Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Fidel, suka, sarangi i akordeon, czyli Kameralna Harmonia

Marek Długopolski
Muzyka Zaklęta w Drewnie. W cerkwi greckokatolickiej św. Paraskewii w Kwiatoniu usłyszymy świetną Kameralną Harmonię.

Jak wygląda i brzmi akordeon? To każdy wie. A jak prezentują się suka biłgorajska, fidel płocka, bułgarska gadułka czy indyjskie sarangi? Tego dowiedzą się wszyscy, którzy w niedzielę przybędą do cerkwi greckokatolickiej św. Paraskewii w Kwiatoniu.

Kameralna Harmonia

- Efektowne, egzotyczne, ale też pełne wdzięku, nieco tajemnicze, a niektóre wręcz zapomniane- tak o nutach płynących z tych niezwykłych instrumentów mówi Anna Franik, dyrektor Festiwalu „Muzyka Zaklęta w Drewnie”. W pięknej świątyni, wpisanej na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, kunsztem wykonawczym pochwalą się Hubert Giziewski (akordeon) oraz Katarzyna Kamer (fidel, suka, gadułka, sarangi), czyli niesamowita Kameralna Harmonia.

- To artyści świetnie wykształceni, utalentowani, z pasją… Są wspaniałymi ambasadorami polskiej muzyki kameralnej - podkreśla Anna Franik. - Lubią również wykonywać muzykę z odległych stron świata. I to właśnie połączenie pozwala im prezentować największe skarby kameralistyki. Od staropolskiej muzyki dworskiej i folkowej, przez narodowe tańce bułgarskie, greckie, włoskie, irlandzkie, aż po melodie dalekich Chin, Korei czy Indii- zaznacza. Ów niezwykły duet nie stroni również od utworów Fryderyka Chopina, Karola Szymanowskiego, czy Grażyny Bacewicz.

Katarzyna Kamer jest absolwentką warszawskiego Uniwersytetu Muzycznego F. Chopina w klasie wiolonczeli prof. Tomasza Strahla oraz Hochschule für Musik und Theater w Hanowerze w klasie prof. Clausa Heitza. W 2014 r. zdała z wyróżnieniem egzamin licencjacki w Akademii Muzycznej w Krakowie, na wydziale Fideli Kolanowych w klasie dr. hab. Marii Pomianowskiej. Jest nie tylko świetną kameralistką, ale także doskonałym pedagogiem.

Hubert Giziewski ukończył z kolei Akademię Muzyczną im. F. Chopina w Warszawie w klasie prof. Jerzego Jurka. Jest też współtwórcą takich formacji muzycznych jak: Harmonium Duo, LutoSłowianie, Kameralna Harmonia, Odeon Band oraz zespołu Karoliny Skrzyńskiej.

- Ich koncerty skrzą się nie tylko od nut, ale także błyskotliwych opowieści, anegdot muzycznych. „Źródła” zaś to wspaniały spektakl prezentujący skarby światowej muzyki - mówi Paweł Mierniczak, dyrektor Małopolskiej Organizacji Turystycznej.

W Kwiatoniu usłyszymy m.in. „Taniec Polski”, „Wyrwany”, „Służyłem ja Tobie”, „Stoi lipeńka”, polonezy, i polki, a także chińską melodię „Matsurika”, indyjską „Raga Szri”, grecką „Irinaki”, bułgarską „Trację”, a także włoską Lamento di Tristano - La Rotta, a także „Mazurki” Fryderyka Chopina.

Piękna, smukła, idealna

Ideał, wzorzec - tak historycy mówią o cerkwi greckokatolickiej św. Paraskewii w Kwiatoniu. I nie ma w tym krzty przesady.

Składa się z obszernej nawy, prezbiterium, babińca i wieży, nakrytych malowniczymi dachami namiotowymi. To doskonały przykład budownictwa łemkowskiego w tzw. stylu północno-zachodnim. W środku skarby - piękne polichromie, wspaniały ikonostas, a w bocznych ołtarzach ikony Zdjęcia z Krzyża i Matki Bożej z Dzieciątkiem.

Niedzielny koncert rozpocznie się o godz. 17. Wstęp oczywiście wolny.

ZOBACZ KONIECZNIE:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski