Filar karnych odsetek?

Redakcja
Udostępnij:
Prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Stanisław Alot poinformował wczoraj, że ZUS będzie gotowy do przekazania składek do Otwartych Funduszy Emerytalnych (OFE) w terminie. Do tej pory nie ma jednak rozporządzenia rządu regulującego tę kwestię. Jeżeli rozporządzenie nie wejdzie w życie w kwietniu, ZUS nie będzie mógł przekazywać składek do OFE - powiedział Alot.

Wciąż nie ma rozporządzenia o przekazywaniu składki funduszom emerytalnym

Otwarte Fundusze Emerytalne powinny przekazywać do ZUS informacje o umowach podpisanych z ubezpieczonymi od 16 kwietnia. Do tej pory nie został jednak przyjęty projekt rozporządzenia w sprawie sposobu i trybu zawiadamiania ZUS o zawarciu umowy z członkiem funduszu.
Jeśli rozporządzenie nie zostanie przyjęte w terminie pozwalającym ZUS na przekazanie składek do OFE, funduszom - zgodnie z prawem - będą należały się odsetki karne w wysokości ponad 20 proc. rocznie. Zdaniem Alota, nie ma powodu, by fundusze i ubezpieczeni mieli korzystać z takich dodatkowych pieniędzy.
Pierwsze składki do OFE za kwiecień powinny wpłynąć w ciągu pięciu dni roboczych po zwykłych terminach płatności składek. Oznacza to, że pierwsze składki za pracowników sfery budżetowej powinny zostać przekazane 17 maja. Za osoby, które podpisały umowę z funduszem emerytalnym, ZUS przekazuje do funduszu 1/3 składki emerytalnej płaconej dotąd w całości na ZUS.
Stanisław Alot poinformował, że obecnie w 37 ośrodkach przetwarzania danych ZUS przetwarzanych jest 800 tys. dokumentów dziennie. Docelowo ośrodki te przetwarzać będą 1,5 mln dokumentów dziennie. Do końca kwietnia wydzielone zostaną dokumenty zgłoszeniowe płatników składek (2 mln), a następnie dokumenty zgłoszeniowe ubezpieczonych (17 mln). Chodzi o to, by można było założyć konta płatników i indywidualne konta ubezpieczonych.
Prezes ZUS poinformował wczoraj, że pożyczka, którą ZUS zaciągnął w bankach, została w całości spłacona i nie ma mowy o żadnych nowych kredytach. Podkreślił, że ściągalność składki w cyklach wieloletnich jest w ZUS w granicach 96 proc. Natomiast w pierwszych miesiącach tego roku mniejsze były wpływy z tytułu składek z uwagi na nowy tryb i terminy ich opłacania. Alot dodał, że wahania w ściągalności składek zależą m.in. od tempa wzrostu gospodarczego i od zadłużeń wobec ZUS. Poinformował, że zadłużenia stale rosną. Lekarstwem na nie jest restrukturyzacja poszczególnych branż. Np. więcej składek wpływa w tym roku od sektora górniczego, który jest w trakcie restrukturyzacji, natomiast znacznie mniej pieniędzy wpływa od PKP, zbrojeniówki i hutnictwa.
(PAP)

\\\*

Z punktu widzenia klienta funduszu emerytalnego naliczenie karnych odsetek byłoby nawet ciekawe. 20 proc. w skali roku to - w obecnych warunkach - znakomita inwestycja. Tyle że, niestety, jesteśmy jednocześnie klientami funduszy emerytalnych i podatnikami. A karne odsetki musiałby przecież ktoś zapłacić... W gospodarce cudów nie ma. Za to zdarzają się - zdecydowanie za często - żenujące wpadki i opóźnienia legislacyjne. Szkoda, że dotyczą one tak poważnej sprawy jak ZUS czy fundusze. Na pewno bowiem nie poprawia to wizerunku nowego systemu emerytalnego.
ŁUKASZ KWIECIEŃ

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Polski
Dodaj ogłoszenie