Filantropi Krakowa
Filantropi Krakowa
A.D. 1999-2000
Rada Miasta Krakowa, kierując się intencją wspierania działalności oraz inicjatyw o znaczeniu charytatywnym, uchwałą nr XLIII/331/00 z dnia 26 stycznia 2000 r., ustanowiła tytuł FILANTROPA KRAKOWA. Przyznawany jest on osobom lub podmiotom gospodarczym za pomoc udzielaną osobom i organizacjom potrzebującym wsparcia. Każdego roku przyznawane są łącznie najwyżej trzy tytuły w dwóch kategoriach:
- za najciekawszą formę i efektywność filantropii.
Tytuł nadawany jest przez prezydenta miasta Krakowa, na wniosek komisji zwanej Bractwem Filantropii, w skład której wchodzą przedstawiciele Rady, Zarządu i Urzędu Miasta Krakowa oraz środowisk i stowarzyszeń prowadzących działalność charytatywną. Laureaci tytułu otrzymują nagrody w postaci symbolicznego berła - repliki berła królowej Jadwigi, wykonanego z brązu i pokrytego warstwą srebra oraz akt nadania tytułu. Ponadto przez rok wyróżnieni tytułem FILANTROPA KRAKOWA wymieniani są w gminnych wydawnictwach promocyjnych. Mają też prawo używania przez 5 lat znaku graficznego tytułu FILANTROP KRAKOWA we własnych publikacjach.
Laureatami pierwszej edycji konkursu, wyłonionymi przez Bractwo Filantropii w listopadzie 2000 roku, zostali: Arcybractwo Miłosierdzia im. Księdza Piotra Skargi, pan Kazimierz Fugiel oraz państwo Zofia i Zdzisław Żelazny. Podczas uroczystości, która miała miejsce 26.06 br., prezydent Andrzej Gołaś wręczył tytuły "Filantrop Krakowa A.D. 1999 -2000", w kategorii za najciekawszą formę i efektywność filantropii. Wręczając wyróżnionym symboliczne berła, wyraził przekonanie, że "osoby uhonorowane tym zaszczytnym tytułem reprezentują ogromną rzeszę cichych, skromnych i bezimiennych ludzi, którzy realizują ideę pomocy charytatywnej. To osoby zasługujące na powszechny szacunek, bowiem nie stawiają pytania, co ja od społeczeństwa mogę uzyskać, ale zastanawiają się, co ja temu społeczeństwu mogę ofiarować.__Tytuł "Filantrop Krakowa" to jeden z najbardziej istotnych tytułów, a tym samym odznaczeń honorowych, które gmina Kraków daje obywatelom Krakowa - _zaznaczył prezydent A. Gołaś.
Arcybractwo Miłosierdzia im. Piotra Skargi może poszczycić się 400-letnią tradycją w działalności dobroczynnej. Obecnie wspiera, w formie zapomóg pieniężnych oraz bonów na żywność i środki czystości, ponad 400 rodzin z Krakowa i okolic. Prowadzi także zwrot pieniędzy za zakupione lekarstwa. Arcybractwo Miłosierdzia wspomaga dotacjami pieniężnymi instytucje i stowarzyszenia prowadzące działalność charytatywną oraz dofinansowuje wakacyjny wypoczynek dzieci i młodzieży pochodzących z ubogich rodzin. Dzięki finansowej pomocy arcybractwa możliwe było uruchomienie Przychodni Zdrowia Rodziny Humana Vita przy ul. Sławkowskiej 1, która nieodpłatnie udziela pomocy lekarskiej chorym kierowanym przez stowarzyszenie.
Pan Kazimierz Fugiel był jednym z założycieli NSZZ "Solidarność" w Hucie im. Sendzimira. Obecnie jest na rencie, a cały swój wolny czas poświęca na działalność w Towarzystwie Solidarnej Pomocy, którego jest założycielem. Wspiera dzieci z rodzin najuboższych dofinansowując wypoczynek wakacyjny, organizuje sprzęt dla osób upośledzonych, dostarcza najuboższym leki zagraniczne i organizuje pomoc dla Polaków ze Wschodu. Za swą działalność w Towarzystwie Solidarnej Pomocy Kazimierz Fugiel otrzymał w 1997 roku tytuł _Cracoviae Merenti.
Państwo Zofia i Zdzisław Żelazny prowadzą działalność charytatywną w Krakowie od 22 lat, głównie na rzecz osób niepełnosprawnych i chorych. W 1997 roku założyli Stowarzyszenie Filantropów im. Brora Hansona, które pozyskuje ze Szwecji sprzęt rehabilitacyjny dla osób niepełnosprawnych, sprzęt medyczny i wyposażenie dla szpitali, domów pomocy społecznej, szkół i domów dziecka.
Forum Lokalnego Biznesu w powiecie krapkowickim - Joachim Wojtala
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?