych Lusławicach, w pełnym składzie, w piątek 13 lipca, o godz. 19.

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo