Festiwal Ogórka w Proszowicach. Najlepsze są kiszone z...

Festiwal Ogórka w Proszowicach. Najlepsze są kiszone z beczki [ZDJĘCIA]

Ewa Tyrpa

Dziennik Polski 24

Aktualizacja:

Dziennik Polski 24

Festiwal Ogórka w Proszowicach. Najlepsze są kiszone z beczki [ZDJĘCIA]
1/9
przejdź do galerii

©fot. Ewa Tyrpa

Proszowice. Takie święto jest okazją do kultywowania tradycji upraw i kiszenia ogórków. Gospodynie potrafiły wyczarować z nich najpyszniejsze potrawy, nawet ogórkowe ciasto.
- Ogórki z naszego regionu są najsmaczniejsze, mają bardzo dobrą renomę. Kiszone są w beczkach i wszystkie czynności wykonywane są ręcznie według starych przepisów. Rolnicy nie stosują metod przemysłowych – tak zachwala to zielone warzywo Grzegorz Cichy, burmistrz Proszowic.

Cztery lata temu uznał, że skoro w lipcu trwa sezon ogórkowy, to dlaczego gmina – słynąca od lat z ogórkowego rękodzieła – nie miałaby uhonorować tego zielonego warzywa i wymyślił Festiwal Ogórka.
– To okazja do integracji mieszkańców i kultywowania rolniczych tradycji – dodaje gospodarz gminy. Zaznacza, że beczki ze słynnymi proszowickimi ogórkami trafiają do wielu placówek zbiorowego żywienia.

Chrupiące i smaczne

Tradycję uprawy tego warzywa podtrzymuje Anna Rojewska. Od lat zajmuje się ogórkami od samego początku, a więc od zasiania, pielęgnowania, zebrania, ukiszenia, po sprzedaż na krakowskich Rybitwach. – Nie robimy korniszonów. U nas tradycją są tylko ogórki kiszone. Warto, by znalazły się w każdej diecie, bo mają niezwykłą wartość i antyrakowe działanie – mówi pani Anna. Nie narzeka, ale też nie ukrywa, że praca przy uprawianiu ogórków nie jest łatwa. Trzeba siać właściwe odmiany oraz uważać, na choroby warzyw. Ale też ma satysfakcję, gdy ludzie chwalą ukiszone przez nią małe, chrupiące i bardzo smaczne ogórki.

Nie ma kto zbierać

Obecnie dużym problemem dla rolników jest brak rąk do pracy. – Dawniej nie było problemu ze znalezieniem ludzi chętnych do zbiorów. Teraz ich nie ma i musimy sami zbierać ogórki – mówią Magdalena i Rafał Miernikowie z Kowali. Oni są producentami korniszonów, według sprawdzonych przepisów, takich trochę na półsłodko. Swoje produkty sprzedają w Bochni, gdzie jak mówią uzyskują trochę lepsze ceny niż na krakowskich placach. Zaznaczają, że ich uprawy są ekologiczne, bez nawozów. Tylko w jesieni na grunt rozsypują obornik, który – gdy jest susza – zatrzymuje wilgoć w glebie. – Najlepsze ogórki rosną na polach po ziemniakach – dodają rolnicy, którzy swoje płody prezentowali podczas czwartego Święta Ogórka.

Z tego warzywa gospodynie potrafią wyczarować pyszne potrawy. Niektóre zgłosiły do konkursu. Przypomnijmy, za zupą ogórkową, wygrały go panie z Koła Gospodyń Wiejskich z Łaganowa.

Podczas święta na każdym stole było mnóstwo ogórkowych potraw. – Mamy wspaniałą zupę jarzynową i ogórkowe koreczki faszerowane oraz sałatkę warzywną z ogórkami – zachwala Joanna Świdzińska z KGW w Jakubowicach.

- Różne mamy potrawy, ale do konkursu zgłosiłyśmy wspaniałe danie: kaszę z warzywami z udkiem z kurczaka oraz ogórkiem kiszonym – tak potrawę zachwala Janina Drab z KGW w Górce Stogniowskiej. Ale nie tylko ona. – Gdybym miała nagrodzić którąś z potraw, to wszystkie panie bym wyróżniła. Ich dania są przesmaczne, pachną domowym jedzeniem i trudno je przestać jeść – mówi pani Marianna z Proszowic.

Konkursy i śpiewanie

Na stole Kowali królowało m.in. ciasto z ogórka. – Same je wymyśliłyśmy i wszystkim bardzo smakuje – podkreśla Małgorzata Będkowska z tej wioski. Paniom towarzyszył sołtys Grzegorz Słaby, zwracający na siebie uwagę przez strój kucharza. – Nie jestem kucharzem, ale dzisiaj wspieram nasze gospodynie i tutaj pasuję w takim stroju – uśmiechał się sołtys.

Centrum Kultury przygotowało bogaty program związany z ogórkiem oraz rolnictwem. Dzieci śpiewały piosenki o ogórkach, uczestniczyły w licznych konkursach. Także dla dorosłych zorganizowano konkurs wiedzy rolniczej. Wiedzą o ogórku wykazał się też gospodarz gminy. Wiedział, że ogórki znane są od kilku tysięcy lat.

ZOBACZ KONIECZNIE:Polub nas na Facebooku i bądź zawsze na bieżąco!


FLESZ: Jak się zachować w czasie burzy?

Źródło: vivi24Komentarze (8)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Ogórek

Baba (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

Skończcie wreszcie z tymi tandetnymi imprezami dno.

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
ale pośpiech

Maciej (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 4

zdjęcia tydzień po imprezie - tylko pogratulować "tempa"

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Super

Wojtek (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 3

Mam wieki szacunek dla tych Pań, które wyczarowują takie przysmaki... Jesteście mistrzyniami!!!!!!!!!!

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
bzdety

zuh (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 2 / 2

dajcie spokój już z tymi bzdurami ogórkowymi


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Ty daj spokój

Seba (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 1 / 2

Jak nie masz nic mądrego do napisania to nie pisz

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
To ostatnie takie święta

Janek (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 6 / 2

Święto Ogórka? A cóż to za pogańskie święto w którym nie wielbi się wielkości Ojczyzny? Jak tylko do władzy w Proszowicach dojdzie PiS to od razu zabronimy takich przyziemnych imprez, bo się...rozwiń całość

Święto Ogórka? A cóż to za pogańskie święto w którym nie wielbi się wielkości Ojczyzny? Jak tylko do władzy w Proszowicach dojdzie PiS to od razu zabronimy takich przyziemnych imprez, bo się kojarzą. Jedyną okazją do świętowania będzie dzień Prezydenta Tysiąclecia. Będziemy świętować obok nowego pomnika, który wzniesiemy na miejscu Kościuszki, bo ten nie odpowiada już duchowi czasów.zwiń


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Ludowość to kultura też

Janku nie martw się na zapas (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 2 / 4

Oj Janku, Janku biedny człowieku, a śpijże dobrze bo ci to zapewnia właśnie PiS


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Wiem wieeem

Janek (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 3

Wiem wiem że Wielki Wódz czuwa nawet wtedy, gdy lud zmęczony śpi. Bo on zwłaszcza w nocy pracuje, kiedy lud śpi. A z Wodzem nad świetlaną przyszłością naszej kochanej Ojczyzny trudzi się Partia.

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Polecamy

NAUCZYCIEL ROKU | Wielki finał wojewódzki

NAUCZYCIEL ROKU | Wielki finał wojewódzki

Krakowskie restauracje wyróżnione w czerwonym Przewodniku Michelin

Krakowskie restauracje wyróżnione w czerwonym Przewodniku Michelin

SPORTOWIEC MAŁOPOLSKI 2018 | Wybieramy najlepszych i najpopularniejszych sportowców

SPORTOWIEC MAŁOPOLSKI 2018 | Wybieramy najlepszych i najpopularniejszych sportowców

Bezdymna rewolucja - czy Polska wykorzysta tę szansę?

Bezdymna rewolucja - czy Polska wykorzysta tę szansę?