Festiwale filmowe ścigają się w głośnych produkcjach

Festiwale filmowe ścigają się w głośnych produkcjach

Rafał Stanowski

Dziennik Polski 24

Aktualizacja:

Dziennik Polski 24

Na Off Plus Camera zobaczymy odnowione „Psy”
1/3

Przejdź do
galerii zdjęć

©FOT. MATERIAŁY PRASOWE

Film. Czeka nas wyjątkowa wiosna. Rozpocznie ją festiwal Off Plus Camera, który wystartuje już 2 maja. A 25 maja – początek Krakowskiego Festiwalu Filmowego.
Off Plus Camerę zapowiada plakat z namalowanym tornado. Czy czeka nas kataklizm? Filmy zapowiadają się bardzo ciekawie.

Jedną z najmocniejszych sekcji Off Plus Camera mają być „Odkrycia”. To przeboje zaczerpnięte z festiwalowego uniwersum, produkcje nagradzane na świecie.

W programie 7. edycji znalazła się klimatyczna historia miłosna „Ain’t Them Bodies Saints” ze zbrodnią w tle. Miejsce legendarnych Bonnie i Cly­de’a zajęli Ruth (Rooney Mara z „Dziewczyny z tatuażem”) i Bob (Casey Affleck). Całość wyreżyserował David Lowery, uznany montażysta, współtwórca między innymi „Up­stream Color”.

Wielbicieli twórczości bitników ucieszy polska premiera „Big Sur”. Adaptacji powieści Jacka Kerouaca podjął się Michael Polish. Ze świata literackich dylematów przeniesiemy się do świata muzyki. „Mistaken for Strangers”, dokument przywieziony z Tribeca Film Festival, to historia zespołu The National (9 czerwca zagrają w Warszawie).

– Wciągających propozycji nie zabraknie też w ramach „Nadrabiania zaległości” i nowych sekcji tematycznych: „Eko/ego”, „Dorastając na opak” i „Raport mniejszości” – zapewnia Anna Trzebiatowska, dyrektor artystyczna festiwalu.

Wiadomo już, że zobaczymy też odrestaurowany cyfrowo film „Psy” Władysława Pa­sikowskiego. W czasie uroczystej gali mają się pojawić twórcy. Czekamy jeszcze na ujaw- nienie gwiazd, które w tym roku odwiedzą imprezę.

Krakowski Festiwal Filmowy chwali się, że pokaże głośny dokument „Powrót do Homs” Talala Derkiego, który został nagrodzony na festiwalu w Sun­dance. To produkcja niezwykle aktualna, oglądamy wstrząsającą opowieść o dwóch młodych Syryjczykach z miasta Homs, którzy walczą o wyzwolenie kraju spod reżimu prezydenta Ba­szara al-Assada.

– Film zrobił na nas ogromne wrażenie, bo w losach młodych Syryjczyków dostrzegamy ten rodzaj szlachetnego determinizmu, który w warunkach ekstremalnych kończy się tragicznie – mówi Krzysztof Gierat, dyrektor festiwalu.

Rozpoczyna on też nową inicjatywę. Od 7 kwietnia można zobaczyć przegląd dokumentalnych filmów muzycznych w Małopolskim Ogrodzie Sztuki w Krakowie.

Cykl firmują Krzysztof Gierat i dziennikarz muzyczny Piotr Metz. Zobaczymy sześć produkcji, które należą do kanonu kina, w tym m.in. „O krok od sławy” Morgana Nevilla, nagrodzony w tym roku Oscarem dla najlepszego dokumentu pełnometrażowego.

Laureatem nagrody Smoka Smoków za całokształt twórczości zostanie Bogdan Dzi­worski – wybitny reżyser i operator.

Napisz do autora:
rafal.stanowski@dziennik.krakow.pl

Komentarze (1)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
breaknews

Józef Bąk (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 1

Tusk ogłasza "program przeciwdziałania korupcji". Pokieruje nim Beata Sawicka.

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo