Festiwal Godki 2018. Znamy wyniki konkursów na najlepszych...

Festiwal Godki 2018. Znamy wyniki konkursów na najlepszych gawędziarzy, tancerzy, śpiewaków [NOWE ZDJĘCIA]

Zdjęcie autora materiału
Barbara Ciryt

Aktualizacja:

Dziennik Polski 24

Festiwal Godki 2018. Znamy wyniki konkursów na najlepszych gawędziarzy, tancerzy, śpiewaków [NOWE ZDJĘCIA]
1/111
przejdź do galerii

©Fot. Barbara Ciryt

Maratonem Krakowiaka zakończył się Festiwal Krakowskiej Godki 2018. W tym roku odbywał się w Modlnicy. Podczas wielu zmagań konkursowych o których pisaliśmy wiele emocji wzbudziły prezentacje teatralne, opowieści gawędziarzy w języku gwary, ale także prezentacje strojów oraz zmagania tancerzy.
W tym roku dawny język, tradycje regionu, folklor krakowski, stroje ludowe, przypominano i propagowano nie tylko - jak dotychczas - za sprawą utworów Stanisława Wyspiańskiego, ale także utworów Włodzimierza Tetmajera, którego obrano za patrona tegorocznego święta Krakowiaków.

Podczas festiwalowych prezentacji na scenie wciąż zmieniali się wykonawcy. Wywoływali mnóstwo emocji: radości i śmiechu, zaskoczenia, zdziwienia. Publiczność nagradzała brawami, a jurorzy surowymi ocenami i ciekawymi nagrodami od organizatorów i sponsorów.

W Konkursie Gwary Krakowskiej, czyli prezentacji gawędy, skeczu lub humorystycznej scenki w języku gwary nie było kategorii wiekowych, tylko ograniczenie czasu do 4 minut. Zwyciężczynią została Anna Madej z Grębynic w gminie Zielonki. II miejsce zdobyli dwaj chłopcy Ziemowit Duch i Miłosz Hanula z podstawówki w Radziemicach. A trzecie miejsce - Maria Zabiegaj.

Konkurs „Godka krakoska w dziełach scenicznych”. Za teatralne sceny odegrane z zawodowymi aktorami najlepiej oceniono Milenę Nowakowską, reprezentującą Centrum Kultury i Wypoczynku w Proszowicach. Odegrała Pannę Młodą z "Wesela" Wyspiańskiego. II miejsce w tej kategorii otrzymała Zuzanna Kocioł również z Centrum Kultury i Wypoczynku w Proszowicach za rolę Klimka z utworu "Od Bronowic do Racławic" Marii Rokoszowej wg. powieści „Racławice” Włodzimierza Tetmajera. III miejsce - Natalia Juśko z Gimnazjum im. Jana Pawła II w Radziemicach za rolę Isi z "Wesela".

W konkursie „Najbardziej wygodanej pary” wygrali: Zuzanna Kocioł i Kacper Kania. II miejsce zdobyli: Katarzyna Radoń i Łukasz Grochal; a III miejsca nie przyznano.

Konkurs piosenki wygrała Klementyna Grzesiowska. z Błogocic z gminy Radziemice; II miejsce zdobyła Zuzanna Kowalik z Szyc w gminie Wilka Wieś, a III miejsce - Amelia Kozieł z Szyc.

W konkursie poetyckim najlepsza była Kinga Graca z Domaniewic w powiecie olkuskim. W tym konkursie nie było kolejnych miejsc, ale przyznano dwa wyróżnienia dla Angeliki Nowak i Zofii Berneckiej.

Najpyszniejszy tradycyjny sernik krakowski zrobiła Zofia Frączek z Jastrzębi w gminie Lanckorona. II miejsce w tym konkursie kulinarnym otrzymała Zofia Rogala z Tomaszowic w gminie Wielka Wieś, a III miejsce Urszula Latacz ze Strzegowy w powiecie olkuskim.

Za stroje też były nagrody. Konkurs stroju stylizowanego na ludowy wygrała Daria Duda z Radziemic, II miejsce przypadło Magdalenie Berneckiej, III miejsce zdobył dwuletni Jakub Kowalik z Modlnicy, który tak cieszył się ze swojego sukcesu, że bił brawo wraz z publicznością. A wyróżnienie w tym konkursie zdobył Zespół Modlnicanie.

Za stroje tradycyjne krakowskie - I miejsce otrzymał Łukasz Grochal z Koźmic Wielkich w powiecie wielickim; II miejsce Bogumiła Pietrzyk z Modlnicy; III miejsce Katarzyna Radoń z gaja w gminie Mogilany.

Konkurs fotograficzny pod hasłem – „Krakowiacy świętują 100-lecie niepodległości” wygrały: Monika Gadulska i Barbara Szura z Krakowa; II miejsce zdobył Krystian Stopiński z Naramy w gminie Iwanowice; III miejsce ex aequo - Jolanta Hytkowska-Fąfara z Lanckorony i Jolanta Sobocińska z Giebułtowa w gminie Wielka Wieś.

Maraton Krakowiaka wśród dzieci wygrali: Maja Konieczna i Michał Olearczyk; II miejsce zdobyli Natalia Mrozicka i Antoni Czuba; III miejsce - Hania Tetelewska i Wiktor Janik. Wyróżnienie w tej kategorii zdobyli: Karolina Adamczyk i Andrzej Gordziałkowski - Tyniec.

Zaś w kategorii tańca dla dorosłych zwycięzcami ogłoszono Katarzynę Chodoń i Michała Kowala. II miejsce zdobyli: Katarzyna Radoń i Michał Kędzierski; III miejsce - Aleksandra Janus i Anna Wadowska. W tym konkursie było też wyróżnienie od Poczty Polskiej przyznane Renacie Rodoń. Do tańca grała Jurajska Kapela Folklorystyczna.

ZOBACZ KONIECZNIE:
WIDEO: Mówimy po krakosku

Źródło: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto

W związku z ciszą wyborczą komentarze zostały wyłączone, zapraszamy z powrotem w niedzielę wieczorem.

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo