18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Festiwal „Otwarte zagrody”

SYP
Tego dnia można było zwiedzić zabytkowy, drewniany kościół św. Marka z 1601 roku, po którym profesjonalnie oprowadzały młode przewodniczki – dwunastoletnie uczennice miejscowej szkoły; Magda Janoska, Natalia Ziaja i Aleksandra Barczyk. Za kościołem, Szkot Darren McLean, konserwator zabytków i wykładowca The Scottish Lime Center pokazywał, jak prawidłowo powinno się budować kamienny mur, aby nie odróżniał się od tych budowanych w przeszłości.

RODAKI. Kilkaset osób przewinęło się w niedzielę przez wieś Rodaki w gminie Klucze, gdzie odbywał się II Festiwal „Otwarte Zagrody”.

W „Izbie Regionalnej”, gospodyni, czyli Halina Ładoń prezentowała stare sprzęty, narzędzia rolnicze i elementy wyposażenia. W ogrodzie były występy artystyczne, a w starej stajni ... kino, gdzie pokazywano prezentację multimedialną złożoną ze starych zdjęć przekazanych przez mieszkańców Rodak. Stare fotografie zebrane od mieszkańców wsi przez Bartłomieja Trzewiczka i Barbarę Wojnar można było zobaczyć na planszach w „Zagrodzie Tradycji” przy ul. Strażackiej. Pod zdjęciami były kartki, na których mieszkańcy wpisywali nazwiska osób przedstawionych na fotografiach. Dużym zainteresowaniem cieszyła się wystawa sztuki ludowej. Zygmunt Guzik nie tylko prezentował własnoręcznie wykonane kosze, ale pokazywał, jak się je plecie. Podobnie można było sobie pod fachowym okiem zrobić kartkę z papieru czerpanego. Swoje haftowane i koronkowe dzieła prezentowały; Zofia Oczkowska, Justyna Sobczuk, Halina Szczurkowska, Kazimiera Mogiła, a wycinanki z papieru Helena Zimniak. Wystawę malarską „Rodaki na obrazie” zaprezentował Franciszek Ziaja, a warsztaty ceramiczne prowadziła Anna Płachecka. Sporym zainteresowaniem cieszył się stary warsztat stolarski z pełnym wyposażeniem, obok, którego stał wykonany z drewna ... gramofon.

Z kolei w „Zagrodzie Artystycznej” przy ul. Bagiennej był plener malarski i happening, gdzie pod okiem plastyka Mariusza Połecia każdy mógł pomalować kartonowe pudło, a następnie układano z niego kompozycję „Kolorowe Rodaki”.

Obok był prawdziwy, kamienny mur – miejsce warsztatów „Wmuruj się w tradycję” prowadzonych przez Annemarie Frascoli, szwajcarską artystkę mieszkającą w Polsce. Każdy mógł ubrać koszulkę z fakturą muru, stanąć w dowolnej pozie na tle prawdziwej, wymurowanej z wapienia ściany i stać się obiektem sesji fotograficznej. W tej zagrodzie, swoją wiedzą i doświadczeniem dzielił się podczas warsztatów Darren McLean.
Była też „Zagroda Rolnicza” przy ul. Poprzecznej, gdzie odbywały się warsztaty, była wystawa starych maszyn i narzędzi rolniczych, a także zagroda z końmi i kozami. W „Zagrodzie Edukacyjnej” odbywały się wystawy, warsztaty i konkursy, tam też można było skorzystać z rad specjalistów dotyczących uzyskania pomocy dla osób wykluczonych społecznie.

W uroczystym otwarciu Festiwalu wzięła udział Małgorzata Węgrzyn, wójt gminy Klucze. Oprawę artystyczną zapewniły występy dzieci z miejscowej szkoły, zespołów ludowych, w tym miejscowego kabarety „Swojacy” oraz kapeli góralskiej. Można też było skosztować przysmaków lokalnej kuchni. Zakończeniem pełnego atrakcji dnia była zabawa wiejska przy akompaniamencie ludowych muzyków.

Projekt „Otwarte zagrody” jest realizowany od ub. roku przez Fundację Dziedzictwo dla Przyszłości. W jego organizację włączyło sie stowarzyszenie „Jurajska Wioska Rodaki” oraz miejscowa podstawówka. Jego lokalnym koordynatorem była Ilona Szczęch.

Koordynatorem ogólnopolskim oraz autorem projektu jest Magdalena Prosińska z Fundacji Dziedzictwo dla Przyszłości. W tym roku Festiwal odbywa się również we wsi Żeszczynka na Podlasiu. Projekt jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

(SYP)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski