MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Filharmonia Krakowska będzie świętowała 80-lecie istnienia. Wciąż bez własnej siedziby

Anna Piątkowska
Anna Piątkowska
Filharmonia Krakowska zapowiada jubileuszowy sezon
Filharmonia Krakowska zapowiada jubileuszowy sezon Joanna Urbaniec / Polska Press
Filharmonia Krakowska zapowiada 80. sezon artystyczny. Na estradzie artyści światowego formatu, za dyrygenckim pulpitem, m.in. Antoni Wit, Dawid Runtz, Sascha Goetzel czy Christoph Altstaedt oraz repertuar, który zaspokoi gusta melomanów. „Sercem sezonu” będzie odtworzenie pierwszego koncertu, jaki wykonali muzycy instytucji tuż po wyzwoleniu Krakowa. Cieniem na jubileuszu kładzie się brak własnej siedziby. Największa etatowa instytucja muzyczna w regionie wciąż czeka na swoje miejsce.

Obecny sezon Filharmonia Krakowska zakończy w najbliższy piątek oratorium Felixa Mendelssohna „Eliasz” z udziałem Orkiestry i Chóru Filharmonii pod dyrekcją jej dyrektora artystycznego Alexandra Humali. Utworem symbolicznym.

- To wołanie do naszego organizatora o budynek – wyjaśnia Mateusz Prendota, dyrektor Filharmonii Krakowskiej. - Tak jak lud w „Eliaszu” woła do boga Baala i do Jahwe o to, by po suszy spuścili deszcz, tak i my wołamy. To jest metafora. Nie tracimy nadziei i nie poddajemy się – dodaje, podkreślając, że instytucja wynajmuje obecną siedzibę za symboliczną kwotę od kurii, a także doceniając dotychczasowy wkład w tę kwestię byłego już Zarządu Województwa Małopolskiego. - Mam nadzieję, że nowy Zarząd podejmie te zobowiązania, które zostały złożone przez ustępujący Zarząd. Po 70. latach czekamy na ten deszcz z nieba.

Mijający sezon, zdaniem dyrektora Filharmonii Krakowskiej, był dobry – udało się zrealizować wszystkie planowane koncerty i wydarzenia.

- Przede wszystkim udało się pokonać kolejne kroki w budowie zespołów artystycznych, poszerzaniu repertuaru, udziału znakomitych dyrygentów, instrumentalistów, solistów i wokalistów, poszerzenia kręgów współpracy o nowe instytucje i festiwale, wzbogacenie programu edukacyjnego – wymienia Mateusz Prendota. - Nie zamykamy się na żadną współpracę.

Po wakacjach Filharmonia Krakowska rozpocznie 80. sezon artystyczny z 24 koncertami abonamentowymi i oratoriami z udziałem znakomitych artystów. Jubileuszowy sezon otworzy „Święto wiosny” Igora Strawińskiego oraz „Harnasie” Karola Szymanowskiego.

W pierwszej połowie sezonu zabrzmi także oratorium "Izrael w Egipcie" Haendla.

- Teoretycznie bardzo dobrze znane, ale ta wersja, którą zaprezentujemy, jest swego rodzaju wersją zapomnianą, nieznaną i wydaje mi się, że będzie to polska premiera. To wersja sporządzona przez Felixa Mendelssohna, mariaż muzyki Mendelssohna i Haendla, romantyczne spojrzenie z pierwszej połowy XIX wieku na twórczość klasyka wieku XVIII – zapowiadał grudniowy koncert dyrygent Łukasz Borowicz.

W oczekiwaniu na własną siedzibę muzycy Filharmonii wykorzystają salę koncertową w Centrum Kongresowym ICE, gdzie zaplanowano wykonania m.in. „Siedmiu Bram Jerozolimy” Krzysztofa Pendereckiego (listopad) czy koncert specjalny z okazji 80-lecia instytucji z kompozycjami Mieczysława Karłowicza, Fryderyka Chopina i Piotra Czajkowskiego pod dyrekcją Jerzego Maksymiuka, Alexandra Humali i Antoniego Wita (luty) – to „serce sezonu”, jak nazywa ten niezwykły koncert, który zostanie powtórzony także w siedzibie Filharmonii, Mateusz Prendota. Na zakończenie sezonu w ICE zabrzmi VIII Symfonia Es-dur Gustava Mahlera.

- To zwieńczenie mojej kadencji, marzenie, które postanowiłem spełnić i swego rodzaju podsumowanie – mówi o symfonii Mahlera dyrektor Filharmonii.

Zamek Królewski na Wawelu, Collegium Novum UJ, Muzeum AK i Hotel Saski to miejsca, w których krakowscy filharmonicy gościć będą z koncertami kameralnymi.

Nie zabraknie także doskonale znanych publiczności festiwali Szymanowski/Polska/Świat, Festiwalu 4 Tradycji, Dni Muzyki Organowej, Krakowskiej Jesieni Muzycznej oraz Festiwalu Chórów Dziecięcych i Royal Opera Festivalu. W ramach muzycznych mostów planowane są koncerty z Sinfoniettą Cracovią, Capellą Cracoviensis i Akademią Muzyczną.

W kolejnym sezonie Filharmonia zapowiada także poszerzenie swojej oferty edukacyjnej.

4 czerwca 1989. Wybory, które zmieniły Polskę

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Filharmonia Krakowska będzie świętowała 80-lecie istnienia. Wciąż bez własnej siedziby - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski