Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Fikcyjne kolejki do lekarzy

Edyta Zając
Janina Gudz z Nowego Sącza jest po operacji serca. Na wizytę u kardiologa poczeka trzy miesiące. Na rehabilitację kręgosłupa znacznie dłużej. - Najbliższy termin jest w lutym 2017 roku - martwi się
Janina Gudz z Nowego Sącza jest po operacji serca. Na wizytę u kardiologa poczeka trzy miesiące. Na rehabilitację kręgosłupa znacznie dłużej. - Najbliższy termin jest w lutym 2017 roku - martwi się Fot. Edyta Zając
Nowy Sącz. NFZ alarmuje, że nawet 30 proc. pacjentów nie zjawia się na umówionych wizytach w przychodni. Zapisują się w kilku kolejkach. Gdy już zostaną w jednej przyjęci, nie odwołują pozostałych umówionych wizyt. A inni pacjenci czekają latami...

Nawet dwa lata muszą czekać mieszkańcy Sądecczyzny, żeby dostać się do specjalisty. Najdłuższe kolejki są do endokrynologa, okulisty i kardiologa. Tymczasem nawet 30 proc. pacjentów rezygnuje z wizyt. Nie uprzedzając o tym przychodni zabierają innym szansę na szybką diagnozę, która może niektórym ocalić życie.

- W poradniach endokrynologicznych w marcu, w dniu umówionej wizyty nie zgłosiło się 359 osób. Z wizyty w poradni kardiologicznej zrezygnowało bez wcześniejszego powiadomienia prawie 600 osób. O rezygnacji poinformowało tylko 180. W poradniach ortopedycznych wizyty nie odwołało 700 pacjentów - wylicza Aleksandra Kwiecień, rzeczniczka małopolskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia.

Płacą, bo tak jest szybciej

Powodem długiego oczekiwania na leczenie jest przede wszystkim brak specjalistów. W Polsce na tysiąc mieszkańców przypada ich zaledwie dwóch, podczas gdy w innych krajach Europy pięciu, a nawet ośmiu.

- Taka sytuacja jest skandaliczna. Płacimy składki zdrowotne, a system wymusza na nas wizyty prywatne, bo gdyby człowiek miał czekać miesiącami na wizytę, mógłby się wykończyć - oburza się Anna Kochanek z Nowego Sącza.

We wszystkich miastach w Polsce na wizytę u specjalisty czeka się średnio pół roku.

- W niektórych miastach w ogóle nie ma specjalistów. W Limanowej na przykład brakuje poradni urologicznej - mówi Lesław Szot, dyrektor niepublicznej przychodni w Limanowej. W Nowym Sączu brakuje natomiast endokrynologów i okulistów.

Do okulisty za dwa lata

Jak informuje Agnieszka Zelek, rzeczniczka Szpitala Specjalistycznego im. J. Śniadeckiego w Nowym Sączu, endokrynologa i okulisty pacjenci nie znajdą w przyszpitalnych poradniach. W innych placówkach w mieście dostaniemy się do nich bezpłatnie dopiero w połowie 2018 r. Czas oczekiwania do kardiologa to średnio od 4 do 8 miesięcy. - Ludzie tracą nie tylko zdrowie, ale i życie w oczekiwaniu na wizytę. Mówi się, że im wcześniej zostanie wykryta choroba, tym lepiej dla pacjenta. Piękne plakaty zachęcające do profilaktyki wiszą w przychodniach. I co nam z tej wiedzy, jeśli lekarz przyjmie nas dopiero po roku? - żali się Krzysztof Potoniec.

Janina Gudz na zabiegi rehabilitacyjne musi poczekać do lutego 2017 roku. Doskwiera jej silny ból kręgosłupa. Na kontrolę do kardiologa udało się jej dostać termin już za kwartał. - To i tak szybko porównując z czasem oczekiwania do innych specjalistów - zaznacza kobieta. Musi być pod kontrolą specjalisty, bo przeszła poważną operację serca. Dla takich pacjentów każdy miesiąc oczekiwania jest na wagę zdrowia. - Pozostaje nadzieja, że ktoś zrezygnuje z wizyty - mówi pani Janina.

Ratują się szpitalem

Pacjenci zwalniają czasem miejsca w kolejkach, ale nie informują o tym przychodni. A odwołanie umówionej wizyty byłoby szansą dla innych.

- Bądźmy solidarni. Przecież problem wizyt nieodwołanych przez innych pacjentów dotyka każdego z nas. Ktoś traci na naszym zaniedbaniu - mówi Aleksandra Kwiecień z NFZ.

Pacjenci, którzy muszą miesiącami czekać na pomoc nierzadko w ogóle rezygnują z leczenia.

- Terminy zniechęcają pacjentów. W efekcie ich stan zdrowia pogarsza się tak, że nawet wymagają hospitalizacji. Brak specjalistów uderza w system opieki zdrowotnej i go w efekcie obciąża - podkreśla Krzysztof Olejnik, rzecznik Sądeckiego Pogotowia i ratownik medyczny. Dodaje, że czasem zrozpaczeni pacjenci, których nie stać na prywatne leczenie kłamią, byle tylko dostać się do szpitala, gdzie za darmo otrzymają badania i diagnozę lekarską.

Najbliższe terminy u specjalistów

Endokrynolog
Poradnia Endokrynologiczna Kelles, ul. Kochanowskiego 2
- wrzesień 2017
NZOZ Diagmed, ul. Lwowska 20
- sierpień 2018

Kardiolog
Poradnia Kardiologiczna, Kardimed, ul. 1 Maja - maj 2017
NZOZ Remedium, Poniatowskiego 2 - czerwiec 2017
Poradnia Kardiologczna przy szpitalu, ul. Młyńska 5 - czerwiec 2017

Okulista
Przychodnia Specjalistyczna Interoptica, ul. Kochanowskiego 2 - grudzień 2016
Poradnia okulistyczna „TWOJE ZDROWIE”, ul. Małeckiego 5
- maj 2017
NZOZ Remedium, ul. Poniatowskiego 2 - czerwiec 2017

Neurolog
PORADNIA NEUROLOGICZNA NZOZ „OPTI-MED”, ul. 29 Listopada 14 - sierpień 2016
Poradnia Neurologiczna przy szpitalu, ul. Młyńska 5 - sierpień 2016

Ortodonta
Poradnia Ortodontyczna Dentra, ul. Broniewskiego 3 - maj 2019
NZOZ Ortodentica, ul. Batorego 86 - maj 2019
Poradnia Justyna Wilk - maj 2020

Świadczenia medyczne:
Rezonans magnetyczny,
NOZOZ Diagnosis, ul. Młyńska 5
- styczeń 2017

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski