Festiwal „Otwarte zagrody”

Festiwal „Otwarte zagrody”

SYP

Dziennik Polski 24

Dziennik Polski 24

Festiwal „Otwarte zagrody”
1/20
przejdź do galerii
Tego dnia można było zwiedzić zabytkowy, drewniany kościół św. Marka z 1601 roku, po którym profesjonalnie oprowadzały młode przewodniczki – dwunastoletnie uczennice miejscowej szkoły; Magda Janoska, Natalia Ziaja i Aleksandra Barczyk. Za kościołem, Szkot Darren McLean, konserwator zabytków i wykładowca The Scottish Lime Center pokazywał, jak prawidłowo powinno się budować kamienny mur, aby nie odróżniał się od tych budowanych w przeszłości.

RODAKI. Kilkaset osób przewinęło się w niedzielę przez wieś Rodaki w gminie Klucze, gdzie odbywał się II Festiwal „Otwarte Zagrody”.

W „Izbie Regionalnej”, gospodyni, czyli Halina Ładoń prezentowała stare sprzęty, narzędzia rolnicze i elementy wyposażenia. W ogrodzie były występy artystyczne, a w starej stajni ...
kino, gdzie pokazywano prezentację multimedialną złożoną ze starych zdjęć przekazanych przez mieszkańców Rodak. Stare fotografie zebrane od mieszkańców wsi przez Bartłomieja Trzewiczka i Barbarę Wojnar można było zobaczyć na planszach w „Zagrodzie Tradycji” przy ul. Strażackiej. Pod zdjęciami były kartki, na których mieszkańcy wpisywali nazwiska osób przedstawionych na fotografiach. Dużym zainteresowaniem cieszyła się wystawa sztuki ludowej. Zygmunt Guzik nie tylko prezentował własnoręcznie wykonane kosze, ale pokazywał, jak się je plecie. Podobnie można było sobie pod fachowym okiem zrobić kartkę z papieru czerpanego. Swoje haftowane i koronkowe dzieła prezentowały; Zofia Oczkowska, Justyna Sobczuk, Halina Szczurkowska, Kazimiera Mogiła, a wycinanki z papieru Helena Zimniak. Wystawę malarską „Rodaki na obrazie” zaprezentował Franciszek Ziaja, a warsztaty ceramiczne prowadziła Anna Płachecka. Sporym zainteresowaniem cieszył się stary warsztat stolarski z pełnym wyposażeniem, obok, którego stał wykonany z drewna ... gramofon.


Z kolei w „Zagrodzie Artystycznej” przy ul. Bagiennej był plener malarski i happening, gdzie pod okiem plastyka Mariusza Połecia każdy mógł pomalować kartonowe pudło, a następnie układano z niego kompozycję „Kolorowe Rodaki”.


Obok był prawdziwy, kamienny mur – miejsce warsztatów „Wmuruj się w tradycję” prowadzonych przez Annemarie Frascoli, szwajcarską artystkę mieszkającą w Polsce. Każdy mógł ubrać koszulkę z fakturą muru, stanąć w dowolnej pozie na tle prawdziwej, wymurowanej z wapienia ściany i stać się obiektem sesji fotograficznej. W tej zagrodzie, swoją wiedzą i doświadczeniem dzielił się podczas warsztatów Darren McLean.
1 »

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Polecamy

Egzamin gimnazjalny - trzeba się postarać

Egzamin gimnazjalny - trzeba się postarać

Ile zarabiają księża w Polsce? Zarobki księży w parafiach i szkołach

Ile zarabiają księża w Polsce? Zarobki księży w parafiach i szkołach

SPORTOWIEC MAŁOPOLSKI 2018 | Wybieramy najlepszych i najpopularniejszych sportowców

SPORTOWIEC MAŁOPOLSKI 2018 | Wybieramy najlepszych i najpopularniejszych sportowców

Bezdymna rewolucja - czy Polska wykorzysta tę szansę?

Bezdymna rewolucja - czy Polska wykorzysta tę szansę?