MKTG SR - pasek na kartach artykułów

FILM: Premiery

MISI
{MULTIKINO, CINEMA CITY BONARKA, GALERIA KAZIMIERZ, PLAZA, ZAKOPIANKA, KIJÓW.CENTRUM} Bitwa pod Wiedniem

Reżyseria: Renzo Martinelli. Występują: Jerzy Skolimowski, Enrico Lo Verso, F. Murray Abraham.

Wyreżyserowana przez Włocha Renzo Martinellego "Bitwa pod Wiedniem" to epickie widowisko. Scenariusz na podstawie powieści "L'imperatore e il traumaturgo" Carlo Sgorlona napisali Renzo Martinelli oraz Valerio Massimo Manfredi.

Latem 1683 roku 300 tysięcy wojowników Imperium Osmańskiego pod wodzą Wielkiego Wezyra Kary Mustafy rozpoczyna oblężenie Wiednia. Po ucieczce Cesarza Leopolda los miasta staje się coraz bardziej niepewny. Jeśli Wiedeń upadnie, armia Wielkiego Wezyra bez trudu dotrze aż do Morza Północnego, a potem także do Rzymu. Po wielu tygodniach oblężenia, 11 września 1683 roku, dochodzi do decydującej bitwy. Szale zwycięstwa przechylają się wielokrotnie. W chwili, gdy wszystko zapowiada bliski tryumf armii Wielkiego Wezyra, do boju włączają się polskie wojska. Pod wodzą króla Jana III Sobieskiego husaria stacza morderczą walkę, w której ważą się nie tylko losy miasta, ale i całej Europy.

120 dni zdjęciowych, 250 członków ekipy, 116 aktorów z 11 krajów świata. To tylko początek imponujących statystyk związanych z superprodukcją "Bitwa pod Wiedniem", w której reżyser i scenarzysta Renzo Martinelli przypomina światu o jednym z najważniejszych wydarzeń historii nowożytnej. 10 tysięcy statystów, 3 tysiące koni i 3450 profesjonalnych jeźdźców, 2770 kostiumów, 1780 par butów, 320 peruk, 220 włóczni, 45 ogromnych armat: to zaledwie niewielka część niesamowitej kreacji świata przeszłości, której podjęli się twórcy "Bitwy pod Wiedniem". Każdy dzień na planie był pełen wyzwań. Aktorzy musieli grać w różnych warunkach pogodowych w prawdziwych zbrojach i szatach. Zbroja króla Jana III Sobieskiego ważyła prawie 30 kilogramów.

"Bitwa pod Wiedniem" nie powstałaby także bez polskiego wsparcia. W filmie występuje plejada polskich aktorów: Jerzy Skolimowski (Jan III Sobieski, aktor dostał propozycję zagrania tej roli w czasie krakowskiego festiwalu Off Plus Camera), Piotr Adamczyk (Leopold I Habsburg), Daniel Olbrychski (generał artylerii koronnej Marcin Kazimierz Kątski), Borys Szyc (hetman wielki koronny Mikołaj Hieronim Sieniawski), Alicja Bachleda- -Curuś (księżna Eleonora Lotaryńska), Wojciech Mec-waldowski (Jerzy Franciszek Kulczycki), Marcin Walewski (Jakub "Fanfan" Sobieski).

{MULTIKINO, CINEMA CITY BONARKA, GALERIA KAZIMIERZ, PLAZA, ZAKOPIANKA, KINO POD BARANAMI}

Niewierni

Reżyseria: Michel Hazanavicius, Emmanuelle Bercot, Alexandre Courtes. Występują: Jean Dujardin, Gilles Lellouche.

Jest prosty sposób, żeby uniknąć awantury... Nie zdradzać żony. Najoryginalniejsza od lat komedia o miłości i zdradzie, na którą składa się szereg niecodziennych i wyjątkowo zabawnych przygód miłosnych największych gwiazd francuskiego kina. Obok Jeana Dujardina, nominowanego do Oscara za wirtuozerską tytułową rolę w "Artyście", damsko-męskie sekrety i kłamstewka ujawniają m.in. nagrodzony Cezarem czołowy amant znad Sekwany Guillaume Canet ("Nie mów nikomu", "Niebiańska plaża"), Gilles Lellouche ("Niebo nad Paryżem") i zjawiskowa Sanderine Kiberlain ("Kobiety z 6. piętra", "Mikołajek", "Cyrano de Bergerac"). Film wyróżnia efektowna sceneria (zdjęcia kręcono w Paryżu i Las Vegas), a także niezwykle pomysłowe skecze autorstwa Alexandre'a Courtesa, reżysera światowej sławy klipów grup Daft Punk, U2, The White Stripes i Jamiroquai.
Koncepcja jest wyjątkowa: film składa się z samych skeczy. - Prawdziwą zaletą filmów opartych na skeczach jest możliwość dużej różnorodności. Mogliśmy podejść do tematu na wiele sposobów, od najbardziej płytkiego do najbardziej głębokiego, prezentując postacie karykaturalne czy też nie, bliskie nam wszystkim lub nie. Staraliśmy się przedstawić temat pokazując różne podejścia, które biorą pod uwagę wiek, klasy społeczne, sytuacje jak z koszmaru czy fantazje. Najpierw dość nieformalnie i dla przyjemności spotykaliśmy się ze współautorami. Opracowaliśmy kilka potencjalnych filmów, co najmniej trzydzieści, a potem dokonaliśmy wyboru. Kierowaliśmy się tym, co je łączyło - swobodą stylu i humorem, co nie przeszkodziło w zaprezentowaniu historii żałosnych czy mrocznych - mówi jeden z reżyserów Jean Dujardin.

Reżyserka Emmanuele Bercot mówi: - Bardzo się śmiałam, niektóre sceny wywołały u mnie rumieniec, inne mnie wzruszyły. Całość wydaje mi się bardzo dynamiczna, oryginalna, a zaskoczyło mnie to, że nie są to tylko następujące po sobie epizody, film tworzy bowiem całość. Nawet jeśli każda jego część jest zupełnie inna i przedstawia świat widziany przez pryzmat innego reżysera.

Zdjęcia do filmu trwały bardzo krótko. Imponuje sposób, w jaki Jean panuje nad swoją grą i kamerą. Nie można zapomnieć wybuchów śmiechu Gillesa podczas sceny Guillaume'a z psem. Reżyserowie zaczęli film od kręcenia sceny, w której jeden z bohaterów chłoszcze kobietę w swoim garażu. To dość specyficzny sposób wejścia w temat, ale ten czarny, trochę uszczypliwy humor może się podobać.

{AGRAFKA, ARS, CINEMA CITY BONARKA, KINO POD BARANAMI}

Bestie z południowych krain

Reżyseria: Benh Zeitlin. Występują: Quvenzhane Wallis, Dwight Henry.

"Bestie z południowych krain" to fascynujące wizualnie połączenie realistycznej opowieści, kina fantasy i baśni. Film okrzyknięty najlepszym amerykańskim debiutem ostatniej dekady i sensacją tegorocznego festiwalu w Sundance. Laureat głównej nagrody tej imprezy najwyżej oceniony także przez krytykę i publiczność.

Film rozgrywa się w krainie zalanej przez powódź o apokaliptycznych rozmiarach. Grupa ocalonych zamieszkuje skrawki suchego lądu i szykuje się do walki z bestiami, które pod wpływem kataklizmu przebudziły się z tysiącletniego snu. Główną bohaterką jest mała dziewczynka, mająca wyjątkowy kontakt ze światem natury. Swój dar przetrwania i niezwykłą mądrość przeciwstawi nadciągającemu niebezpieczeństwu.

Twórcy filmu to grupa Court 13: przedziwna mieszanka artystów, animatorów, konstruktorów, montażystów, muzyków, narratorów. A czy jest lepsze miejsce niż Nowy Orlean i jego mieszkańcy, region w którym przez wieki tradycje i kultura kształtowały się poprzez życie w niewiarygodnym wprost środowisku? Gdzie indziej wyprawia się przyjęcie na cześć burzy? Gdzie indziej najpiękniejsze parady odbywają się z okazji czyjejś śmierci? Gdzie indziej ponadczasowa muzyka każe tupać nogą o podmokły grunt? Od czasu gdy członkowie Court 13 zrobili łódkę ze śmieci i wypłynęli nią na jezioro Pontchartrain, by zrealizować krótki film "Glory at Sea", grupa nie przestaje współpracować z ludźmi Południowej Luizjany. Razem tworzą wielkie historie składające się z małych części. Historie większe niż życie, ale opierające się na prawdziwych ludziach, żyjących w nieprawdopodobnych warunkach.
Ta produkcja nie musiała stawiać czoła problemom. Ona musiała stawiać czoło totalnym niemożliwościom. Ale to samo spotykało mieszkańców filmowego Bathtub i prawdziwe społeczności, które były inspiracją dla twórców "Bestii z południowych krain". Trwają bez względu na wszystko - naturę, rząd, brak środków do życia. Bohaterowie filmu i ludzie, których reprezentują, nie traktują wyzwań jako problemów. Wyzwania są ich chlebem powszednim. Robić, tworzyć, żyć - mimo wszystko.

{IMAX}

Arktyka 3D

Reżyseria: Greg MacGillivray.

Jest takie miejsce - niewyobrażalnie czyste i nieskalane - gdzie panują ekstremalne warunki. Widoki zapierają dech w piersiach, jednak niewielu mogło ich doświadczyć na własne oczy. Dzięki "Arktyce 3D" - najnowszej produkcji IMAX Corporation, MacGillivray Freeman Films i Warner Bros - teraz to się zmieni! Zobacz piękno polarnych krajobrazów na gigantycznych ekranach IMAX i wyrusz w niesamowitą podróż do jednego z najbardziej odległych i spektakularnie pięknych miejsc na świecie! Przeżyj emocjonującą opowieść o miłości, rodzinie i nadziei...

Twórcy filmu "Arktyka 3D" - dzięki wykorzystaniu technologii 3D - zabierają widzów w niezwykłą podróż na szczyty świata, które do tej pory widziało niewielu. Bohaterką opowieści jest niedźwiedzica polarna, która opiekuje się dwojgiem siedmiomiesięcznych misiów. Przemierzając arktyczną pustynię, niedźwiedzia rodzina toczy walkę o przetrwanie w mroźnym środowisku, wśród topniejącego lodu, ogromnych lodowców, zjawiskowych wodospadów i majestatycznych ośnieżonych szczytów. Reżyserem filmu jest - dwukrotnie nominowany do Oscara - Greg MacGillivray, natomiast ścieżkę dźwiękową z utworami Paula McCartneya skomponował Steve Wood. W polskiej wersji językowej głosu użyczyła Danuta Stenka.

- Podczas 45 lat produkcji filmów, z których wiele było o oceanach lub odległych obszarach, nadal byłem nieprzygotowany na to, co znalazłem na dalekiej Północy. Wszystko istnieje tu na wielką skalę, a niebo wydaje się rozciągać w nieskończoność. Jej piękno i czysta wspaniałość same w sobie są nieodpartym tematem, jednak możliwość kręcenia filmu kamerami IMAX dało nam okazję do stworzenia spektakularnych ujęć w sposób, który nigdy dotąd nie był widziany - mówi Greg MacGillivray, reżyser filmu.

{KINO POD BARANAMI}

Komeda, Komeda

Reżyseria: Natasza Ziółkowska-Kurczuk.

Film dokumentalny poświęcony Krzysztofowi Komedzie Trzcińskiemu, wybitnemu muzykowi jazzowemu, twórcy muzyki filmowej do takich dzieł kinematografii jak "Nóż w wodzie", "Dwaj ludzie z szafą" czy znanej na całym świecie "Kołysanki" skomponowanej do filmu "Rosmary's Baby" Romana Polańskiego.

Film został wyreżyserowany przez Nataszę Ziółkowską- -Kurczuk, w oparciu o scenariusz napisany wspólnie z Markiem Hendrykowskim.

W filmie wzięło udział wiele związanych z Komedą znanych postaci ze świata sztuki. Z relacji współpracowników, przyjaciół i członków rodziny wyłania się postać jednego z najwybitniejszych polskich muzyków jazzowych. Relacje współpracowników tworzą niejednoznaczny i tajemniczy obraz artysty. Jedni zapamiętali go jako człowieka milczącego i zamkniętego w sobie, natomiast dla innych był duszą towarzystwa. Występują m.in.: Jerzy Milian, Jan Ptaszyn Wróblewski, Andrzej Idon Wojciechowski, Michał Urbaniak, David Burman, Leszek Możdżer, Wojciech Karolak, Andrzej Wajda, Roman Polański, Marek Karewicz, Rosław Szaybo, Edward Etler, siostra Komedy Irena Orłowska oraz szkolni koledzy ze studiów lekarskich na Akademii Medycznej w Poznaniu.

Ciekawym elementem są animowane sekwencje autorstwa Piotra Dumały zrealizowane do roboczego nagrania kołysanki z filmu "Dziecko Rosmary" Romana Polańskiego.

(MISI)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski