Festiwal EMANACJE, tydzień IX – młodość, talent i...

Festiwal EMANACJE, tydzień IX – młodość, talent i mistrzostwo!

Materiał partnera zewnętrznego

Dziennik Polski 24

Festiwal EMANACJE, tydzień IX – młodość, talent i mistrzostwo!
1/6
przejdź do galerii
Najbliższe dni 6. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki EMANACJE upłyną pod znakiem scenicznych spotkań uznanych europejskich mistrzów i śmiało wkraczającej na światowe sceny, utalentowanej młodzieży! Wystąpią Viviane Hagner i jej goście, Penderecki Youth Orchestra, Lusławicka Orkiestra Talentów a także Sinfonietta Cracovia i Daniel Ottensamer.

Już w czwartek, 30 sierpnia, na scenie lusławickiego Centrum odbędzie się wyjątkowy koncert kameralny realizowany we współpracy z Krzyżowa-Music Festival i jego dyrektor artystyczną – Viviane Hagner! Wybitna skrzypaczka zaprosiła do udziału w tym niepowtarzalnym projekcie zarówno znane szeroko osobistości świata muzyki (Matthias Kirschnereit i Claudio Bohorquez) jak i najbardziej obiecujących instrumentalistów młodego pokolenia z Hiszpanii, Rosji, Portugalii, USA i Polski! Wielopokoleniowe grono artystów z Viviane Hagner na czele wystąpi w Lusławicach prezentując kameralne arcydzieła Schuberta, Brahmsa oraz Pendereckiego.

W kolejnych dniach, na scenach w Tarnowie, Szczawnicy i Lusławicach pojawią się najlepsi młodzi polscy instrumentaliści, należący do dwóch utworzonych przez Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego zespołów orkiestrowych. Lusławicka Orkiestra Talentów, skupiająca laureatów ogólnopolskich konkursów instrumentalnych zadebiutowała w 2013 roku. Obecnie trwa trzecia już edycja tego programu, a młodzieńcza radość i wyjątkowo wysokie umiejętności muzyków niezmiennie zwiastują ekscytujące koncerty! LOTników będzie można zobaczyć i usłyszeć w Dworku Gościnnym w Szczawnicy 31 sierpnia oraz 2 września w Lusławicach a orkiestrę poprowadzi jej opiekun artystyczna – Monika Bachowska.

Również 31 sierpnia – oraz 1 września – będziemy świadkami debiutu scenicznego Penderecki Youth Orchestra! Zespół powstał w 2018 roku w Lusławicach, przyjmując za swojego patrona Krzysztofa Pendereckiego – twórcę poświęconego edukacji młodych talentów lusławickiego Centrum – w roku jego 85. urodzin. W programie łączącym mistrzowskie warsztaty orkiestrowe z aktywnością koncertową bierze udział 22 wybranych w drodze konkursowej, utalentowanych muzyków z całej Polski, będących u progu pełnoletności. Pieczę artystyczną nad PYO objął wybitny dyrygent i kameralista, dyrektor Orkiestry AUKSO – Marek Moś. Pod jego batutą, Penderecki Youth Orchestra wystąpi w Tarnowie (31.08) oraz Lusławicach (1.09) wykonując należące do kanonu polskiej muzyki XX wieku dzieła Grażyny Bacewicz, Krzysztofa Pendereckiego i Wojciecha Kilara zestawione ze słynną Serenadą na smyczki Piotra Czajkowskiego!

Ostatnią propozycją dziewiątego tygodnia Festiwalu EMANACJE będzie uroczysty koncert w wykonaniu orkiestry Sinfonietta Cracovia i solisty wiedeńskiej filharmonii i opery, klarnecisty Daniela Ottensamera! 2 września, w muzealnych wnętrzach krakowskich Sukiennic usłyszymy trzy „Sinfonietty” Krzysztofa Pendereckiego, powstałe w latach 1992 – 2012. Będzie to jednocześnie inauguracja nowego sezonu artystycznego prowadzonego przez Jurka Dybała zespołu, zapowiadająca jednocześnie jesienne obchody 85. urodzin Krzysztofa Pendereckiego.

Bezpłatne bilety na wszystkie wydarzenia i szczegółowe informacje o wykonawcach i koncertach dostępne są na festiwalowej stronie www.emanacje.pl. Przed nami jeszcze jeden weekend letniego festiwalu, a finałowe koncerty w dniach 7-9 września zapowiadają się wyjątkowo atrakcyjnie! Już teraz zapraszamy na kończący tegoroczne EMANACJE cykl trzech wydarzeń pod szyldem „Chopin i jego Europa”, z udziałem m.in. Eleny Baevej, Kevina Kennera i Orkiestry XVIII wieku!

Czwartek, 30 sierpnia, 19:00
Lusławice

Sala koncertowa Europejskiego Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego

Viviane Hagner – skrzypce
Francisco Fullana – skrzypce
Luosha Fang – altówka
Claudio Bohorquez – wiolonczela
Anastasia Kobekina – wiolonczela
Andrzej Ciepliński – klarnet
Cristiana Neves Custodio – waltornia
Matthias Kirschnereit – fortepian

w programie:
Johannes Brahms – Trio a-moll na klarnet, wiolonczelę i fortepian op. 114
Krzysztof Penderecki – Sekstet na klarnet, waltornię, trio smyczkowe i fortepian
Franz Schubert – Kwintet smyczkowy C-dur, D 956 op. Posth. 163

Piątek, 31 sierpnia, 19:00
Szczawnica

Dworek Gościnny

Niedziela, 2 września, 12:00
Lusławice

Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego

Lusławicka Orkiestra Talentów
Monika Bachowska
– dyrygent

w programie:
Andrzej Panufnik – Suita staropolska na orkiestrę smyczkową
Adam Jarzębski – Chromatica
Henryk Czyż – Canzona di barocco
Peter Warlock – Capriol Suite
Gabriel Fauré – Pavane op. 50
Patrick Doyle – The Wedding Night (ze ścieżki dźwiękowej filmu Frankenstein)
Henry Mancini – The Pink Panther
Leroy Anderson – „Plink Plank Plunk”


Piątek, 31 sierpnia, 19:00
Tarnów

Sala Lustrzana

Sobota, 1 września, 19:00
Lusławice

Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego

Penderecki Youth Orchestra
Marek Moś
– dyrygent


w programie:
Grażyna Bacewicz – Koncert na orkiestrę smyczkową
Krzysztof Penderecki – Agnus Dei z Polskiego Requiem
Wojciech Kilar – Orawa
*****
Piotr Czajkowski – Serenada na smyczki

Niedziela, 2 września, 19:00
Kraków

Galeria Sztuki polskiej XIX wieku w Sukiennicach / Oddział Muzeum Narodowego w Krakowie

Sinfonietta Cracovia
Jurek Dybał
– dyrygent
Daniel Ottensamer – klarnet

w programie:
Krzysztof Penderecki – Sinfonietta per archi
Krzysztof Penderecki – Sinfonietta nr 2 na klarnet i orkiestrę smyczkową
Krzysztof Penderecki – Sinfonietta nr 3

www.emanacje.pl
www.penderecki-center.pl

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo