Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Filharmonia Krakowska otworzyła nowy sezon. "Jest cały czas otwarta dla publiczności"

Julia Kalęba
Julia Kalęba
W tym sezonie w Filharmonii Krakowskiej będzie można usłyszeć m.in. utwory przełomu klasycyzmu i romantyzmu.
W tym sezonie w Filharmonii Krakowskiej będzie można usłyszeć m.in. utwory przełomu klasycyzmu i romantyzmu. Anna Kaczmarz / Dziennik Polski / Polska Press
"Harnasie op. 55" Karola Szymanowskiego oraz "Tańce z Galanty" Zoltána Kodályego zainaugurowały 77. sezon artystyczny Filharmonii im. Karola Szymanowskiego w Krakowie. - Myślę, że przyszły sezon, jeżeli chodzi o zespoły i program, który chcemy zaproponować, stawia naszą Filharmonię w pierwszej lidze nie tylko w Polsce - mówi dyrektor Filharmonii Mateusz Prendota.

FLESZ - Od października zmiany przy wjeździe do Wielkiej Brytanii

od 16 lat

Koncerty symfoniczne, festiwale czy cykle muzyczne dla młodej widowni znalazły się w repertuarze nowego sezonu Filharmonii Krakowskiej. To w sumie ponad 200 wydarzeń z muzyką takich kompozytorów, jak Karol Szymanowski, Krzysztof Penderecki, Fryderyk Chopin, Wolfgang Amadeus Mozart, Johann Sebastian Bach, Władysław Żeleński, Siergiej Rachmaninow, Mieczysław Karłowicz czy Stanisław Moniuszko. Na początek publiczność miała okazję usłyszeć "Harnasie op. 55" Karola Szymanowskiego oraz "Tańce z Galanty" Zoltána Kodályego. Orkiestrze i Chórowi dyrygował Alexander Humala, nowy dyrektor artystyczny Filharmonii Krakowskiej.

- Uważam, że repertuar musi jednocześnie sprawiać przyjemność i odbiorcom i muzykom - powiedział nam Alexander Humala na konferencji prasowej zapowiadającej nowy sezon. - Dla mnie najważniejszym zadaniem na ten rok będzie umożliwienie zespołom Filharmonii Krakowskiej zaprezentowania dzieł muzycznych na najlepszym możliwym poziomie - dodał

Kolejnymi dużymi wydarzeniami w tegorocznym repertuarze będą koncerty symfoniczne Orkiestry Filharmonii Krakowskiej pod batutą Antoniego Wita, dyrygenta honorowego Filharmonii Krakowskiej oraz dyrektora artystycznego Orquesta Sinfónica de Navarra w Pampelunie. 15 i 16 października ze sceny wybrzmi II Koncert fortepianowy c-moll Siergieja Rachmaninowa oraz Wariacje i fuga na temat Mozarta op. 132 Maxa Regera. Pierwszego dnia o godz. 18.30 w Sali Złotej odbędzie się również spotkanie autorskie z Antonim Witem, które poprowadzi Agnieszka Malatyńska-Stankiewicz.

Dyrektor Filharmonii Krakowskiej Mateusz Prendota zwraca również uwagę na zaplanowane 19 grudnia Oratorium "Mesjasz" Georga Friedricha Haendla w wykonaniu Capelli Cracoviensis i Chóru Filharmonii Krakowskiej. Koncert odbędzie się w ramach projektu "Muzyczne mosty". Natomiast 17 i 18 grudnia Orkiestra pod batutą Rafała Janiaka zagra I Koncert fortepianowy b-moll op. 23 Piotra Czajkowskiego oraz II Symfonię Wigilijną Krzysztofa Pendereckiego. Na przełomie 2021 i 2022 roku na scenę wróci program operowo-straussowski. Koncert Sylwestrowy i Noworoczny Orkiestra i Chór Filharmonii Krakowskiej zagra pod batutą Tomasza Tokarczyka.

W nowym sezonie scena przy Zwierzynieckiej będzie też gościć Łukasza Borowicza, dyrygenta-szefa Orkiestry Filharmonii Poznańskiej, a od tego sezonu także dyrektorka muzycznego Filharmonii Poznańskiej. Jak poinformował Mateusz Prendota, we września tego roku Mateusz Borowicz zaczął pełnić funkcję I dyrygenta gościnnego Filharmonii Krakowskiej.

Jest tak znakomitym fachowcem, że stwierdziliśmy wspólnie z Alexandrem, że należy go zaprosić do dużo bardziej zintensyfikowanej współpracy - przyznaje dyrektor Mateusz Prendota. - W sezonie mamy zaplanowane cztery programy podwójne, czyli osiem koncertów. To jest liczba, która pozwala dyrygentowi pracować nad swoją wizją zespołu w ramach programów, które przygotowuje. Orkiestra zagra dzieła kompozytorów przełomu klasycyzmu i romantyzmu. To też doskonałe kompozycje do sprawdzania i podnoszenia poziomu artystycznego zespołów filharmonicznych.

Dyrektorzy Filharmonii Krakowskiej jednogłośnie przyznają, że zadaniem na najbliższe lata będzie też promowanie muzyki Karola Szymanowskiego.

Zarówno w naszym repertuarze dbamy o to, aby było jak największej kompozycji naszego patrona, ale także staramy się zachęcać inne zespoły poprzez organizację wydarzeń do włączania tych kompozycji w swój repertuar - podkreśla Mateusz Prendota.

We wrześniu 2022 roku - w przypadającą 85. rocznicę śmierci Karola Szymanowskiego - zespoły Filharmonii Krakowskiej ruszą w trasę koncertową promującą jego muzykę. Chcą odwiedzić Wiedeń, Lozannę i Luksemburg. Wcześniej kompozycje Szymanowskiego będzie można usłyszeć w Krakowie, przy ulicy Zwierzynieckiej, 21 października 2020 roku w ramach Festiwalu im. Księcia Władysława Lubomirskiego.

Filharmonia jest cały czas otwarta dla publiczności. To nie jest gmach, ściany, tylko spotkanie ludzi z muzyką, sztuką, z kulturą. Proszę przychodzić, proszę przychodzić na wszystkie koncerty. W mojej wyobraźni jest Filharmonia, w której codziennie coś się dzieje - powiedział Alexander Humala.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski