Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Festiwal Theatrum Musicum. Postanowiliśmy otoczyć się pięknem i zanurzyć w muzyce

Aleksandra Suława
Aleksandra Suława
Theatrum Musicum to prawdziwy muzyczny maraton, podczas którego każdy znajdzie coś dla siebie
Theatrum Musicum to prawdziwy muzyczny maraton, podczas którego każdy znajdzie coś dla siebie Fot. Anna Kaczmarz
Festiwal. W niedzielę Kraków zamieni się w jedną z największych w Europie scen muzyki klasycznej. Wszystko to za sprawą festiwalu Theatrum Musicum, który potrwa do jesieni.

3 miesiące, 54 dni koncertowe, 79 wydarzeń - tak w skrócie zapowiada się III edycja Theatrum Musicum. Festiwal to nietypowy, bo polegający na połączeniu kilku, często przez lata funkcjonujących niezależnie imprez muzycznych.

- Kilka lat temu zauważyliśmy, że oferta kulturalna miasta jest tak bogata, a zarazem tak chaotyczna, że melomani po prostu się w niej gubią - tłumaczy ideę festiwalu jego koordynatorka, Ksenia Rokowska. - Dlatego postanowiliśmy stworzyć rodzaj platformy kulturalnej, uporządkować kalendarz wydarzeń i wystąpić pod wspólnym szyldem.

Pod szyldem tym znalazły się imprezy m.in. takie jak 21. Letni Festiwal Opery Krakowskiej, Festiwal Muzyki Polskiej, Barbakan Festiwal, Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej w Bieczu, Ars Organi, Festiwal Wawel o Zmierzchu, projekt Capelli Cracoviensis „Muzyka w liturgii”, cykl koncertów „Sinfonietta jest kobietą” .

Ten trzymiesięczny muzyczny maraton rozpocznie się czwartego czerwca koncertem Wiedeńczycy z Sinfoniettą (Filharmonia Krakowska, godz. 18), na którym zabrzmią utwory m.in. Debussy’ego i Dvořáka.

Wszystkim koncertom patronuje hasło tegorocznej edycji imprezy, które brzmi „Postanowiliśmy otoczyć się pięknem”.

- Ludzie często wyjeżdżają za granicę i mówią: Jak tu pięknie! Dlaczego w domu nie może być tak samo… Poprzez nasz festiwal chcieliśmy pokazać, że to nieprawda, że piękno właśnie dzięki muzyce klasycznej może być obok nas - tłumaczy Jan Tomasz Adamus, dyrektor Capelli Cracoviensis.

Piękna w tym roku będzie można doświadczać w dość nietypowych miejscach. W Filharmonii, poza koncertem otwarcia, nie odbędzie się ani jeden występ - wszystko ze względu na remont, który latem będzie prowadzony w budynku. Melomani za to zanurzą się w dźwiękach m.in. w Pałacu Erazma Ciołka, Starym Teatrze, Willi Decjusza i na dziedzińcach Wawelu, a także poza Krakowem - m.in. w Trzebini, Bieczu i Sączu.

Wbrew pozorom Theatrum nie jest imprezą zarezerwowaną dla znawców muzyki klasycznej. Wręcz przeciwnie, to doskonała okazja, żeby ten gatunek „oswoić”. - Muzyka klasyczna jest uważana za trudną i wymagającą od słuchacza teoretycznego przygotowania. A to nieprawda - mówi Rokowska.

- W programie festiwalu znajdują się również koncerty przystępne w odbiorze. To na przykład koncert na chór a capella, Arvo Parta (10 sierpnia, godz. 20, kościół św. Katarzyny), czy utwory Chopina (Chopin&Liszt, 7 lipca, godz. 20, Barbakan). Wszystkie te wykonania pozwalają po prostu zrelaksować się i cieszyć pięknem dźwięków.

Szczegółowy program imprezy można znaleźć na stronie www.theatrummusicum.pl.

WIDEO: Co Ty wiesz o Krakowie? - odcinek 2

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, NaszeMiasto

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski